Powiat Policki

Kierowcy, piesi i rowerzyści – zwracajcie uwagę na siebie nawzajem!

Ruch na drogach naszego powiatu jest niemal tak duży jak przed wprowadzeniem stanu epidemiologicznego w kraju. Widoczne jest to również w policyjnych statystykach, kolizje zgłaszane są policjantom każdego dnia. W ostatnim czasie zanotowaliśmy wzrost zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu.

Opublikowane

w dniu

Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna zdarzeń drogowych. Dlatego wsiadając „za kółko” pojazdu powinniśmy być świadomi, że posiadanie uprawnień do kierowania to przywilej, ale także ogromna odpowiedzialność, nie tylko za swoje życie, ale przede wszystkich zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.

Piesi, rowerzyści czy motocykliści w kontakcie z pędzącym samochodem, mają nikłe szanse na przeżycie. Niechronionych uczestników ruchu drogowego nie chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne.

Im większa prędkość pojazdu, tym większe musi być skupienie kierowcy na drodze. Każde, nawet chwilowe rozkojarzenie czy utrata kontaktu wzrokowego z tym, co się dzieje na jezdni, może doprowadzić do tego, że nie będzie on w wstanie w porę zareagować. Czasami wystarczy chwila, ułamek sekundy, który zadecyduje o ludzkim życiu.

Policjanci apelują o rozwagę także do pieszych i rowerzystów. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie jak również zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych, zejść z roweru i przejść przeprowadzając rower przez „pasy”.

Nie narażaj siebie i innych! Weź pełną odpowiedzialność za swoje zachowanie na drodze. Zastanów się, czy w pojeździe, na rowerze, na motocyklu bądź pieszo z naprzeciwka nie zbliża się ktoś, kto jest Ci bliski. Czy mając taką świadomość narażałbyś go na niebezpieczeństwo. A nawet, jeżeli uczestnikami ruchu drogowego są osoby Ci obce, to pamiętaj, że na nich też ktoś czeka w domu!

Sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka

Powiat Policki

Bezpieczeństwo na drodze – trwają działania „Łapki na kierownicę” i „Na drodze patrz i słuchaj”

W ramach poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu polickiego, do końca miesiąca prowadzone będą działania pod hasłem „Łapki na kierownicę” oraz „Na drodze patrz i słuchaj”. Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwa o ryzyku związanym z używaniem urządzeń mobilnych podczas prowadzenia pojazdu.

Opublikowane

w dniu

Policja podkreśla, że używanie telefonów komórkowych, tabletów oraz innych urządzeń podczas jazdy znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu koncentracji kierowców. Badania wskazują, że takie zachowanie jest jedną z czołowych przyczyn wypadków, zaraz obok nadmiernej prędkości i wpływu alkoholu bądź innych środków psychoaktywnych.

Kampania ma na celu również edukację pieszych. Zaleca się, aby przed zmianą kierunku poruszania się wybierać do tego przeznaczone miejsca, przestrzegać znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, a także wyraźnych poleceń osób kierujących ruchem.

Podczas przekraczania ulicy zalecane jest dokładne obserwowanie sytuacji drogowej, zdejmowanie słuchawek, pozwalające na usłyszenie dźwięków towarzyszących ruchowi pojazdów, oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego z kierowcami.

Przypomina się także o ograniczeniu korzystania z nowoczesnych technologii na rzecz własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętać należy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo zaczyna się od każdego z nas.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Wzrost liczby pożarów związanych z wypalaniem traw wzbudza niepokój służb ratunkowych

Wraz z nadejściem wiosny, służby ratunkowe w Polsce obserwują alarmujący wzrost liczby pożarów spowodowanych przez wypalanie traw. Pomimo ostrzeżeń i akcji edukacyjnych, pewna część populacji nadal ignoruje przepisy prawne oraz związane z tą praktyką zagrożenia zarówno ekologiczne, jak i dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Opublikowane

w dniu

Wypalanie traw jest działaniem niedopuszczalnym oraz kwalifikowanym jako przestępstwo, za które sprawca może ponieść odpowiedzialność karną. Policja stanowczo przypomina, iż tego rodzaju praktyki są bezwzględnie zabronione. Zjawisko to powoduje nie tylko bezpośrednią szkodę dla fauny i flory, ale swoje konsekwencje ponoszą również mieszkańcy terenów narażonych na powstałe pożary. Palenie traw nie przyczynia się do użytkowania gleby, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – owo działanie dewastuje warstwę próchniczną i prowadzi do unicestwienia mikroorganizmów, które są kluczowe dla żyzności gleb. Dodatkowym zagrożeniem jest dym, który zanieczyszcza powietrze, stanowiąc poważne ryzyko przede wszystkim dla osób starszych, dzieci, i chorych na astmę. Mniejsza widoczność na drogach w wyniku zadymienia również zwiększa ryzyko wypadków. Należy mieć na uwadze, że niekontrolowany ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się, przenosząc na obszary leśne oraz zabudowania, w tym mieszkalne i gospodarcze. Psy, koty, dzikie zwierzęta – ptaki, jeże, czy zające – giną w płomieniach bez możliwości ucieczki, a dalsze konsekwencje odczuwa cały ekosystem. Zachęca się obywateli do reagowania na każdy przypadek wypalania traw i zgłaszania takich wydarzeń poprzez numer alarmowy 112. Działania prewencyjne są niezmiernie ważne w walce z tym nielegalnym procederem. Odpowiedzialność społeczna może przyczynić się do uniknięcia tragicznych w skutkach pożarów.  

Czytaj dalej

Powiat Policki

Odprawa roczna strażaków w Policach – podsumowanie działalności za 2024 rok

W ostatni piątek, w gmachu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach odbyła się coroczna odprawa, podczas której podsumowano działalność tej formacji w 2024 roku. Spotkanie zgromadziło liczne grono znamienitych gości, w tym przedstawicieli samorządu, służb, inspekcji, oraz prezesów ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących na terenie powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Delegacja powiatu reprezentowana była przez Starostę Polickiego Shivana Fate, a towarzyszyli mu Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Janusz Szwyd oraz Członek Zarządu Powiatu Jacek Fabisiak. Honorowe miejsce zajmował również bryg. Andrzej Podolak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono statystyki interwencji przeprowadzanych przez straż pożarną, w tym 195 akcji gaśniczych oraz 616 reakcji na miejscowe zagrożenia. Zauważalna była również liczba 78 fałszywych alarmów. Tematami dominującymi rozmowy były również działania kontrolno-rozpoznawcze oraz działania prewencyjne skierowane do społeczności lokalnej.

Szczególny nacisk położono na wkład strażaków w podnoszenie bezpieczeństwa publicznego. Starosta Policki, Shivan Fate, wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla zasług strażaków, podkreślając ich profesjonalizm i zaangażowanie w ratowanie życia oraz ograniczanie strat w sytuacjach kryzysowych, w tym wypadkach komunikacyjnych i klęskach żywiołowych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie