Gmina Dobra

Kolej powróci do Dobrej

Gmina Dobra złożyła projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego do Dobrej, jako element drugiego etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Kolej Plus to program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.

Opublikowane

w dniu

W związku z intensywnym rozwojem i dynamicznie rosnącą liczbą mieszkańców Gmina Dobra planuje odbudować historyczną linię kolejową i dołączyć do sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – mówi Teresa Dera, wójt Dobrej. Gmina złożyła już projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km.

foto:rynek-kolejowy.pl

Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii Szczecin Gumieńce – Nowe Warpno. Stacja Dobra Szczecińska została otwarta w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte i później Nowego Warpna. Odcinek Dobra Szczecińska – Nowe Warpno wskutek przecięcia granicą państwową rozebrano w 1945 roku, a całą linię zamknięto w 1973 roku

Projekt obejmuje opracowanie Studium projektowo-technicznego oraz następnie realizację robót budowlanych.

Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej do Dobrej (jako element II etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej), która jest jedną z najszybciej rozwijających się miejscowości w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii (Szczecin) Gumieńce – Nowe Warpno. Planuje się analizę wariantową i realizację przebiegu linii: Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Z uwagi na zelektryfikowanie węzła szczecińskiego proponuje się budowę linii zelektryfikowanej, jednotorowej z ewentualnymi mijankami, z peronami dostosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej mobilności o wysokości 760 mm ponad główkę szyny, dostosowanymi do taboru będącego w posiadaniu województwa zachodniopomorskiego i operującego na liniach kolejowych z i do Szczecina.

Projekt zakłada również elektryfikację oraz modernizację linii kolejowej między Szczecinem Gumieńce a Stobnem Szczecińskim (długość ok. 3,5 km).

Szczegółowy zakres projektu, w tym lokalizacje przystanków kolei, wskazany zostałby w ramach Studium Projektowo-Technicznego.

Co warte podkreślenia, projekt zgłoszony przez gminę nie jest oderwany od planów zarządcy infrastruktury PKP PLK. W specyfikacji przetargu na dokumentację przedprojektową dla studium wykonalności modernizacji linii nr 408 i 409 szczecińskim węźle kolejowym inwestor przewidział potrzebę odbudowy linii nr 429 na odcinku Dołuje – Dobra i przystosowanie odcinka Stobno Szczecińskie – Dobra do obsługi ruchu aglomeracyjnego. Tego projektu nie ma jednak – póki co – w prowadzonym przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego projekcie SKM Szczecin.

Gmina Dobra

Wystawa „Ludzie o duszach retro” w Wołczkowie – nostalgiczne podróże w czasie

Miłośnicy historii i estetyki minionych epok będą mieli wyjątkową okazję do przeżycia nostalgicznej podróży w czasie podczas wystawy „Ludzie o duszach retro”. Wydarzenie to zostanie zorganizowane w nadchodzącym miesiącu w Wołczkowie.

Opublikowane

w dniu

19 października o godzinie 17:00, w przestrzeniach filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, zwiedzający będą mieli szansę przenieść się do przeszłości dzięki ekspozycji unikatowych przedmiotów, fotografii i strojów odzwierciedlających ducha „retro”. To wyjątkowe spotkanie z historią będzie także okazją do refleksji nad wpływem dawnych czasów na współczesną kulturę i indywidualne poszukiwania tożsamości.

Organizatorzy wystawy przygotowali serię wykładów oraz warsztatów, które pozwolą jeszcze głębiej zagłębić się w temat retro. Zapowiedziano również specjalne atrakcje, takie jak pokaz mody vintage oraz możliwość porozmawiania z kolekcjonerami i znawcami epoki.

Wstęp na wystawę jest wolny, co sprzyja dostępności kultury dla szerokiej publiczności i umożliwia odwiedzającym zanurzenie się w klimacie przeszłości.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rodzinne spotkania w Mierzynie – sadzenie roślin i integracja przy grillu

Zapraszamy mieszkańców Mierzyna na rodzinną aktywność ogrodniczą połączoną z integracją przy grillu. „Rodzinne spotkania w ogrodzie edukacyjnym” odbędą się w najbliższą sobotę, 19 października, w świetlicy w Mierzynie. W programie przewidziano wspólne sadzenie różnych gatunków roślin, takich jak krzewy, kwiaty oraz cebulki tulipanów, narcyzów i krokusów, a także wspólną zabawę i odpoczynek w godzinach od 12:00 do 15:00.

Opublikowane

w dniu

Po wspólnej pracy w ogrodzie uczestnicy będą mogli odpocząć przy grillu. Organizatorzy proszą o przyniesienie własnych kiełbasek, natomiast zapewniają brykiet, kubki, tacki, sztućce, chleb oraz ciepłą herbatę na miejscu. Istnieje także możliwość przyniesienia własnych ciekawych cebulek, które zostaną posadzone w ogrodzie edukacyjnym.

Aby uczestnictwo w spotkaniu było jak najbardziej komfortowe dla wszystkich, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału poprzez wizytę w świetlicy lub kontakt za pośrednictwem messengera. Zgłoszenia pozwolą na lepsze zaplanowanie zakupów i organizacji spotkania. Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny, by wspólnie pracować na rzecz lepszej przyszłości swojego otoczenia i spędzić czas w miłej atmosferze.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Piłkarskie emocje w Dobrej – Turniej o Puchar Wójta już w ten piątek!

Już w najbliższy piątek, 18 października, małe gwiazdy futbolu zmierzą się o zaszczytne trofeum w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobrej. Dzieci z klas 1-3 z wszystkich szkół podstawowych gminy Dobra staną w szranki, by w sportowym duchu rywalizować o Puchar Wójta Gminy. Turniej rozpocznie się o godzinie 9.45 i obiecuje być wielkim świętem piłki nożnej.

Opublikowane

w dniu

Ta piłkarska gala przeznaczona jest dla najmłodszych pasjonatów kopanej. Młodzi zawodnicy pokażą na boisku swoje umiejętności, zwinność i zapał do rywalizacji. Celem turnieju jest nie tylko wyłonienie najlepszych, ale również promowanie aktywności fizycznej i zdrowego rywalizowania wśród dzieci.

Organizatorzy zapewniają, że oprócz emocjonujących meczów, na kibiców czeka wiele innych atrakcji. Turniej będzie także okazją do integracji społeczności lokalnej i okazję, by wspólnie kibicować młodym sportowcom.

Przypominamy, że wstęp na zawody jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Dobra, by w ten piątkowy poranek wsparli swoimi dopingami następne pokolenia piłkarzy. Nie lada emocje gwarantowane!

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie