Region

Jak rok pandemii zmienił zachodniopomorski rynek pracy? „Szczecin jest w czołówce miast w których rośnie liczba ofert pracy”

Bezrobocie wzrosło, ale nie poszybowało do góry jak szalone. Były momenty trudne, ale czas lockdownowej stagnacji szybko udało się zastąpić kreatywnym działaniem i dywersyfikacją zobowiązań zawodowych. Jak mówi Anna Sudolska z Idea HR Group można było się spodziewać, że sytuacja na zachodniopomorskim rynku pracy będzie dużo gorsza. – Ten rok pokazał siłę przedsiębiorców. Branże dotknięte lockdownem musiały dokonać radykalnych zmian w swojej organizacji pracy. Nie brakuje jednak sektorów gospodarki, które w ostatnich miesiącach się wzmacniały i nadal kontynuują rekrutacje – mówi ekspert.

Opublikowane

w dniu

„Jesteśmy w ogólnopolskiej czołówce” – Szczeciński rynek pracy szybko odbija się po koronawirusowym kryzysie

Rok z pandemią koronawirusa na rynku pracy zmienił wiele rzeczy. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że bywały momenty wielkiej niepewności, kiedy pracodawcy poważnie rozważali optymalizacje i zwolnienia, ale możemy powiedzieć, że tracili wszyscy. Niektóre branże nadal prowadzą rekrutacje, dynamicznie się rozwijają i podnoszą wynagrodzenia swoim pracownikom: – Nie mamy już rynku pracownika, nie mamy rynku pracodawcy. Mamy rynek eksperta – mówi Anna Sudolska, członek zarządu Idea HR Group.

   – To na pewno był ciekawy rok, który wiele zmienił na rynku pracy. Początek pandemii mocno wyhamował zatrudnianie pracowników, ale z tej trudnej sytuacji szybko wyszliśmy. Szczecin jako jeden z nie wielu rynków pracy w całej Polsce ma bardzo dynamicznie rosnącą ilość ogłoszeń na portalach dotyczących rynku pracy. Jesteśmy w ogólnopolskiej czołówce – mówi Anna Sudolska. Jak wyjaśniają eksperci chętnie zatrudniani są specjaliści w branżach: BPO, ICT oraz informatycy i specjaliści ds. E-commerce. Na pewną i dobrze płatną pracę mogą liczyć także magazynierzy, specjaliści branży morskiej i osoby zajmujące się techniką przesyłową.

Wiosną strach i lęk, jesienią pogodzenie się z sytuacją i dalsze działanie

   Jak wyjaśnia Anna Sudolska najgorszy był czas wiosny 2020, gdy poczucie niepewności w wielu firmach spowodowało, że zawieszono rekrutacje. Podejmowano wówczas także decyzje o zwolnieniach. Sytuacja szybko się jednak poprawiła. Drugi kryzys przyszedł jesienią, gdy nastąpił kolejny lockdown. On jednak najmocniej dotknął branże bezpośrednio objęte obostrzeniami, czyli: handel, turystykę, hotelarstwo i gastronomię. Drugi lockdown okazał się nie dotknąć transportu, przemysłu czy przetwórstwa. Branże takie jak: morska, metalowa czy offshore nadal realizowała swoje zlecenia.

Wiosna była czasem niepewności, a jesień próbą odnalezienia się w trudnej sytuacji gospodarczej. – Przedsiębiorcy zrozumieli jesienią, że koronawirus zostanie z nami na dłużej. Wiosną jeszcze tej świadomości nie było – wyjaśnia Anna Sudolska. – Firmy bardzo obawiały się o swoją sytuację finansową. Pierwsze tygodnie pandemii przyniosły blokadę realizacji wielu zleceń. Z dodatkowymi kosztami wiązało się również wprowadzenie pracy zdalnej czy utrzymanie reżimu sanitarnego. W pierwszych tygodniach pandemii utrzymanie efektywności w wielu firmach było bardzo poważnym wyzwaniem. Jestem jednak pewna, że obecnie w wielu firmach sprawdza się praca zdalna – dodaje Anna Sudolska.

Renesans magazynów. „Jesteśmy w stanie przyjąć każdą liczbę chętnych pracowników”

   Które branże obecnie najaktywniej prowadzą rekrutacje? Specjaliści wskazują jasno: logistyka oraz e-commerce. Na przedmieściach Szczecina powstaje wiele hal magazynowych. Ich powierzchnie znajdują bez problemu inwestorów, a Ci poszukują pracowników: – Na takie stanowiska jak magazynier czy operator wózka widłowego jesteśmy w stanie przyjąć każdą liczbę chętnych pracowników. Tutaj wolne etaty możemy liczyć w setkach. Mowa głównie o firmach na terenie Szczecina i okolic. Bieżące rekrutacje prowadzone są także w branży e-commerce czy w logistyce i transporcie. Brakuje także pracowników w handlu. Etatów w dyskontach, które są coraz lepiej płatne jest pod dostatkiem – dodaje Anna Sudolska.

   Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce wynosi 6,5%. Dane styczniowe wskazują delikatny wzrost w porównaniu z grudniem. Na Pomorzu Zachodnim bez pracy pozostaje 8,5% mieszkańców.

Na czasie

Exit mobile version