Region

Iluminacje Szczecin z przewodnikiem

Iluminacje Szczecin to wydarzenie, które postawi miasto w zupełnie innym świetle. Już 14 sierpnia Szczecin zaprasza chętnych na wieczorny spacer śladami oświetlonych obiektów. Wycieczki można odbyć indywidualnie lub zapisać się na spacer z przewodnikiem. Doświadczona kadra naświetli historię architektonicznych perełek oraz zaprowadzi w miejsca, gdzie powstaną dodatkowe aranżacje nawiązujące do natury.

Opublikowane

w dniu

Przewodnicy wyruszą w dwóch turach. Pierwszą o godz. 21.00 poprowadzi Joanna Olszowska, a drugą o godz. 22.00 Tomasz Wieczorek. Oba spacery rozpoczną się na Placu Solidarności, a ich uczestnicy przejdą do głównych punktów wydarzenia. Wycieczki zakończą się przy dźwigozaurach. Czas trwania każdej z nich to nieco ponad dwie godziny.

– W każdym ze spacerów może wziąć dział maksymalnie 30 osób – informuje Małgorzata Miszczuk, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Bilety w cenie 15 złotych można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej na placu Żołnierza Polskiego 20.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie przyroda. W kilku punktach miasta pojawią się świetlne ekspozycje nawiązujące do natury. Na trasie świetlnego szlaku znajdzie się chociażby dziedziniec Muzeum Narodowego, plac Orła Białego, Aleja Kwiatowa czy Wyspa Grodzka, gdzie o godz. 21.00 odbędzie się koncert Michała Martyniuka feat. YaniKa. Jest on jednym z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych.

W strefie żeglarskiej, po zakończeniu festiwalu, odbędzie się też After Party w ramach cyklu Elektroniczny Szczecin. Obok utalentowanych DJ-ów związanych z lokalną sceną klubową, nie zabraknie również gościa specjalnego! W tej roli wystąpi nasz „towar” eksportowy – duet CATZ’N DOGZ.

– O pełnych godzinach odbywać się będą specjalne pokazy świetlne na Szczecińskich Dźwigozaurach – mówi Małgorzata Miszczuk. – Uczestnicy nocnego spaceru będą mogli też m.in. zagrać w retro gry na deskach szczecińskiej mariny.

W indywidualnych spacerach pomoże specjalna mapka z opisem i lokalizacją podświetlonych miejsc oraz rozmieszczeniem dodatkowych atrakcji. Można ją pobrać pod adresem https:/bit.ly/ILUMINACJE  Wersja papierowa znajduje się też w Centrum Informacji Turystycznej.

Wszystkie atrakcje odbywać się będą między godziną 21.00 a 01.00

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie