Bez kategorii

Kilka słów o koniku polskim. Konkurs dla rodziców i dzieci

Koniki polskie są naszą rodzimą rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni zwanych tarpanami. Tarpany na lesistych terenach Polski, Litwy i Prus można było spotkać jeszcze w XVIII wieku. W stanie dzikim przetrwały najdłużej w okolicy Puszczy Białowieskiej. W tym roku mija 10-lat hodowli w Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska. Obecnie na terenie zagrody hodowlanej przebywają trzy ogiery reprezentujące dwie linie genetyczne męskie i 17 klaczy hodowlanych które reprezentują pięć linii genetycznych żeńskich.

Opublikowane

w dniu

Odłowione pod koniec XVIII wieku przebywały w zwierzyńcu hrabiów Zamojskich w miejscowości Zwierzyniec k. Biłgoraja , skąd około roku 1806 zostały wyłapane i rozdane okolicznym chłopom.  Około 100 lat później w roku 1914 zostały ponownie „odkryte” i opisane jako prymitywne koniki, wytrzymałe na surowe warunki życia, nieduże o wzroście w kłębie ok.110-130 cm, maści myszatej z charakterystyczną ciemną pręgą wzdłuż grzbietu.  Pierwsze próby hodowli  tych prymitywnych koni, które później nazwano konikami polskimi to lata dwudzieste.

W roku 1936 z inicjatywy Profesora Tadeusza  Vetulaniego  założony zostaje rezerwat koników w Białowieży.  Po wojnie z uratowanych kilkunastu klaczy i kilku ogierów zaczęto odbudowywać populację konika polskiego. W Popielnie na Mazurach utworzony zostaje rezerwat leśny w którym koniki polskie utrzymywane są w naturalnych warunkach, zbliżonych do tych w jakich bytowały kiedyś dzikie konie. Od tej pory koniki polskie utrzymywane są w dwóch systemach hodowli – stajennej oraz rezerwatowej.

Z tego typu hodowlą – rezerwatową mamy do czynienia w Nadleśnictwie Kliniska.  W 2010 roku do zagrody hodowlanej zostaje wpuszczony ogier Nagaj P pochodzący z rezerwatu z Popielna. Tutaj z sześcioma klaczami tworzy pierwszy tabun.

Koniki żerują w idealnym dla siebie biotopie- na terenie lasu i na bogatych łąkach zalewowych w dolinie rzeki Iny, o łącznej powierzchni 664 hektarów. Wiosną 2014 roku cztery klacze własnej hodowli, z ogierem Nokturn pochodzącym z hodowli rezerwatowej w Nadleśnictwie Borki , tworzą drugi tabun.  Ogiery ustalają terytoria, których pilnują. W czasie dziewięciu lat prowadzonej hodowli  rodzi się 78 źrebiąt. Większa część młodzieży jest odławiana i sprzedawana. 

W roku 2017  młody ogier Litwor urodzony w naszej hodowli rezerwatowej, oraz trzy klacze pochodzące z pozostałych dwóch tabunów zaczynają budować trzeci tabun. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w pobliżu zagrody hodowlanej powstała zagroda pokazowa konika polskiego, do której odławiana jest młodzież przebywając tam do czasu sprzedaży. Służy ona również celom edukacji przyrodniczej.

Będące w Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska grupy dzieci i młodzieży mogą z bliska przyjrzeć się myszatym mieszkańcom lasu, poznać ich historię  oraz dowiedzieć się na temat czynnej ochrony przyrody, której koniki są jednym z elementów.

W tym roku mija 10-lat hodowli. Obecnie na terenie zagrody hodowlanej przebywają trzy ogiery reprezentujące dwie linie genetyczne męskie i 17 klaczy hodowlanych które reprezentują pięć linii genetycznych żeńskich. Wszystkie klacze z prowadzonej przez Nadleśnictwo Kliniska hodowli rezerwatowej są zakwalifikowane do Programu ochrony zasobów genetycznych koni, rasy konik polski. Stanowią one cenny materiał genetyczny przyczyniając się do utrwalenia tej jedynej polskiej rasy konia.

Charakterystyka Tabunów:

W najstarszym tabunie który prowadzi ogier Nagaj P przebywa obecnie osiem klaczy, dwie młode klaczki z 2018 roku, oraz pięć źrebiąt z 2019 roku które przeznaczone są do sprzedaży. Do dnia 3.05.2020 roku urodziły się cztery źrebaczki – 2 klaczki  2 ogierki. Razem w tabunie wraz z ogierem jest 20 sztuk koni.

W drugim tabunie, który prowadzi najstarszy 21 – letni ogier Nokturn przebywają cztery klacze i dwa źebaki z 2019 roku, które przeznaczone są do sprzedaży – w tym ogierek o rzadko spotykanej maści czerwonobułanej (rudy). Jest to umaszczenie nietypowe dla rasy konika polskiego, podobnie jak umaszczenie kare (czarne). Koniki o takim kolorze nie są dopuszczone do hodowli, ale chętnie są nabywane do użytkowania rekreacyjnego  przez miłośników tej rasy. Do dnia 03.05.2020 roku urodziły się dwa  źrebaczki – 2 klaczki. Razem w tabunie wraz z ogierem jest 9 koni.

Trzeci tabun prowadzi najmłodszy ogier Litwor. Klacze, które są w tym tabunie pochodzą z opisanych już dwóch tabunów. Najmłodszy z ogierów ma siedem klaczy – trzy najstarsze z lat 2015-2016 oraz cztery z roku 2017. Obecnie w tabunie jest jeszcze klaczka z 2018 roku, oraz  3 źrebaki z 2019 roku, które przeznaczone są do sprzedaży. Do dnia 3.05.2020 roku źrebiąt z tego roku jeszcze nie ma, ale wkrótce pierwszy źrebaczek  powinien się urodzić. Razem w tabunie przebywa 12 koni.

Na terenie zagrody hodowlanej przebywa obecnie w trzech tabunach 41 koni.

Aktualnie Nadleśnictwo Kliniska posiada do sprzedaży konie w różnym wieku. Osoby zainteresowane kupnem konika polskiego do hodowli czy rekreacji prosimy o kontakt z nadleśnictwem (Pani Anna Liśkiewicz nr tel. 606-802-832)

Tekst: A.Liśkiewicz

Z okazji jubileuszu 10-lecia „Hodowli Rezerwatowej Konika polskiego” zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do podjęcia wyzwania i stawienia czoła zadaniom, które dla Was przygotowaliśmy. Nie są one proste, ale znając Wasz zapał z naszych lekcji online, poradzicie sobie z nimi bez problemu!

Pierwszym zadaniem będzie przeczytanie informacji o naszej zagrodzie i wyjątkowym gatunku Konika polskiego

 Broszura o koniku polskim

Następnie zapraszamy do wypełnienia zadań:

Karta pracy

Swoje odpowiedzi wyślij na nasz adres edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Weź udział w losowaniu i wygraj nagrodę!

Koniki na pewno będą z Ciebie dumne, po rozwiązaniu tych zadań.

Reklama

Bez kategorii

Bezpłatna mammografia dla kobiet między 45, a 74 rokiem życia

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Z danych naukowych wynika, że stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań. Zatroszcz się o swoje zdrowie i przyjdź na bezpłatną mammografię!

Opublikowane

w dniu

Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian znacznie wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta, dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać. Mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi przemierza całą Polskę, aby badać kobiety. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą panie w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość lub inny dokument ze zdjęciem.

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiolog, który najpierw przeprowadza wywiad lekarki, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne też jest, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, owrzodzenie, ale przede wszystkim guzek albo stwardnienie, które wyraźnie różni się swoją konsystencją od reszty ciała. Jednak nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak, ale zawsze wymaga badan lekarskich, dlatego zachęcamy, aby z nich skorzystać.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:  03.07.2024, Police, przy Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym, ul. Piaskowa 97

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php.

Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy.

Warto się badać, bo warto żyć!

Zdjęcie: Karol Stańczak mat. prasowe Geneva Trust

Czytaj dalej

Bez kategorii

11. edycja festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana” już 31 sierpnia!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Moczyłach – jedenastą edycję festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, która odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku. Melomanów czeka pełna poezji i melodii zabawa, której start zaplanowano na godzinę 17:00.

Opublikowane

w dniu

W programie festiwalu zaprezentowane zostaną występy znakomitych wykonawców, wśród których znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach. Każdy z artystów wniesie na festiwalowy grunt swój unikalny styl oraz głębokie przesłanie zamknięte w poetyckich tekstach pieśni.

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana to wydarzenie, które od 2014 roku gromadzi miłośników muzyki ceniących sobie nie tylko melodię, ale również wagę słowa. Festiwal odbywa się na terenie malowniczej wsi Moczyły w gminie Kołbaskowo, która szczyci się pięknym, przyrodniczym otoczeniem między brzegami Odry a sielskimi krajobrazami polskiej wsi.

Małgorzata Schwarz, wójt gminy, podkreśla, że festiwal jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój oraz wyciszenie, co sprawia, że jest to wyjątkowa przestrzeń dla ludzi szukających ukojenia w harmonii natury i muzyki. V edycja festiwalu z pewnością będzie kontynuacją tej idei i tradycji połączenia sztuki z przyrodą.

Organizatorzy zadbali o to, by niezapomniana atmosfera festiwalu oraz fascynująca sceneria stały się tłem dla doznań, które zapadną w serca uczestników na długo po ostatnich acordach granych przez zaproszonych artystów.

Hołd dla wybitnego artysty
– Podczas jedenastej edycji festiwalu w Moczyłach wystąpią znakomite gwiazdy poetyckiej muzyki: Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska i Kuba Badach – mówi Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR. – Tradycyjnie na scenie zaprezentują się także zespoły wokalne z gminy Kołbaskowo: Nadoodrzanki, Retro i Siadliczanki. Zaś całe wydarzenie poprowadzi nie kto inny, jak… Joanna Kołaczkowska!
Sklep z Ptasimi Piórami zagra przekrój swojej wieloletniej bogatej twórczości.
– Szczególnym akcentem koncertu będzie premierowe wykonanie kompozycji muzycznej oddającej piękno Doliny Dolnej Odry, napisanej i skomponowanej przez Ryszarda Leoszewskiego – mówi Rafał Roguszka.
Joanna Kołaczkowska, niekwestionowana gwiazda polskiego kabaretu, wystąpi ze swoim muzycznym recitalem pt. „Hrabina Pączek”. W jego trakcie usłyszymy piosenki stworzone przy współpracy z wyjątkowymi osobistościami polskiej sceny kabaretowej, przeplatane zabawnymi historiami z pierwszej ręki.
Wieczór zakończy koncert Kuby Badacha, który zagra utwory z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, będącej hołdem dla wybitnego, tragicznie zmarłego artysty. Utwory pochodzące z różnych okresów działalności artystycznej Zauchy, przedstawione zostaną w zupełnie nowych, zaskakujących i odważnych aranżacjach

Czytaj dalej

Bez kategorii

Kurs klasyfikatora grzybów

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie