Gmina Dobra

Kolejne spojrzenie na przeszłość regionu w ramach cyklu „Historia w Dobrej”

Staropolska maksyma głosi, iż „człowiek bez wiedzy o przeszłości to jak drzewo bez korzeni”. W duchu tej zasady mieszkańcy powiatu polickiego ponownie będą mieli okazję zgłębić bogatą historię swojego regionu podczas spotkania z cyklu „Historia w Dobrej”. Wydarzenie to regularnie pozwala uczestnikom na odkrywanie fascynujących wątków dotyczących przeszłych wydarzeń i postaci, które wpłynęły na kształt dzisiejszej lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Raminowie należeli do jednego z wielu rycerskich rodów niemieckich przybyłych na Pomorze Zachodnie w okresie kolonizacji niemieckiej w XIII w. Od tego czasu zaczęli zdobywać coraz lepszą pozycję w społeczeństwie swojej nowej ojczyzny, czego kulminacją było ich pojawienie się na dworze książęcym Gryfitów. Niektórzy z Raminów przenieśli się wkrótce do Szczecina, gdzie zdobyli obywatelstwo miejskie i wysoką pozycję w tamtejszej elicie władzy. Na XV w. przypada z kolei kilka błyskotliwych karier Raminów w strukturach państwowych i kościelnych Pomorza Zachodniego, w tym m.in. w administracji książęcej i w kapitule katedralnej w Kamieniu, najważniejszej tego typu instytucji diecezji kamieńskiej w tym czasie. W referacie zostaną omówione takie problemy jak pochodzenie i początki rodu na Pomorzu Zachodnim, jego rozsiedlenie i ekonomiczne podstawy funkcjonowania oraz ścieżki życiowe poszczególnych reprezentantów rodu od XIII w. do pierwszych dekad XVI w.

Wydarzenie to jest okazją nie tylko do nauki, ale także do integracji mieszkańców gmina Dobra, którzy dzięki wspólnemu poznawaniu przeszłości mogą jeszcze lepiej poczuć się częścią swojej lokalnej wspólnoty. Organizatorzy zapraszają więc wszystkich zainteresowanych, by dołączyli do kolejnego spotkania „Historii w Dobrej” i razem cieszyli się możliwością pogłębienia swej wiedzy o historii regionu.

19 czerwca o godz. 18
prof. Rafał SIMIŃSKI wystąpi z wykładem
pt. ” RAMINOWIE – RYCERZE, MIESZCZANIE I DUCHOWNI W XIII – XVI w. SPOJRZENIE NA DZIEJE RODU I JEGO ZNACZENIE NA POMORZU ZACHODNIM DO POCZĄTKU EPOKI NOWOŻYTNEJ”

Prof. US Rafał Simiński – doktor habilitowany, archiwista i historyk-mediewista, absolwent studiów archiwistycznych w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu (2000), pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego (od 2000). W 2006 r. został promowany na stopień doktora, habilitację uzyskał w 2020 r. Doświadczenie naukowe zdobywał podczas licznych kwerend archiwalnych i bibliotecznych, staży naukowych i stypendiów, udziału w konferencjach krajowych i zagranicznych oraz zaangażowaniu w prace krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych. Jest autorem dwóch monografii i kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w czasopismach i opracowaniach polskich i obcych.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców gminy Dobra!
Organizatorka wydarzenia:
MONIKA KOŁACZ,
prowadząca na Facebooku grupę HISTORIE LOKALNE Bezrzecze i gmina Dobra
https://www.facebook.com/groups/438924121538242/
Partnerzy:
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy
ul. Welecka 13 b, Mierzyn
https://www.zul.org.pl/
i
WSTĘP na wszystkie prelekcje jest wolny.
PARKING znajduje się na podwórzu budynku ZUL.

Gmina Dobra

Prace remontowe na ścieżce rowerowej Dobra-Łęgi

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Gminy, od 30 września br. ścieżka rowerowa łącząca lokalizacje Dobra (ul. Sportowa) i Łęgi (ul. Zachodnia) będzie tymczasowo wyłączona z użytku. Powodem jest planowana naprawa poszczególnych odcinków ścieżki.

Opublikowane

w dniu

Zidentyfikowane pęknięcia i nierówności nawierzchni, które stanowią zagrożenie dla użytkowników, są efektem rozrastania się korzeni przydrożnych drzew. Przewidywany termin wznowienia dostępności trasy rowerowej to 11 października 2024 roku. Władze lokalne zalecają rowerzystom korzystanie z wyznaczonych objazdów i apelują o zachowanie ostrożności w rejonie prowadzonych prac. Informacje o postępie prac oraz ewentualnych zmianach w organizacji ruchu będą na bieżąco aktualizowane.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pasowanie na ucznia w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach

W Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach miała miejsce wyjątkowa uroczystość pasowania na przedszkolaka, zerówkowicza i pierwszaka, która zgromadziła uczniów, rodziców, nauczycieli oraz znamienitych gości. Wśród zaproszonych gości znalazła się wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, która odpowiedziała na zaproszenie dyrektora szkoły, Roberta Mazura, aby wspólnie celebrować ten istotny moment w edukacyjnej podróży najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Podczas uroczystości wójt Magdalena Zagrodzka wygłosiła krótkie przemówienie. „Życzę wam wszystkim, aby szkoła stała się miejscem, w którym będziecie się dobrze czuli i do którego będziecie przychodzić z miłą chęcią. Jestem dumna, że mogę dziś razem z wami uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu,” powiedziała, składając dzieciom najserdeczniejsze życzenia.

Radość i duma były widoczne na twarzach trzydziestu pięciu uczniów, którzy w ten szczególny dzień dopełnili uroczystego rytuału. Pasowanie na ucznia jest tradycją, która symbolicznie otwiera przed dziećmi nowy rozdział w edukacji i jest pamiętnym momentem, znaczącym początek ich szkolnej przygody.

Uroczystość ta stanowi ważny element w życiu społeczności szkolnej, wzmacnia poczucie przynależności i wprowadza najmłodszych w świat edukacji w sposób uroczysty i pamiętny. Wydarzenie to będzie z pewnością jednym z tych momentów, do których uczniowie i ich rodzice będą wracać z uśmiechem.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pomoc powodzianom w Gminie Dobra

Gmina Dobra włącza się w pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. Od wtorku,17 września organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i artykułów.

Opublikowane

w dniu

Zbieramy:

  • środki higieny osobistej
  • suche jedzenie z wydłużonym terminem przydatności
  • karma dla zwierząt
  • latarki
  • powerbanki naładowane
  • baterie
  • łopaty i szpadle
  • worki na gruz

TYLKO NOWE:

  • koce
  • śpiwory
  • materace
  • pościel
  • ręczniki
  • rękawice i sakrpety robocze
  • kalosze robocze

Miejsca zbiórki:

Świetlice wiejskie:

  • Grzepnica, w godz.  13:00-19:00
  • Łęgi, w godz. 10:00-18:00
  • Buk, w godz. 13:30-19:30

 

Kluby GCKiB w godz. 12:00 – 20:00:

  • Dobra, ul. Graniczna 31
  • Dołuje, ul. Żubrza 7
  • Skarbimierzyce, ul. Klubowa 17
  • Wąwelnica

Wołczkowo:

  • Remiza OSP, ul. Lipowa 17b, w godz. 17:00-19:00

Bezrzecze:

  • Klub GCKiB, ul. Koralowa 61c, w godz. 17:00-20:00
  • Boisko sportowe, w godz. 13:00-20:00

Mierzyn:

  • Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, ul. Welecka 13b, w godz. 9:00-19:00
  • Biblioteka, ul. Welecka 5, w godz. 12:00-20:00

 

Koordynatorzy:

Koordynator gminny: Grzegorz Pieszko tel. 508 222 219

Koordynatorzy w terenie:

m. Dobra  Eugeniusz Wawrzoła tel. 512 385 027

m. Bezrzecze Joanna Kantorska tel. 507 016 738

m. Skarbimierzyce   Karol Grochot  tel. 692 377 037

m. Mierzyn Ewa Głowacka tel. 509 802 317

                      Monika Rasińska tel. 500 579 577

m. Wołczkowo Patrycja Szelągowska tel. 505 024 044

                               Lidia Suszczyńska tel. 508 892 508

m. Dołuje, Kościno, Wąwelnica, Redlica: Katarzyna Ładniak tel. 608 621 248

m. Grzepnica, Sławoszewo, Płochocin: Paweł Blachowski tel. 797 871 726

m. Buk, Łęgi, Stolec, Rzędziny: Katarzyna Borek tel. 501 582 159

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie