Kultura

Karnawałowe rytmy podczas koncertu perkusyjnego w Policach

Zespół Akademii Sztuki w Szczecinie PercusssionistAS wraz z grupą sambową Bloco Pomerania zaprezentują Karnawałowe Inspiracje już 26 lutego o godz. 18:00 w polickim MOK-u.

Opublikowane

w dniu

Wielkimi krokami nadchodzi ostatni tydzień karnawału. I chociaż aura za oknem nie zachęca do zabawy a kolejne, dłużące się zimowe wieczory wyglądają tak samo — pojawiła się okazja, aby w wyjątkowych okolicznościach poświętować przed zbliżającym się Wielkim Postem. W tym roku instrumenty perkusyjne wybiją właściwy rytm zabawy na koncercie grupy PercussionistAS oraz Bloco Pomerania w Policach. W pierwszym wspomnianym zespole grają studenci oraz wykładowcy Akademii Sztuki Szczecinie. Skład powołali do życia w roku 2010 dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio, prof. AS oraz asystent Rafał Krzanowski. Natomiast drugi zespół to grupa sambowa, która dzięki dźwiękom brazylijskiej perkusji przybliży nieco atmosferę panującą w stolicy karnawału Rio DeJaneiro. Można więc spodziewać się występu pełnego energii, oddającego obraz roztańczonej kultury latynoamerykańskiej, wraz z charakterystyczną nieskrępowaną zabawą oraz afirmacją radości życia.

Pochylając się nad historią grupy PercussionistAS należy dodać, że poza wspomnianymi wyżej założycielami do grona autorytetów i pedagogów w kolejnych latach dołączyli asystent Atonina Kadur oraz dr Magdalena Kordylasińska-Pękala. Zespół z powodzeniem występował na scenie teatru Pleciuga w jubileuszowym koncercie profesora Valcarcela w 2011 i w projekcie RITMOS AFROCUBANOS w 2012, z gościnnym udziałem Jose Torresa. W roku 2013 uczestniczył w wydarzeniu artystycznym pt. Perkusja; Obraz i Muzyka mającym na celu integrację środowiska studenckiego Akademii Sztuki w Szczecinie oraz prezentację idei korespondencji sztuk. PercussionistAS jako reprezentacja Akademii Sztuki w Szczecinie brała udział w 14 Letnim Festiwalu Wieczory Muzyczne Dziekanka organizowanym przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie zaprezentowali suite z baletu Carmen G. Bizeta na pięć solowych głosów perkusyjnych. Rok 2015 to przede wszystkim koncert Perkusja Kameralnie w nowo wybudowanej przestrzeni teatralnej AS i udział PercusionistAS w koncercie Szczecin Young Percussion w Filharmonii Szczecińskiej.

Istotnym ukoronowaniem działalności grupy jest płyta Ritmos Afrocubanos & Brasileiros 2020 nagrana z okazji 10-lecia Akademii Sztuki w Szczecinie. Nawiązuje stylistyką do muzyki charakterystycznej dla Ameryki Południowej. W roku 2021 materiał z tej płyty został zarejestrowany na koncercie organizowanym z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej prof. Jorge’a Luisa Valcarcela Gregorio w Filharmonii Szczecińskiej.

Bilety 20 zł

link do zakupu biletów

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie