Kultura

Kino Zamek na Dzień Kobiet

Działające w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Kino Zamek, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przygotowało specjalny blok filmowy złożony z produkcji zrealizowanych przez kobiety i opowiadających o kobietach. Na widzów czekają seanse przedpremierowe i premierowe, fabuły, dokumenty, spotkanie z klasyką, filmy poruszające i nagradzane.

Opublikowane

w dniu

Seanse w ramach bloku „Kino Kobiet – Kobieta za kamerą, kobieta przed kamerą” zaplanowane są od 5 do 8 marca. W Kinie Zamek zobaczymy przedpremierowo i po raz pierwszy w Szczecinie film dokumentalny „Jutro czeka nas długi dzień” o polskiej misjonarce działającej w Indiach Helenie Pyz, debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza „Każdy ma swoje lato”, poruszający „Slalom” z Francji i urokliwy skandynawski dramat „W co grają ludzie”. Jedną z premier w zamkowym kinie będzie „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” – amerykański dreszczowiec z elementami komedii, z brawurową rolą Carey Mulligan. Szczególnie interesująco zapowiadają się także produkcje nawiązujące do początków kina. Szczecińską premierą na dużym ekranie będzie film dokumentalny o pierwszej kobiecie – reżyserce „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blachè”. W Kinie Zamek podczas jedynego seansu będzie można zobaczyć odrestaurowaną wersję obrazu „Bestia” z 1917, w którym główną rolę zagrała Pola Negri, a który to otworzył jej drogę do kariery w Hollywood.

W specjalnym bloku z okazji Dnia Kobiet znalazł się także francuski kandydat do Oscara „My dwie” oraz nakręcony w Szczecinie, stworzony przez Małgorzatę Goliszewską i Katarzynę Mateję film „Lekcja miłości” (produkcja wsparta przez ZFF Pomerania Film).

Ponadto w Kinie Zamek od 2 marca będzie można zobaczyć takie produkcje jak: głośny amerykański dramat „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze”, skandynawski dramat o nieco komediowym zabarwieniu „W co grają ludzie” oraz film „Słudzy” wybitnego słowackiego reżysera Ivana Ostrochovský’ego.

Bilety na seanse w ramach bloku „Kino Kobiet – Kobieta za kamerą, kobieta przed kamerą” oraz pozostałych prezentacji repertuarowych są już do nabycia na http:/bilety.zamek.szczecin.pl

Przypominamy, że seanse w Kinie Zamek odbywają się w reżimie sanitarnym. Do sali kina może wejść tylko 25 osób.


Terminy seansów i opisy filmów:

Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

CS_024_0941080 Talia Ryder stars as Skylar in NEVER, RARELY, SOMETIMES, ALWAYS, a Focus Features release. Credit: Courtesy of Focus Features

2 marca (wtorek), godz. 20:00

3 marca (środa), godz. 17:00

4 marca (czwartek), godz. 20:00

Dramat, USA 2020 (101 min)

Reżyseria Eliza Hittman

Obsada: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Theodore Pellerin

Autumn, to spokojna nastolatka. Uczy się w szkole, pracuje w supermarkecie w niewielkim mieście w Pensylwanii. W obliczu niezamierzonej ciąży i braku możliwości jej przerwania w całym stanie, ona i jej kuzynka Skylar zbierają trochę gotówki, pakują walizkę i wsiadają do autobusu do Nowego Jorku. Nie mają się nawet gdzie zatrzymać, tylko z adresem kliniki w ręku ruszają do nieznanego miasta.

Scenarzystka i reżyserka Eliza Hittman po mistrzowsku przedstawia obraz, w którym gesty i szczegóły są tak samo ważne jak słowa. Film nakręcono na taśmie 16mm, przywołując ziarnistą, ponurą i surową atmosferę, rejestrując młode aktorki – Sidney Flanigana i Talię Ryder (obie obwołane odkryciami), w intymnych zbliżeniach, które podkreślają złożoność ich naturalnych, minimalistycznych kreacji. W ten sposób powstała historia nastolatek odbywających żmudną podróż, w której chodzi o odwagę do podejmowania decyzji, kobiecą solidarność, a przede wszystkim o odzyskanie własnego ciała i ducha. Jeden z krytyków określił film jako intymną rewolucję serca, umysłu, ciała i duszy.

FILM ZDOBYŁ NAGRODĘ GRAND PRIX NA FESTIWALU W BERLINIE I SPECJALNĄ NAGRODĘ JURY NA FESTIWALU W SUNDANCE W 2020 ROKU I MA NA SWOIM KONCIE BLISKO 50 WYRÓŻNIEŃ.

W co grają ludzie – przedpremiera

2 marca (wtorek), godz. 17:00

3 marca (środa), godz. 20:00

Dramat, komedia, Finlandia 2020 (105 min)

Reżyseria Jenni Toivoniemi

Obsada: Emmi Parviainen, Laura Birn, Eero Milonoff

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

Słudzy

4 marca (czwartek), godz. 17:00

Dramat, Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020 (80 min)

Reżyseria Ivan Ostrochovský

Obsada: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov.

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

KINO KOBIET – KOBIETA ZA KAMERĄ, KOBIETA PRZED KAMERĄ

Jutro czeka nas długi dzień – przedpremiera

5 marca (piątek), godz. 17:00

Dokument, Polska 2019, (79 min)

Reżyseria Paweł Wysoczański

W Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki. W otoczeniu ludzi lekkomyślnych doktor Helena wydaje się być jedyną osobą, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.

FILM BRAŁ UDZIAŁ W KONKURSACH: CAMERIMAGE 2019, KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY 2019, CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU 2020.

Obiecująca. Młoda. Kobieta – premiera

5 marca (piątek), godz. 20:00

6 marca (sobota), godz. 20:00

7 marca (niedziela), godz. 17:30

Dreszczowiec, komedia, USA/Wielka Brytania 2020 (114 min)

Reżyseria Emerald Fennell

Obsada: Carey Mulligan, Bo Burnham, Laverne Cox, Clancy Brown

Wszyscy mówili, że Cassie (w tej roli zjawiskowa Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej przyszłości. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i zaczyna pracę w lokalnej kawiarni. Ale nic w życiu Cassie nie jest tym, czym się wydaje. Cassie jest niesamowicie inteligentna, kusząco przebiegła, nocą prowadzi sekretne, podwójne życie i realizuje swój mroczny plan. Nieoczekiwane spotkanie da dziewczynie szansę pełnego naprawienia krzywd z przeszłości.

CZTERY NOMINACJE DO ZŁOTYCH GLOBÓW, KANDYDAT DO OSCARÓW.

Każdy ma swoje lato – przedpremiera

6 marca (sobota), godz. 15:00

Dramat, Polska 2020 (77 min)

Reżyseria Tomasz Jurkiewicz

Obsada: Sandra Drzymalska, Nicolas Przygoda, Maciej Grzybowski

Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy spokój trzypokoleniowej rodziny. Agata przyjeżdża do Trzebini gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.

My dwie

6 marca (sobota), godz. 17:30

Dramat, Francja, Luksemburg, Belgia 2019 (95 min)

Reżyseria Filippo Meneghetti

Obsada: Barbara Sukowa, Martine Chevallier, Lea Drucker

Nina i Madeleine są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce, jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób. „My dwie” to wyciskająca łzy historia pięknej miłości, gdzie dramatyczne wydarzenia przeplatają się z dobrym humorem. Pełnometrażowy debiut reżyserski Filippo Meneghettiego prezentowany był na Festiwalu Filmowym w Toronto.

FRANCUSKI KANDYDAT DO OSCARA.

W co grają ludzie – przedpremiera

7 marca (niedziela), godz. 15:00

Dramat, komedia, Finlandia 2020 (105 min)

Reżyseria Jenni Toivoniemi

Obsada: Emmi Parviainen, Laura Birn, Eero Milonoff

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blachè – premiera

7 marca (niedziela), godz. 20:30

Dokument, USA 2019 (103 min)

Reżyseria Pamela B. Green

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché. Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

Lekcja miłości

8 marca (poniedziałek), godz. 15:00

Dokument, Polska 2019 (75 min)

Reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja

Scenariusz: Małgorzata Goliszewska, Anna Stylińska

Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w szczecińskiej Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała.

FILM DOFINANSOWANY W RAMACH ZFF „POMERANIA FILM”.

Slalom – przedpremiera

8 marca (poniedziałek), godz. 17:00

Dramat, Francja, Belgia 2020 (92 min)

Reżyseria Charlène Favier

15-letnia Lyz zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego celem jest szkolenie przyszłych profesjonalnych sportowców. Choć brak jej doświadczenia, Fred – trener i były mistrz, postanawia uczynić z niej gwiazdę. Pod jego wpływem Lyz będzie musiała znieść więcej niż fizyczną i emocjonalną presję treningu.

FILM WYTYPOWANY DO UDZIAŁY W FESTIWALU CANNES 2020.

Bestia

aaa niezidentyfikowany;Negri Pola;

8 marca (poniedziałek), godz. 19:30

Dramat, romans, Polska 1917 (67 min)

Reżyseria Aleksander Hertz

Szczecińska premiera wersji odrestaurowanej. „Bestia” opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki zagrała Pola Negri, największa gwiazda polskiego kina okresu międzywojnia. Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks. Stworzony przez Negri wizerunek femme fatale rozbudził wyobraźnię publiczności. Aktorka szybko została dostrzeżona przez niemieckich producentów i od 1917 roku zaczęła grać w Niemczech.

W 2017 „Bestia” została odrestaurowana cyfrowo w rozdzielczości 4K przez Filmotekę Narodową. Źródło do digitalizacji stanowiła jedyna zachowana, amerykańska kopia dystrybucyjna. W wyniku prac przywrócono między innymi pochodzące z kopii źródłowej, animowane tablice w oryginalnej wersji.

Na czasie

Exit mobile version