Gmina Dobra

Kolej powróci do Dobrej

Gmina Dobra złożyła projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego do Dobrej, jako element drugiego etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Kolej Plus to program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.

Opublikowane

w dniu

W związku z intensywnym rozwojem i dynamicznie rosnącą liczbą mieszkańców Gmina Dobra planuje odbudować historyczną linię kolejową i dołączyć do sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – mówi Teresa Dera, wójt Dobrej. Gmina złożyła już projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km.

foto:rynek-kolejowy.pl

Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii Szczecin Gumieńce – Nowe Warpno. Stacja Dobra Szczecińska została otwarta w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte i później Nowego Warpna. Odcinek Dobra Szczecińska – Nowe Warpno wskutek przecięcia granicą państwową rozebrano w 1945 roku, a całą linię zamknięto w 1973 roku

Projekt obejmuje opracowanie Studium projektowo-technicznego oraz następnie realizację robót budowlanych.

Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej do Dobrej (jako element II etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej), która jest jedną z najszybciej rozwijających się miejscowości w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii (Szczecin) Gumieńce – Nowe Warpno. Planuje się analizę wariantową i realizację przebiegu linii: Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Z uwagi na zelektryfikowanie węzła szczecińskiego proponuje się budowę linii zelektryfikowanej, jednotorowej z ewentualnymi mijankami, z peronami dostosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej mobilności o wysokości 760 mm ponad główkę szyny, dostosowanymi do taboru będącego w posiadaniu województwa zachodniopomorskiego i operującego na liniach kolejowych z i do Szczecina.

Projekt zakłada również elektryfikację oraz modernizację linii kolejowej między Szczecinem Gumieńce a Stobnem Szczecińskim (długość ok. 3,5 km).

Szczegółowy zakres projektu, w tym lokalizacje przystanków kolei, wskazany zostałby w ramach Studium Projektowo-Technicznego.

Co warte podkreślenia, projekt zgłoszony przez gminę nie jest oderwany od planów zarządcy infrastruktury PKP PLK. W specyfikacji przetargu na dokumentację przedprojektową dla studium wykonalności modernizacji linii nr 408 i 409 szczecińskim węźle kolejowym inwestor przewidział potrzebę odbudowy linii nr 429 na odcinku Dołuje – Dobra i przystosowanie odcinka Stobno Szczecińskie – Dobra do obsługi ruchu aglomeracyjnego. Tego projektu nie ma jednak – póki co – w prowadzonym przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego projekcie SKM Szczecin.

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Blisko 500 rowerzystów razem z Gryfusem objechało Zalew Szczeciński, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W miniony weekend odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie przyciągnęło blisko 500 entuzjastów dwóch kółek z różnych części Polski i zagranicy.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 290 kilometrów – 155 kilometrów w pierwszym dniu i 135 kilometrów w drugim dniu – przejeżdżając przez tereny Pomorza Zachodniego w Polsce oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego w Niemczech. Podczas rajdu rowerzyści poruszali się w grupach, utrzymując turystyczne tempo około 20 km/h, co pozwoliło im w pełni cieszyć się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego.

Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali wolontariusze z Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Na odcinkach, gdzie nie było dostępnych ścieżek rowerowych, zabezpieczenie zapewniała policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów gościł burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy pozyskali środki finansowe na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym, jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów, stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy dla uczestników rajdu). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, jest częścią długoterminowej kampanii społecznej mającej na celu promowanie turystyki rowerowej, Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego. Co roku, w trakcie tego wydarzenia, uczestnicy prowadzą także zbiórkę funduszy na zakup rowerów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki rosnącej liczbie uczestników każdego roku, zwiększa się także ilość rowerów, które są przekazywane dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych lub rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Na potrzeby prowadzonej zbiórki, wolontariusze przygotowują ciasta, które są oferowane na postojach. Każda osoba wspierająca zbiórkę na rowery dla dzieci ma okazję posmakować słodkich przekąsek, co dodatkowo umila czas spędzony na trasie.

W tym roku niezwykle serdeczne przywitanie czekało na uczestników rajdu w Anklam. Rowerzystów witała orkiestra dęta oraz burmistrz Anklam – Michael Galander. Miasto Anklam zapewniło również niezbędną infrastrukturę do zorganizowania na jego głównym placu obiadu dla rowerzystów. Drugiego dnia rowerzyści równie serdecznie zostali przywitani przez burmistrza Stepnicy – Andrzeja Wyganowskiego, a Gmina Stepnica zapewniła niezbędną infrastrukturę do zorganizowania posiłku dla uczestników rajdu. W Stepnicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego”. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wręczył burmistrz Stepnicy. Wśród laureatów byli m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Jaworzna.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na czternastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach kwietniu 2025 roku.

Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził szczególną wdzięczność dla kilkudziesięciu wolontariuszy, których zaangażowanie jest kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia.

Bez ich nieocenionego wkładu nie moglibyśmy zorganizować największego święta turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. To dzięki ich zapałowi i poświęceniu każdego roku odwiedza nas coraz więcej pasjonatów rowerowych z całej Polski oraz Europy. Jednym z wyzwań, z którymi się mierzymy, jest zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tak licznej grupy uczestników,” stwierdził Marciniak.

Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził swoje zadowolenie z rekordowej frekwencji podczas ostatniego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego.

To wspaniałe, że liczba uczestników zbliżyła się do 500. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rowerzystów z całej Polski, a także przyciągnął licznych miłośników turystyki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia był to wyjątkowy weekend, podczas którego Pomorze Zachodnie stało się niekwestionowaną stolicą turystyki rowerowej w Polsce,” podkreślił Malinowski.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Cykl wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” – kultura i historia w zasięgu ręki

Gmina Dobra znana jest z bogatej oferty kulturalnej i historycznej. W ramach cyklu wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” organizowanego przez Stowarzyszenie „Historie Lokalne”, mieszkańcy oraz goście regionu mają okazję zanurzyć się w przeszłość i poznać historie miejsc pełnych duchowości i tradycji.

Opublikowane

w dniu

Pierwsze spotkanie serii odbyło się 13 kwietnia w Wołczkowie, gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o lokalnych zabytkach sakralnych. Cykl kontynuowany jest w najbliższym czasie wizytą w kościele w Wąwelnicy planowaną na dzień 11 maja, a następnie uczestnicy odwiedzą kościoły w Dobrej, Bezrzeczu oraz Mierzynie.

Wydarzenie zwraca uwagę na ważne aspekty regionalnego dziedzictwa, w tym na nieoczywiste powiązania historyczne, jak choćby między wiejskim kościołkiem a katedrą szczecińską. Historię kościoła oraz lokalnych ciekawostek dotyczących znamienitych postaci takich jak pisarka Elizabeth von Arnim czy król Prus Fryderyk Wielki, przybliży historyczka sztuki Monika Kołacz.

Co ma wspólnego wiejski kościółek z katedrą szczecińską? Gdzie podczas mszy siadywała pisarka, Elizabeth von Arnim? Jaka postać łączy króla Prus Fryderyka Wielkiego z Bukiem? …  Te i inne historie opowiemy sobie już 27. 04, godz. 12.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tych wyjątkowych spotkaniach, zwracając się szczególnie do wieloletnich mieszkańców gminy, których wspomnienia i opowieści mogą stanowić bezcenną wartość dla dalszego przekazywania lokalnej historii.

Kolejne spotkania stanowią wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy na temat lokalnej historii i architektury, a także do integracji społeczności gminy Dobra.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie