Gmina Dobra

Kompostowanie bioodpadów

Do Urzędu Gminy wpływają liczne zapytanie dotyczące zasad kompostowania bioodpadów i korzystania z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Opublikowane

w dniu

Kwestia ta została uregulowana w uchwałach przyjętych we wrześniu przez Radę Gminy Dobra, tj. w rozdziale 3 Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie Dobra oraz w uchwałach dotyczących wzoru deklaracji i w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. 

KOMPOSTOWNIKI

Kompostownik (mały-do 10m3), w zabudowie jednorodzinnej powinien znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy działki. Należy ustalić odpowiednią wielkość i rodzaj kompostownika, aby móc kompostować 100% powstających na nieruchomości bioodpadów. W regulaminie przyjęto, że na każde 100m2 terenu zielonego należy uwzględnić kompostownik o pojemności minimum 0,15m.Aby miejsce kompostowania było estetyczne, higieniczne i bezpieczne, należy dokonywać tego kompostowania w plastikowych pojemnikach, drewnianych skrzyniach lub dołach odpowiednio usytuowanych. Nie jest dozwolone, a także nie zalecane kompostowanie na pryzmie, gdyż jest to mało estetyczne, szczególnie w niewielkim ogrodzie przydomowym i może doprowadzić do niesnasek sąsiedzkich. 

Właściciel nieruchomości, który kompostuje bioodpady we własnym zakresie nie będzie otrzymywał brązowych worków i nie będą z jego posesji odbierane odpady BIO, co w konsekwencji uprawni go do zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie ulga ta wynosi 0,80 zł w za 1 m3 zużytej wody miesięcznie.

Drastyczne podwyżki w instalacjach przetwarzających bioodpady powodują bardzo znaczący wzrost kosztów odbioru bioodpadów z nieruchomości, a tym samym łączny koszt odbioru bioodpadów z naszej gminy. Ustawa przewiduje, że wysokość ulgi powinna być proporcjonalna do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez gminę. A więc przy zakładanych znaczącym wzroście kosztów odbioru bioodpadów także wysokość ulgi będzie proporcjonalnie rosnąc. Tym samym kompostowanie bioodpadów we własnym kompostowniku przyniesie jeszcze większą ulgę w opłacie. 

Wszelkie odpady pochodzące z przyciętych drzew i krzewów, które nie są możliwe do skompostowania będzie można odwieźć do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Dobrej przy ul. Zwierzynieckiej 4, we własnym zakresie. 

W ŻADNYM WYPADKU BIOODPADY NIE MOGĄ ZNALEŹĆ SIĘ W POJEMNIKU NA ZMIESZANE ODPADY! PRZEPROWADZANE KONTROLE BĘDĄ BARDZO SKRUPULATNE. NIEPRZESTRZEGANIE TEGO ZAKAZU GROZI KARĄ GRZYWNY.

Reklama

Gmina Dobra

Ekscytujące boje młodych piłkarzy w Turnieju o Puchar Wójta Gminy Dobra

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobrej rozegrano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra, w którym udział wzięły dzieci z klas I-III. Młodzi sportowcy rywalizowali reprezentując wszystkie pięć szkół podstawowych z gminy. Poziom sportowej rywalizacji był znaczący, a kibice mogli podziwiać łącznie osiemdziesiąt strzelonych goli.

Opublikowane

w dniu

W zawodach triumfowali uczniowie z PSP Bezrzecze, zdobywając pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło drużynie z PSP Dobra, a brązowe medale wywalczyli sportowcy z PSP Dołuje. Tuż za podium, na miejscu czwartym, uplasowała się drużyna z PSP Mierzyn, a piąte miejsce zajęła szkoła z PSP Rzędziny.

Turniej nie ograniczył się jedynie do nagród drużynowych, gdyż organizatorzy postanowili także wyłonić i wyróżnić najlepszego strzelca, bramkarza, zawodnika i gracza fair play, którzy otrzymali indywidualne nagrody.

Imprezę zorganizowali Wójt Gminy Dobra oraz Gminne Zrzeszenie LZS w Dobrej, dbając o to, aby każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz puchar. Wydarzenie to miało na celu nie tylko rywalizację, ale i promocję zdrowego stylu życia oraz sportowego ducha wśród najmłodszych mieszkańców gminy.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Iwona Kłosowska drugim zastępcą w Gminie Dobra

Wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, powołała dzisiaj Iwonę Kłosowską na stanowisko drugiego Zastępcy Wójta. To ważne wydarzenie wpisuje się w dążenie do dalszego rozwoju i umacniania lokalnych struktur samorządowych.

Opublikowane

w dniu

Z radością, ale przede wszystkim z poczuciem odpowiedzialności, podjęłam decyzję o przyjęciu stanowiska Zastępcy Wójta Gminy Dobra – mówi Iwona Kłosowska. – Mam świadomość wyzwań, które przede mną stoją, ale wierzę, że dzięki wsparciu radnych oraz zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy, wspólnie osiągniemy wiele dla naszej społeczności – dodaje.
Iwona Kłosowska będzie odpowiedzialna głównie za rozwój oświaty i sportu w Gminie Dobra. Jest to obszar niezwykle istotny dla zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańców i rozwoju przyszłych pokoleń. Iwona Kłosowska, dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu w instytucjach finansowych na stanowiskach menadżerskich oraz jako wykładowca akademicki, wnosi do samorządu nie tylko kompetencje, ale i szeroką perspektywę na wyzwania społeczne i edukacyjne.
W obecnej kadencji Rady Gminy Dobra pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej. Jej zaangażowanie i wypracowana wiedza pozwolą na skuteczne rozwijanie kluczowych dziedzin życia społecznego, które wpływają na jakość edukacji, dostęp do sportu oraz zdrowie mieszkańców Gminy Dobra.
Pragnę serdecznie podziękować Wójt Gminy Dobra Magdalenie Zagrodzkiej za powierzone mi zaufanie i możliwość owocnej pracy na rzecz mieszkańców naszej gminy. Wiem, że czeka nas wiele wyzwań, ale jestem gotowa do pracy i współpracy z każdym, kto pragnie działać na rzecz naszego wspólnego dobra – podkreśla Zastępca Wójta Iwona Kłosowska.
Decyzja o powołaniu drugiego Zastępcy Wójta jest wynikiem zawartej koalicji między Wspólnotą Samorządową Gminy Dobra a Platformą Obywatelską. Zgodnie z porozumieniem, obie formacje mając większość w Radzie Gminy Dobra będą współdziałały na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej gminy, dbając o interesy wszystkich mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dobra: Zamknięcie kasy w wydziale ds. odpadów

Opublikowane

w dniu

Informujemy że z dniem 1 listopada 2024 r. kasa w Wydziale ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji przy  ul. Granicznej 39b w Dobrej, zostaje zamknięta na stałe.

Wszelkie opłaty, także  związane z gospodarką odpadami można regulować w kasie przy Wydziale ds. Podatków, ul. Graniczna 24a w Dobrej.

Godziny otwarcia:

poniedziałek 9:00 – 16:00

wtorek i piątek 11:00 – 14:00

środa i czwartek 9:00 – 14:00

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie