Zachodniopomorskie

Jak bezpiecznie jechać na wakacje – poradnik

Opublikowane

w dniu

Jednak powstaje pytanie jak przygotować się do bezpiecznej drogi na wakacje? W czasie wyjazdu często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub pogarszających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny. Przy obecnych cenach paliw warto jechać wolniej, na pewno będzie bezpieczniej – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie możemy zapomnieć o dobrze wyczyszczonej szybie i przejrzeniu czy nie ma na niej drobnych odprysków czy pęknięć. Małe uszkodzenia (do średnicy monety 5 – złotowej) da się szybko naprawić a pęknięta szyba może oznaczać utratę dowodu rejestracyjnego samochodu. – Pęknięta szyba wpływa nie tylko na widoczność podczas jazdy. Jest istotnym elementem działania systemu poduszek powietrznych. Stanowi podparcie dla wybuchającej poduszki powietrznej.  Pamiętajmy, że koszt naprawy jest zdecydowanie niższy niż koszt wymiany szyby. Warto więc zareagować zanim drobny odprysk zamieni się w pęknięcie – mówi Anna Kucińska z Autoglass Polska.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

 1. stan auta
Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu.
– Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, uzupełnić płyn do  spryskiwacza, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł. Pamiętajmy o apteczce samochodowej – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Zieleniewa k. Kołobrzegu.

2. wyposażenie, które musi być na stanie
Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji.
– W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję – przekonuje Krzysztof Targoński, wcześniej policjant a dziś wykładowca akademicki.

3. bezpieczne bagaże
Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: zabawki, buty, parasolki czy parawany. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

4. zaplanuj trasę
Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takich utrudnień jest ponad 400, a nie wszystkie są widoczne na mapach internetowych. Warto rozważyć kupno mapy, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać.

Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:
Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:
– zjazd na Węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 m. Stargard, Nowogard, Golczewo a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:
– zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na Węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do m. Stepnica, a następnie w kierunku na Recław do m. Wolin.

Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:
Do miejscowości Mielno, Darłowo:
– w miejscowości Biały Bór zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w m. Miastko zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do m. Koszalin.

Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:
Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:
– zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w m. Szczecinek na drogę wojewódzką nr 172 do m. Połczyn Zdrój, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do m. Białogard, Karlino, Dygowo.

5. rób przerwy w drodze
Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę.

Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców” – mówi Natalia Malak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda” organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie.

Akcja „Zdrowa Woda” promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie k. Dobrej, Baniach, Brzesku koło Pyrzyc i Grzędzicach k. Stargardu trafiły poidełka. – Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

 6. rozsądek
Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną. Na terenie lasów na parkingach leśnych można odpocząć w otoczeniu drzew. Ważne by przestrzegać bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

7. A elektryk?

Warto sięgnąć po aplikację i zobaczyć, gdzie znajdują się punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na mapę możemy dokładnie zaplanować podróż, sprawdzić, gdzie zrobimy przystanek i naładujemy auto. Wiele osób, które korzystają  Coraz więcej obiektów hotelowych, które są położone nad morzem zapewnia punkty ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób każdy kierowca może szybko naładować pojazd – mówi Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w Zielonej Górze. W Gryficach są dwie stacje: przy PKS Gryfice oraz ZEG Gryfice.

Warto przed wyjazdem sprawdzić czy mamy zakręconą wodę w kranach, czy pralka jest wyłączona? Po powrocie do domu z urlopu przed użyciem wody odkręćmy krany by mogła zastana woda spłynęła z wodociągu. W czasie naszego urlopu mogła nastąpić awaria na sieci – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Krzysztof Burda mówi, że ładowarek dla aut jest coraz więcej a informacje o nich można sprawdzić w sieci.

Zachodniopomorskie

Czasowy zakaz połowu ryb w Odrze. To w związku z sytuacją popowodziową

Od 26 września br. do 15 października obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym. Taką uchwałę przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Powodem podjęcia decyzji jest przechodząca na Odrze fala wezbraniowa niosąca zanieczyszczone wody popowodziowe.

Opublikowane

w dniu

W związku z przesuwającą się falą wezbraniową na Odrze, która może nieść ze sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia, wydaliśmy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb. W najbliższych dniach musimy zachować szczególną ostrożność w kontakcie wodami Odry – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Będziemy śledzić komunikaty i decyzje odpowiednich służb monitorujących na bieżąco stan rzeki. Jeśli będą one niepokojące, a fala popowodziowa utrzyma się dłużej lub przyniesie duże zanieczyszczenie, to zakaz może być przedłużony – dodaje marszałek.
Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie rzeki Odry – nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe w okolicach wyspy Puckiej.
Ze względu na sytuację powodziową od poniedziałku, 23 września br. na terenie województwa zachodniopomorskiego obowiązuje zakaz żeglugi na Odrze. Ponadto nie można latać dronem ani innymi jednostkami lotniczymi nad korytem rzeki. Zabronione jest także poruszanie się po wałach przeciwpowodziowych.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie przygotowane na możliwe wezbrania wód

Województwo zachodniopomorskie pozostaje w stanie gotowości na wypadek ewentualnych zagrożeń związanych z lokalnymi wezbraniami wód. Choć prognozy wskazują na brak znaczących niebezpieczeństw, władze województwa są przygotowane na każdą ewentualność.

Opublikowane

w dniu

W czwartek wojewoda Adam Rudawski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz włodarze miast, powiatów i gmin. Dyskutowano o możliwych scenariuszach związanych z lokalnymi wezbraniami wód w Trzebieży, Szczecinie i Gryfinie.

Aktualnie w województwie zachodniopomorskim nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Trzebieży, Szczecinie i Gryfinie. Z prognoz wynika, że nawet jeśli wystąpią, nie będą znaczące. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – powiedział wojewoda Adam Rudawski na konferencji prasowej w Szczecinie.

Zachodniopomorska Państwowa Straż Pożarna (PSP) oraz Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) są w pełnej gotowości, aby w razie potrzeby szybko zareagować na możliwe podtopienia. Pomimo wysłania zasobów ratowniczych do województw dolnośląskiego i opolskiego, region zachodniopomorski dysponuje wystarczającymi siłami do ochrony mieszkańców.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i strażacy ochotnicy wspierają działania w województwie dolnośląskim i opolskim. Zadysponowanych jest tam 63 strażaków i 18 pojazdów, co stanowi 4% naszych zasobów ratowniczych. Do dyspozycji na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 2600 druhów OSP i 1525 strażaków PSP oraz sprzęt: samochody, kłady, łodzie, pompy o wysokiej wydajności. Znamy Odrę i wiemy, w których miejscach mogą wystąpić ewentualnie niewielkie podtopienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami, tak, aby w razie potrzeby szybko reagować – powiedział zachodniopomorski komendant PSP w Szczecinie, st. bryg. Mirosław Pender.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz jego powiatowe odpowiedniki monitorują sytuację na bieżąco. Codzienne odprawy z udziałem ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mają na celu szybkie reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe.

W przypadku sytuacji kryzysowej do dyspozycji służb jest m.in. 350 tys. worków przeciwpowodziowych, ponad 350 różnych zapór i barier przeciwpowodziowych, pompy, agregaty, odzież ochronna i ratunkowa. Na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną 2 zestawy do internetu satelitarnego – poinformował wojewoda Rudawski.

Warto dodać, że obecne warunki pogodowe są korzystne. Jak poinformował Michał Durka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w najbliższych dniach spodziewane jest obniżenie poziomu wód, co zminimalizuje ryzyko podtopień.

Nie identyfikujemy zagrożenia powodziowego, ale jesteśmy przygotowani na wypadek zmieniających się warunków atmosferycznych – przyznał Michał Durka. – Dobrą wiadomością jest zmiana warunków wiatrowych. Wiatr cofkowy wiać będzie tylko do jutra, więc aktualne podwyższone stany wody w Trzebieży w najbliższych dniach ustąpią. Obniży się też poziom wody na morzu i da to miejsce wodzie, która będzie płynąć z południa kraju.

Województwo zachodniopomorskie uruchomiło specjalny numer telefonu dla osób chcących pomóc powodzianom. Dzwoniąc pod numer 882 788 381 (czynny od 8 do 20), można uzyskać informacje o tym, gdzie można włączyć się w pomoc i jakie produkty są potrzebne. Wojewoda Rudawski zwrócił się także do starostów z prośbą o uruchomienie lokalnych numerów telefonów dla mieszkańców, pod którymi będą mogli uzyskać podobne informacje. Lista tych numerów ma być opublikowana na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wrzosowiska Kłomińskie – fioletowy cud natury na Pomorzu Zachodnim

Wrzosowiska Kłomińskie, położone w niedalekiej odległości od Bornego Sulinowa, obecnie przeżywają okres pełni kwitnienia. To największe wrzosowiska w Polsce oraz jedne z imponujących w Europie. Teraz, gdy przyroda przejmuje kontrolę nad tym dawnym radzieckim poligonem, rozległe pola, lasy i drogi mienią się wachlarzem odcieni fioletu.

Opublikowane

w dniu

Na powierzchni ponad 900 hektarów znajduje się rezerwat „Diabelskie Pustacie”, gdzie podziwiać można największe skupiska bujnie kwitnących wrzosów. Turystom udostępnione są szlaki spacerowe oraz wieża widokowa, z której rozciąga się niezapomniany widok na zafioletowane pustacie. Mimo że czas na oglądanie tych piękności jest ograniczony – zwykle do drugiej połowy sierpnia i przez cały wrzesień – to właśnie teraz wrzosy zachwycają najbardziej intensywnym kolorem.

Popołudnia i weekendy przyciągają na wrzosowiska wielu odwiedzających, dążących do skorzystania z tego krótkiego okresu kwitnienia. Jednak dla tych, którzy preferują spokojniejsze chwile, zaleca się poranne wizyty podczas wschodu słońca, gdy wrzosowiska prezentują się magicznie, a jednocześnie można cieszyć się nieskażoną ciszą.

Dla rowerzystów i pieszych przygotowano specjalne trasy, a do rezerwatu można dotrzeć również samochodem, korzystając z udostępnionej leśnej drogi. Na miejscu czekają na turystów podstawowe udogodnienia, takie jak wiaty, parking oraz tablice informacyjne, które opowiadają historyczne tło tego terenu, od czasów wojskowej przeszłości po współczesny pejzaż przyrodniczy. Co warte podkreślenia, lokalni pszczelarze wnoszą swój wkład w bogactwo rezerwatu, ustawiając tu ule oraz oferując wyjątkowy miód wrzosowy jako pamiątkę pobytu w tej wyjątkowej lokalizacji.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie