Powiat Policki

Jasienica: Odnaleziono nagrobki z Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia [FILM]

W sobotę, 9 kwietnia br., dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego wraz z grupą wolontariuszy, pracowali w Jasienicy, gdzie na końcu ul. Wodnej w Jasienicy, u ujścia do Odry Kanału Jasienickiego wrzucono nagrobki. Do tej pory uważano, że pochodzą one z cmentarza przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy, skąd zabrano je w latach 70. XX wieku, ale tak nie jest. Są to nagrobki mieszkańców Kurowa, Ustowa, Mierzyna i Przecławia.

Opublikowane

w dniu

Trafiły one prawdopodobnie do składnicy nagrobków z pow. polickiego a następnie zostały wykorzystane do wzmocnienia wału przeciwpowodziowego.

Nagrobki i fragmenty nagrobków pozostały w miejscu odnalezienia, stwierdziliśmy, że na poważniejsze prace musimy mieć opinię i zgodę Nadzoru Wodnego w Szczecinie – mówi Marek Łuczak. Faktycznie nagrobki nie pełnią tam istotnej funkcji wzmacniającej, ale podjęliśmy decyzję, pomimo uzyskanej zgody Urzędu Miasta Police, o pozostawieniu ich na miejscu. Wiąże się to również z faktem, że nie pochodzą one z Jasienicy, więc złożenie ich na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza mogłoby doprowadzić do przekłamań historii. Podejmiemy rozmowy z władzami Gminy Kołbaskowo – może warto byłoby je przetransportować na nieczynny cmentarz w Kurowie, na pewno niewłaściwym jest by nagrobki dawnych mieszkańców powiatu leżały przy wale.

W sobotę odnaleziono fragment płyty Wilhelmine Christine Klar z d. Lau (1837-1912). Wilhelmine Lau rodziła się 28 sierpnia 1837 roku w Tantow. Była córką pracownika kolejowego Georga Lau i Dorothei Lau z d. Jakneke z Tantow. Wyszła za mąż za Christiana Friedricha Wilhelma Klara (ur. 1 kwietnia 18435 roku w Siadle Górnym (nm. Hohen-Zahden). Wilhelmine zmarła 8 maja 1912 roku w Kurowie, jej śmierć zgłosił Friedrich Klar z Kurowa. Pochowano ją 11 maja 1912 roku w Kurowie. Kolejny fragment płyty należał do Josepha Niepalli (1865-1928). Joseph Niepalla urodził się 5 stycznia 1865 roku w Wilhelmsberg Kreis Oppeln. Był robotnikiem i mieszkał w Mierzynie (nm. Möhrignen). Około 1894 roku ożenił się z kucharką Ulrike Schwancke (ur. 20 marca 1872 roku w Karlinie (nm. Körlin), zm. 25 sierpnia 1930 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie). Joseph Niepalla zmarł 1 listopada 1928 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie.

Dodatkowo odnaleziono płyty: Friedy Emmy Emilie Pohl (1882-1904) z Przecławia, Wilhelmine Auguste Radke z d. Diedrich (1835-1907), Otto Radke (1873-1907) z Ustowa i Kurowa, Ottilie Luise Marie Schmidt z d. Hintze (1870-1904) z Ustowa, Eliese Helene Schultz (1878) z Ustowa, Auguste Suckow z d. Krause (1844-1902) i Johanna Michaela Ferdinanda Suckow (1837-1904).

Ustaliliśmy, że krzyż Hansa Helmuta Gebhardta (1929-1931) pochodzi z Mierzyna. Hans Helmut Gebhardt urodził się 21 lutego 1929 roku w Szczecinie. Mieszkał z rodzicami w Mierzynie (nm. Möhringen), którzy prawdopodobnie byli rolnikami. 2 maja 1931 roku Hans Helmut utopił się w poidle (Vieh-Tümpel) w zagrodzie dla zwierząt w gospodarstwie rodziców w Mierzynie.

Wiele płyt jest wciąż identyfikowanych, od kilku dni pracowaliśmy wraz z nieoceniona Christiane Karweik, nad zdjęciami Tomek Murek sprzed tygodnia, dzięki czemu wiemy już znacznie więcej o ludziach, których nagrobki użyto jako wzmocnienie nabrzeża i dzięki dzisiejszej ewidencji udało się ustalić kolejne osoby – dodaje Marek Łuczak. Akcja będzie kontynuowana przy lepszej pogodzie i uzyskaniu odpowiednich zgód na prace.

Na czasie

Exit mobile version