Region

Gryfus zachęcał do odwiedzenia Pomorza Zachodniego [FOTO]

W niedzielę. późnym wieczorem dotarła do Szczecina grupa kilkudziesięciu miłośników turystyki rowerowej, którzy podążając z Gór Izerskich szlakiem Odra – Nysa zachęcali napotkanych rowerzystów z Czech, Niemiec i Polski do odwiedzenia Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus już od wielu lat we wrześniu organizuje rajd rowerowy po niezwykłym szlaku łączącym Góry Izerskie i Bałtyk. W drodze do stolicy Pomorza Zachodniego rowerzyści pokonali ponad 500 kilometrów. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Nová Ves nad Nisou w Czechach gdzie znajduje się źródło Nysy Łużyckiej. Jest to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz szczecińskich i zachodniopomorskich rajdów, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników turystyki rowerowej w całej Polsce.

Rowerzyści odwiedzili m.in. Liberec, Zittau, Görlitz, Zgorzelec, Guben, Gubin, Frankfurt nad Odrą oraz Kostrzyn. Uczestnicy rajdu delektowali się pięknem uroczych, bogatych w zabytki miejscowości, ale także podziwiali wiele obszarów chronionych o bogatym świecie zwierząt i roślin. Na trasie szczecińscy rowerzyści spotykali się z przedstawicielami lokalnych klubów rowerowych, którzy wkrótce przybędą na Pomorze Zachodnie na 10. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Było to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie integrujące miłośników turystyki rowerowej z różnych regionów Polski.

Cykliści podczas swojej wyprawy promowali Szczecin oraz Pomorze Zachodnie i zapraszali napotkanych rowerzystów oraz mieszkańców Czech, Niemiec oraz Polski do odwiedzenia naszego regionu. Poza promocją Szczecina, klub stawia sobie za cel propagowanie turystyki rowerowej oraz zachęcanie innych osób do tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Członkowie klubu starają się pokazać, że praktycznie każdy z nas przy odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym może brać udział w tego typu wycieczkach rowerowych i w ten sposób zwiedzać Polskę, Europę a nawet świat.

Cieszę się ogromnie, że coraz więcej Polaków odkrywa rower jako narzędzie do poznawania piękna świata, który nas otacza. Wycieczki, rajdy i wyprawy rowerowe cieszą się coraz większą popularnością. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła wzrost sprzedaży rowerów nawet o 150%, co przełożyło się także na wzrost zainteresowania turystyką rowerową. Widać, że samorządy coraz częściej widzą potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej i oddawane są do użytku nowe ścieżki rowerowe. Jesteśmy dumni, że Pomorze Zachodnie jest jednym z liderów rozwoju infrastruktury rowerowej w Polsce – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie