Powiat Policki

Jedziesz na grzyby? Leśnicy informują…

Koniec lata, początek jesieni… Leśnicy mają pełne ręce roboty: przy jesiennych odnowieniach, pozyskaniu drewna, ochronie lasu oraz utrzymaniu lasu w czystości. Penetracja naszych lasów podczas grzybobrania jest ogromna. Las jest otwarty dla wszystkich. Warto aby zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami korzystania z naszego wspólnego środowiska leśnego.

Opublikowane

w dniu

Zasady korzystania z lasu podczas grzybobrania.

Do lasu wjeżdżać nie wolno. Zakaz dotyczy wszystkich dróg leśnych. Wyjątek stanowią drogi oznakowane (znakami umożliwiającymi wjazd) oraz publiczne prowadzące przez las.

Dla pojazdów silnikowych przygotowane są specjalne miejsca postoju- na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się 16 takich miejsc.

Gdy nie jesteśmy pewni gdzie możemy pozostawić pojazd mechaniczny, zawsze możemy to sprawdzić w aplikacji dostępnej na telefony komórkowe pod nazwą mBDL (Bank Danych o Lasach). Aplikacja jest darmowa i zawiera dokładne mapy wraz z opisem ale tylko Lasów Państwowych.

Zabronione jest zaśmiecanie lasu.

Śmieci z lasu zabieramy ze sobą. Stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt, a ich rozkład trwa wieki.

Nie wolno niszczyć grzybów  i grzybni.

Zbierajmy tylko te grzyby jadalne, które znamy i rozpoznajemy na 100 %. W polskich lasach jest wiele gatunków grzybów trujących. Warto się zaopatrzyć w atlas grzybów.

Zabronione jest płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt.

Szanujmy naszą przyrodę- nie hałasujmy. Warto pamiętać, że wrzesień jest okresem godowym dla jelenia szlachetnego (Cervus elaphus). Okres ten nazywamy rykowiskiem.

Nie wolno wchodzić na teren rezerwatu, oraz powierzchni gdzie odbywają się prace hodowlane, wycinka drzew a także na  uprawy leśne do wysokości 4 m.

Uwaga na zagrożenie pożarowe. W lesie bardzo łatwo o pożar, szczególnie jeśli słoneczna pogoda, brak opadów utrzymują się przez kilka dni pod rząd. Te wspaniałe warunki do zbierania grzybów, jednocześnie zwiększają prawdopodobieństwo rozniecania ognia. Zakaz palenia ognia w miejscach do tego niedozwolonych.

Ważna informacja: Za wjazd do lasu pojazdem silnikowym strażnik leśny lub policjant ma prawo nałożyć mandat do 500 zł lub maksymalnie do 1000 zł jednorazowo za kilka wykroczeń.

KAROLINA CZERWIŃSKA, Nadleśnictwo Trzebież
Fot. A. Kopeć

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie