Gmina Kołbaskowo

GOKSiR w Przecławiu jest zamknięty, ale pracuje

Co się dzieje w domu kultury? Mariusz Skóra, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Katarzyna Płużek, kierownik artystyczna odpowiedzieli na pytania mieszkańców dotyczące funkcjonowania GOKSiR.

Opublikowane

w dniu

Oddany do użytku we wrześniu 2019 roku obiekt do momentu wybuchu epidemii koronawirusa cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Znakomite koncerty i spektakle, mnóstwo ciekawych zajęć przyciągały mieszkańców i gości. Niestety, na początku marca, jak wiemy, wiele się zmieniło. Obiekt został zamknięty, ale wiele pytań płynęło na skrzynki mailowe pracowników ośrodka. Dlatego pojawiła się idea, by na nie odpowiedzieć. 7 kwietnia w specjalnym studiu w GOKSiR usłyszeliśmy odpowiedzi. Program poprowadził Mateusz Iżakowski, który w przecławskim ośrodku jest koordynatorem wydarzeń oraz specjalistą od public relations.

Mariusz Skóra, dyrektor GOKSiR w Przecławiu (z prawej), Katarzyna Płużek, kierownik artystyczna
i programowa (w środku) oraz Mateusz Iżakowski, koordynator wydarzeń oraz specjalista od public relations

GOKSiR jest zamknięty. Wszystkie kwietniowe wydarzenia zostały przełożone i w tej kwestii nic się nie zmieni. Pozostałe wydarzenia są przekładane na inny termin – rozpoczął Mariusz Skóra.

Niestety, szybko pojawiła się pierwsza smutna informacja, Przecław Festiwal 2 został odwołany.

Po głębokim namyślę, w porozumieniu z panią wójt Małgorzatą Schwarz, postanowiliśmy odwołać imprezę. Po prostu tak dużego festiwalu nie da się przenieść. Koncerty artystów, którzy mieli wystąpić podczas czerwcowego wydarzenia mogą odbyć się w Przecławiu w innym terminie. Jesteśmy obecnie na etapie rozmów. Postaramy się też, aby festiwal w 2021 roku spełnił oczekiwania mieszkańców – mówił dyrektor.

Pojawiły się kwestie biletów i opłat za zajęcia.

Jeśli ktoś chce zwrócić bilet na wydarzenie, a kupił wejściówkę przez bilety.fm, to przez tę platformę może dokonać zwrotu. Jeżeli bilet został kupiony u nas w kasie, to niestety trzeba poczekać do momentu otwarcia naszego ośrodka – tłumaczyła pani Kasia.

Opłaty za zajęcia organizowane przez GOKSiR, które nie odbyły się, zostaną przeksięgowane na kolejny miesiąc, w którym zajęcia ruszą. Natomiast w przypadku zajęć, które odbywają się u nas, ale organizowane są przez instruktora z zewnątrz, który wynajmuje od nas salę, należy kontaktować się bezpośrednio z nim.

Oczywiście pojawiły się też pytania dotyczące koronawirusa.

Mało kto wie, ale chcę powiedzieć, że Mateusz Iżakowski prowadzący tę rozmowę, jest także rzecznikiem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Informacje na temat tego co się dzieje mamy z pierwszej ręki. Wszelkie wytyczne, jak się zachowywać, a jak nie, również. Często mierzymy sobie temperaturę, myjemy często ręce i je dezynfekujemy. Przestrzegamy zasad – mówił pan Mariusz.

Ale okazało się, że GOKSiR w czasie epidemii zajmuje się nie tylko kulturą.

Jesteśmy mobilni i zadeklarowaliśmy pomoc w rozwożeniu maseczek robionych przez mieszkanki naszej gminy w ramach akcji #Masks4All. Poza tym od ponad tygodnia przez całą dobę pracują nasze drukarki 3D, które drukują elementy do przyłbic. Później trafiają one do Szczecina i dalej do szpitali w całym województwie – dodał dyrektor.

Przedstawiciele domu kultury poinformowali też o nowym pomyśle.

Planujemy otworzyć telewizję internetową. To nasze studio jest takim zalążkiem przedsięwzięcia. Spróbujemy całą naszą działalność, zarówno koncertowo-spektaklową, zajęcia, część elementów kina – przenieść do sieci. Będziemy starali się kulturę pokazywać trochę w inny sposób, ale równie ciekawie.

źródło: Aktualności Gminy Kołbaskowo

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Małgorzata Schwarz ponownie zwycięża w wyborach na Wójta Gminy Kołbaskowo

W pierwszej turze wyborów samorządowych w Gminie Kołbaskowo, urzędująca Wójt Małgorzata Schwarz odniosła kolejne zwycięstwo. Zdobywając imponujące 71,08% głosów, pokonała swego przeciwnika Tomasza Kubiaka, który uzyskał poparcie 1 417 wyborców.

Opublikowane

w dniu

Małgorzata Schwarz jest związana z Gminą Kołbaskowo od dwunastu lat, kiedy to po raz pierwszy objęła stanowisko Wójta w 2010 roku. Sukces w tegorocznych wyborach oznacza jej czwartą kadencję na tym stanowisku, co świadczy o trwałym poparciu mieszkańców. Liczba głosów oddanych na obecną Wójt – 3 482 – potwierdza jej silną pozycję w lokalnej społeczności.

Tym samym Schwarz kontynuować będzie prowadzenie gminy, która zyskała na jej administracji stabilność i rozwój przez ostatnią dekadę. Jej nowa kadencja to również czas na wdrożenie nowych projektów i inicjatyw, które mają na celu dalszą poprawę jakości życia mieszkańców.

Kampania wyborcza przebiegała w atmosferze merytorycznej dyskusji o przyszłości gminy, bez negatywnego przekazu, co jest odbiciem kultury politycznej charakterystycznej dla regionu. Rezultaty wyborów zostały przyjęte przez obie strony z godnością i szacunkiem dla wyborczej decyzji społeczności.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie