[lead]Wybitny multiinstrumentalista oraz wirtuoz gitary nawiązali współpracę w październiku 2018 r. i natychmiast rozpoczęli próby do nowego projektu. Pierwszy z planowanych koncertów odbędzie się już 10 marca w Goleniowie.[/lead]
Skoro na jednej scenie pojawią się: Józef Skrzek i Iggy Gwadera, to nie zabraknie utworów SBB, WAMI oraz rasowych, rockowych kawałków.
– No cóż, spotkaliśmy się, pogadaliśmy. Zaiskrzyło pozytywnie. W życiu wciąż trzeba próbować czegoś nowego! A w życiu artysty szczególnie. Przygotujemy mocny program. Rockowy, hard rockowy i progresywny. Będziemy mogli poimprowizować. Na próbach grało nam się po prostu rewelacyjnie! – mówi Józef Skrzek, kompozytor, multiinstrumentalista, członek SBB.
Pierwsze – „Cięcie” i „The Rock” z repertuaru SBB – nagrania z prób.
W tej chwili muzycy intensywnie pracują nad repertuarem koncertowym. Ale wśród rozmów wyłania się również idea nagrania wspólnej płyty. Józefowi Skrzekowi i Iggy’emu Gwaderze podczas koncertów będą towarzyszyć: Paweł „Pablo” Grzesiuk – bas, kontrabas;Tomek „Nawrot” Nawrocki – perkusja, instrumenty perkusyjne.
Pierwszy z koncertów trasy „Back On The Streets” odbędzie się w niedzielę, 10 marca w Goleniowskim Domu Kultury (ul. Słowackiego 1), godz. 19.00. Bilety, w cenie 50 zł, dostępne w kasie Domu Kultury oraz na stronie: http:/gdk.goleniow.pl/
[subtitle]Józef Skrzek[/subtitle]
[lead]Urodził się na Śląsku, w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Od małego śpiewał i uczył się gry na fortepianie. Dziś, kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu. Za charakterystyczną burzą włosów kryje się artysta, który od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą. Wciąż idzie do przodu, poszukuje nowych form wyrazu i zaskakuje słuchaczy.[/lead]
Józef Skrzek w 1968 r. rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty, zaś w roku 1969 został członkiem popularnej grupy Breakout, z którą zagrał kilkadziesiąt koncertów i nagrał album „70a”. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć grupę SBB; najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build.
W latach 1972-1973 SBB współpracowało z Czesławem Niemenem, uczestnicząc w nagraniu albumów: „Niemen Vol. 1”, „Niemen Vol. 2”, „Strange Is The World” oraz „Ode To Venus”. Od 1973 r. grupa wydała szereg płyt ugruntowujących jej pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesiło działalność w 1980 roku, reaktywując się z sukcesem dwadzieścia lat później.
Po zawieszeniu działalności formacji SBB Józef Skrzek nagrał kilka doskonale przyjętych przez krytyków solowych albumów opartych na instrumentach elektronicznych. Od końca lat 70. artysta komponuje także muzykę teatralną, filmową i telewizyjną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej m.in. do filmów: „Golem” i „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina oraz „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego. Muzyk często współpracuje z reżyserem Lechem Majewskim, z którym stworzył utwory do filmów: „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus” oraz „Młyn i krzyż”.
Od początku lat osiemdziesiątych Józef Skrzek coraz częściej koncertuje w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy, jak i instrumenty elektroniczne. Od albumu „Kantata Maryjna” z 1987 r. muzyk regularnie nagrywa płyty inspirowane tematyką religijną. Oprócz tego, artysta z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry.
[subtitle]Iggy Gwadera[/subtitle]
[lead]Wirtuoz gitary z Goleniowa. Występuje razem z Titusem w grupie Anti Tank Nun, supportował Slasha podczas koncertu w katowickim Spodku oraz nagrał płytę z czołówką amerykańskich i brytyjskich muzyków hard rockowych. Utalentowany i niepokorny, wciąż zdobywa rzesze nowych fanów i uznanie krytyków na całym Świecie.[/lead]
Iggy Gwadera urodził się w 1997 r., a przygodę z gitarą rozpoczął już w wieku jedenastu lat, gdy lekcji gry na instrumencie zaczął udzielać mu Jarek „Chilek” Chilkiewicz.
Młody gitarzysta razem z Tomaszem „Titusem” Pukackim, Adamem Bielczukiem i Bogumiłem Krakowskim tworzy heavy metalową grupę Ani Tank Nun, z którą nagrał trzy płyty. Początkowo Titus i Iggy planowali zrealizować tylko jedno nagranie studyjne oraz teledysk, z czasem jednak projekt rozrósł się, w efekcie czego formacja podjęła decyzję o wydaniu pełnego albumu studyjnego – „Hang’em High”, który miał premierę w 2012 r. W katowickim spodku Anti Tank Nun supportowało koncert Slasha, formacja zagrała również podczas Przystanku Woodstock.
Marco Mendoza – basista zespołów: Whitesnake, Thin Lizzy, The Dead Daisies, Thin Lizzy, Black Star Riders i in. – właśnie podczas koncertu Thin Lizzy w Polsce, usłyszał supportującego jego zespół gitarzystę (Iggy miał wtedy piętnaście lat) i zaproponował wspólne nagranie płyty. W ten sposób powstał projekt WAMI. Do Marco i Iggy’ego dołączyli: perkusista Vinny Appice (Dio, Black Sabbath, Heaven & Hell) oraz wokalista Doggie White (Rainbow, Yngwie Malmsteen, Tank, Michael Schenker). Wspólnie nagrali płytę „Kill The King”, która odniosła sukces w Europie i Japonii.
Iggy występował również w multimedialnym projekcie „Metropolis”. Wspólnie z Władysławem Komendarkiem (wybitny kompozytor, aranżer i producent muzyki elektronicznej) oraz Agnieszką Makówką (mezzosopranistka Teatru Wielkiego w Łodzi) improwizowali do słynnego, niemego filmu Fritza Langa z 1927 r. Inny epizod, świadczący o wszechstronności młodego muzyka, to występy z projektem Muzyka Queen Symfonicznie.
Do tej pory Iggy nagrał pięć płyt studyjnych i wystąpił jako gość specjalny na czterech kolejnych. Ostatnio na płycie „Sinister” braci Appice. Słynni perkusiści zaprosili do współpracy światową czołówkę rockowych gitarzystów. Na albumie znalazły się nie tylko solówki, ale również kompozycje gitarzysty z Goleniowa. Płyta zdobyła wiele pozytywnych recenzji w USA, Ameryce Południowej i Japonii.