Gmina Kołbaskowo

GOKSiR w Przecławiu jest zamknięty, ale pracuje

Co się dzieje w domu kultury? Mariusz Skóra, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Katarzyna Płużek, kierownik artystyczna odpowiedzieli na pytania mieszkańców dotyczące funkcjonowania GOKSiR.

Opublikowane

w dniu

Oddany do użytku we wrześniu 2019 roku obiekt do momentu wybuchu epidemii koronawirusa cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Znakomite koncerty i spektakle, mnóstwo ciekawych zajęć przyciągały mieszkańców i gości. Niestety, na początku marca, jak wiemy, wiele się zmieniło. Obiekt został zamknięty, ale wiele pytań płynęło na skrzynki mailowe pracowników ośrodka. Dlatego pojawiła się idea, by na nie odpowiedzieć. 7 kwietnia w specjalnym studiu w GOKSiR usłyszeliśmy odpowiedzi. Program poprowadził Mateusz Iżakowski, który w przecławskim ośrodku jest koordynatorem wydarzeń oraz specjalistą od public relations.

Mariusz Skóra, dyrektor GOKSiR w Przecławiu (z prawej), Katarzyna Płużek, kierownik artystyczna
i programowa (w środku) oraz Mateusz Iżakowski, koordynator wydarzeń oraz specjalista od public relations

GOKSiR jest zamknięty. Wszystkie kwietniowe wydarzenia zostały przełożone i w tej kwestii nic się nie zmieni. Pozostałe wydarzenia są przekładane na inny termin – rozpoczął Mariusz Skóra.

Niestety, szybko pojawiła się pierwsza smutna informacja, Przecław Festiwal 2 został odwołany.

Po głębokim namyślę, w porozumieniu z panią wójt Małgorzatą Schwarz, postanowiliśmy odwołać imprezę. Po prostu tak dużego festiwalu nie da się przenieść. Koncerty artystów, którzy mieli wystąpić podczas czerwcowego wydarzenia mogą odbyć się w Przecławiu w innym terminie. Jesteśmy obecnie na etapie rozmów. Postaramy się też, aby festiwal w 2021 roku spełnił oczekiwania mieszkańców – mówił dyrektor.

Pojawiły się kwestie biletów i opłat za zajęcia.

Jeśli ktoś chce zwrócić bilet na wydarzenie, a kupił wejściówkę przez bilety.fm, to przez tę platformę może dokonać zwrotu. Jeżeli bilet został kupiony u nas w kasie, to niestety trzeba poczekać do momentu otwarcia naszego ośrodka – tłumaczyła pani Kasia.

Opłaty za zajęcia organizowane przez GOKSiR, które nie odbyły się, zostaną przeksięgowane na kolejny miesiąc, w którym zajęcia ruszą. Natomiast w przypadku zajęć, które odbywają się u nas, ale organizowane są przez instruktora z zewnątrz, który wynajmuje od nas salę, należy kontaktować się bezpośrednio z nim.

Oczywiście pojawiły się też pytania dotyczące koronawirusa.

Mało kto wie, ale chcę powiedzieć, że Mateusz Iżakowski prowadzący tę rozmowę, jest także rzecznikiem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Informacje na temat tego co się dzieje mamy z pierwszej ręki. Wszelkie wytyczne, jak się zachowywać, a jak nie, również. Często mierzymy sobie temperaturę, myjemy często ręce i je dezynfekujemy. Przestrzegamy zasad – mówił pan Mariusz.

Ale okazało się, że GOKSiR w czasie epidemii zajmuje się nie tylko kulturą.

Jesteśmy mobilni i zadeklarowaliśmy pomoc w rozwożeniu maseczek robionych przez mieszkanki naszej gminy w ramach akcji #Masks4All. Poza tym od ponad tygodnia przez całą dobę pracują nasze drukarki 3D, które drukują elementy do przyłbic. Później trafiają one do Szczecina i dalej do szpitali w całym województwie – dodał dyrektor.

Przedstawiciele domu kultury poinformowali też o nowym pomyśle.

Planujemy otworzyć telewizję internetową. To nasze studio jest takim zalążkiem przedsięwzięcia. Spróbujemy całą naszą działalność, zarówno koncertowo-spektaklową, zajęcia, część elementów kina – przenieść do sieci. Będziemy starali się kulturę pokazywać trochę w inny sposób, ale równie ciekawie.

źródło: Aktualności Gminy Kołbaskowo

Reklama

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie