Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Będą przystanki, wiadukt…

Siedem ofert wpłynęło w przetargu PKP Polskich Linii Kolejowych na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy odcinka Szczecin Główny – granica państwowa. Będzie drugi tor, elektryfikacja, nowe przystanki kolejowe Warzymice i Przecław, stacja Kołbaskowo oraz wiadukt nad ulicą Do Rajkowa.

Opublikowane

w dniu

PKP PLK zamierza wydać na prace projektowe 22 mln zł. W budżecie zmieściło się sześć ofert. Najtańsza propozycja spółki Databout z Warszawy opiewa na 10,7 mln zł brutto. Wykonawca zostanie wybrany po analizie ofert. Będzie miał 760 dni na opracowanie dokumentacji projektowej. Później przyjdzie czas na przetarg na prace budowlane. Te mogą się rozpocząć w 2024 r. i potrwać do końca 2027 r.

Co się zmieni? Jednotorowa linia 409 zostanie rozbudowana o drugi tor i zelektryfikowana. Prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich ma wynosić 160 km/h, a dla towarowych – 120 km/h. Jej przepustowość pozwoli na kursowanie 25 par pociągów pasażerskich oraz 20 par pociągów towarowych na dobę. Poprawa przepustowości ma umożliwić w przyszłości kursowanie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Planowana jest budowa nowych przystanków kolejowych. Mają powstać w Warzymicach i Przecławiu. Natomiast Kołbaskowo ma mieć status stacji. To znacząca różnica, bo – jak wynika z dokumentów PKP PLK – tu może w przyszłości kończyć się zachodnia odnoga Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Nowy przystanek ma też powstać na szczecińskich Pomorzanach.

Na Gumieńcach, gdzie linię kolejową przecina ulica Cukrowa, powstanie wiadukt dla ruchu samochodowego i pieszego. O wiadukcie jest też mowa w przypadku ul. Do Rajkowa.

Po całej przebudowie podróż ze Szczecina do Berlina skróci się do około 90 minut, a mieszkańcy gminy Kołbaskowo zyskają możliwość podróżowania koleją do Szczecina i Niemiec.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie