Gmina Dobra

Gmina Dobra ponownie zajęła 1. miejsce w Zachodniopomorskim

Gmina Dobra ponownie zajęła 1. miejsce wśród 47. gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Raport uwzględniający wskaźniki z 2021 roku przygotowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Ma on na celu przedstawienie jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

Opublikowane

w dniu

Po raz piąty Regionalna Izba Obrachunkowa opublikowała zestawienie na temat sytuacji finansowej gmin, powiatów i samorządu województwa. W tegorocznym zestawieniu znalazły się dane za rok 2021, które pokazują jak poszczególne samorządy zarządzają finansami.

To już czwarty raz, kiedy zostaliśmy liderem rankingu finansowego przygotowanego przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Pokazuje on przejrzystość finansów publicznych w naszej gminie i zachęca inwestorów do współpracy z naszą gminą. Dziękujemy i gratulujemy pozostałym wyróżnionym samorządom – mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Sporządzone zestawienia, ze względu na odmienną specyfikę poszczególnych stopni jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiają jednostki województwa zachodniopomorskiego w podziale na gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie oraz powiaty ziemskie.

Bazując na sześciu wskaźnikach, korzystając z metod statystycznych określono miejsce poszczególnej jednostki samorządu terytorialnego w zestawieniu. Otrzymane wyniki zostały posortowane począwszy od jednostek o najwyższej (najkorzystniejszej biorąc pod uwagę przyjętą metodologię) wartości indeksu. Wskazany został również dystans poszczególnych jednostek od jednostki o najwyższej wartości indeksu w danej grupie.

Ranking pokazuje w jakiej sytuacji na koniec 2021 r. znajdowały się wszystkie zachodniopomorskie jednostki samorządu terytorialnego.

Gmina Dobra ponownie zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego z indeksem 4,9751. Na drugim miejscu znalazł się Kołobrzeg (gmina wiejska) z wynikiem 4,4097, a na trzecim Rymań – 4,1002. Tylko pierwsze 3 gminy miały indeks powyżej 4 punktów. Pozostałe gminy z powiatu polickiego zajęły odpowiednio miejsca: 11. Gmina Kołbaskowo (3,4565) oraz w rankingu gmin miejsko-wiejskich: 3. Police (3,7993) i 14. Nowe Warpno (3,2875). Powiat Policki zajął pierwsze miejsce wśród zachodniopomorskich powiatów z indeksem 4,3324.

Ranking finansowy został opublikowany już po raz piąty. Rok i dwa lata temu Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce, trzy lata temu drugie, a cztery lata temu także pierwsze. Najważniejsze cele zestawienia to przejrzystość finansów publicznych JST, dbanie o kulturę finansów samorządów, wymiana dobrych praktyk w zarządzaniu finansami między jednostkami samorządu terytorialnego oraz upowszechnianie dobrych rozwiązań.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. Na początku listopada 2021 r. Gmina Dobra została wybrana najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim. W ogólnopolskim zestawieniu Gmina Dobra zajęła wysokie 9. miejsce (na 2477 gmin). Ranking opracował prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W październiku 2021 r. Gmina Dobra zajęła 20. miejsce w ogólnopolskim rankingu miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają. Ranking opracowany na podstawie danych GUS z 2020 r. opublikował serwis Tuwartomieszkac.pl. W zeszłym roku Gmina Dobra zajęła jeszcze 3 miejsce wśród 1533 gmin wiejskich w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

W maju 2021 r. Gmina Dobra po raz kolejny zajęła 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W grudniu 2020 r. nasza gmina została sklasyfikowana na 19. miejscu (na 1538) wśród najlepszych gmin wiejskich o najwyższym poziomie rozwoju. W czerwcu 2020 r. Gmina Dobra została liderem Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce wyprzedzając 1547 gmin wiejskich. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku 2018 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Jest to dla nas zaszczyt, że inni dostrzegają to co robimy i oceniają naszą pracę i jej efekty tak wysoko – komentuje wyniki rankingów Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Gmina Dobra

Odkrywanie przeszłości: Wykład dra Michała Adamczyka o paradoksie Wołczkowa

W ramach cyklu wykładów „Historia w Dobrej”, mieszkańcy gminy Dobra mieli możliwość uczestniczyć w fascynującym spotkaniu z dr. Michałem Adamczykiem, pracownikiem Muzeum Narodowego w Szczecinie, który przybliżył zgromadzonym historię znaleziska z epoki kamienia, znanego jako paradoks Wołczkowa.

Opublikowane

w dniu

Prezentacja, która odbyła się w lokalnej bibliotece, zaintrygowała publiczność szczegółami dotyczącymi przedwojennego odkrycia, które na długie lata wypadło z pola zainteresowania naukowców. Doktor Adamczyk, z charakterystyczną lekkością przekazu, umiejętnie przybliżył słuchaczom tematykę prehistorycznych artefaktów oraz ich znaczenie dla zrozumienia kultury i działań człowieka w tamtym okresie.

Pokazano, że nawet z pozornie prostych kawałków krzemienia można wyciągnąć bogatą wiedzę o życiu naszych przodków. Dodatkowo, referencje do innych fascynujących znalezisk, takich jak róg łosia z Rusinowa, podkreślały bogactwo pomorskiego dziedzictwa archeologicznego. Spotkanie to nie tylko rozbudziło ciekawość wśród publiczności, ale także jest zapowiedzią dalszych interesujących wykładów z cyklu.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na 22 maja, gdzie gościem będzie dr Marta Cichocka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Tym razem tematem wykładu będzie sytuacja Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim po roku 1945.

nor

cof

nor

oznor

cof

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowe lokale wyborcze w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

INFORMACJA DLA WYBORCÓW

Informuję, że w dniu wyborów – 21 kwietnia 2024 r. mieszkańcy głosują w następujących lokalach wyborczych:

DOBRA Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1, 15 w Dobrej z siedzibą w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrej, ul. Poziomkowa 5.

BUK Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 7 w Buku z siedzibą w Świetlicy w Buku, Buk 42.

ŁĘGI Obwodowa Komisja Wyborcza nr 13
w Łęgach z siedzibą w Świetlicy w Łęgach,
ul. Na Świdwie 5b.

RZĘDZINY Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 12 w Rzędzinach z siedzibą
w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach, Rzędziny 6.

STOLEC Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11
w Stolcu z siedzibą w Klubie w Stolcu, Stolec 9.

GRZEPNICA, PŁOCHOCIN, SŁAWOSZEWO Obwodowa Komisja Wyborcza nr 14
w Grzepnicy z siedzibą w Świetlicy w Grzepnicy,
Grzepnica 8c.

WĄWELNICA, LUBIESZYN Obwodowa Komisja Wyborcza nr 10 w Wąwelnicy z siedzibą w Klubie
w Wąwelnicy, Wąwelnica 5a.

Głosowanie odbywa się od godz. 700 do godz. 2100

WÓJT GMINY DOBRA

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Warsztaty decoupage dla seniorów w GCKiB w Dobrej

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Dobrej zaprasza seniorów na warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00. Spotkanie kreatywne będzie szansą na rozwijanie artystycznej pasji i dostarczy okazję do nauki nowych umiejętności.

Opublikowane

w dniu

Decoupage to sztuka dekorowania przedmiotów poprzez naklejanie papierowych ozdób, które następnie pokrywa się specjalnym lakierem. To nieskomplikowana, lecz efektowna metoda na stworzenie osobistych, unikalnych dzieł sztuki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy o technikach decoupage i zastosować je w praktyce, co pobudzi ich wyobraźnię i stworzy przestrzeń dla artystycznej ekspresji.

Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane telefonicznie pod numerem 91 424 19 35 w godzinach od 12:00 do 20:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, by mieć pewność udziału w zajęciach.

Warsztaty są idealnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu wolnego i mogą przynieść wiele satysfakcji z samodzielnego wykonania dekoracyjnych przedmiotów. Inicjatywa ta sprzyja również integracji środowiska lokalnego oraz wymianie doświadczeń międzypokoleniowych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie