Kultura

Filmowe Dni Dziedzictwa w Kinie Zamek

W tym tygodniu ruszają „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. Łącznie zostanie zaprezentowanych aż osiem bezpłatnych seansów, a wśród nich m.in. pogodna ballada o podróżniku Aleksandrze Dobie czy dokument o historii szczecińskiej Kaskady. Po seansach planowane są spotkania z twórcami filmów.

Opublikowane

w dniu

W dniach od 29 września do 2 października w Kinie Zamek w Szczecinie odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. Przegląd ten jest częścią programu Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”. W ramach cyklu zaprezentowanych zostanie osiem filmów, współfinansowanych przez regionalny fundusz filmowy. Wszystkie seanse będą bezpłatne, ale konieczny jest odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina (na godzinę przed wydarzeniem). Po seansach planowane są spotkania z twórcami filmów. Pierwszy seans już w najbliższy czwartek.

Głównym celem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa w kontekście europejskim. Szczególnie uwzględnia się specyfikę kulturową i historyczną województwa zachodniopomorskiego. Ideą ZDD jest wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną spuścizną kulturową, którą postrzega się zarówno w materialnym, jak i niematerialnym wymiarze. Hasło „Po nich dziedziczymy” pod którym odbywa się tegoroczna edycja odnosi się do historii miejsc, ludzkich wspomnień oraz przekazywanych tradycji, wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z których późniejsze pokolenia mogły korzystać, a także je udoskonalać i przekazywać następnym pokoleniom. Przegląd „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film” wspaniale wpisuje się w ideę przedsięwzięcia.

FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM

29 września – 2 października 2022

HARMONOGRAM POKAZÓW

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny

ŚWIĘTO

29 września (czwartek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (27 min)

Reżyseria Małgorzata Mazur

Tematem filmu „Święto” jest wolność. (W pierwszej scenie widzimy bohaterów filmu stojących pod wielkim napisem „Wolność”). Zagadnienie wolności w przypadku osób z niepełnosprawnością umysłową, często będących pod opieką prawną opiekunów jest problematyczne, paradoksalnie jednak granica postawiona przez niepełnosprawność sprawia że młodzież ta wydaje się być bardziej autentyczna, spontaniczna i otwarta, pozbawiona zahamowań, które w kontaktach międzyludzkich tak ograniczają naszą swobodę. W pewnym sensie jest to być może oaza wolności, pozbawiona ambicji i problemów tożsamościowych, oaza dziecięcej otwartości i beztroski? Czy na pewno? Film jest próbą zdiagnozowania tej mikro społeczności, ale poprzez wprowadzenie elementu Święta Niepodległości w przejaskrawionym świetle odsyła nas do szerszego kontekstu, jakim jest całe społeczeństwo.

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R

29 września (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (50 min)

Reżyseria Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

W dniu 15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy 40. rocznicę pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego, kiedy to oddziały wojska i ZOMO weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Bohaterowie opowiadający historię to działacze związku zawodowego „Solidarność”, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film prezentuje dwie strony konfliktu, który miał miejsce 40 lat temu.

KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA

30 września (piątek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021

Reżyseria Małgorzata Gwiazda-Elmerych

Ile osób, tyle zdań, poglądów i wiedzy na temat kombinatu gastronomicznego Kaskada. Zawsze jednak tok myślenia na temat obiektu wędruje ku najbardziej dramatycznym wydarzeniom w historii powojennej Szczecina, czyli ku pożarowi lokalu w 1981 roku. Świadkowie wydarzenia, znawcy historii Szczecina opowiadają, o tym jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.

I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC

30 września (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (44 min)

Reżyseria Helena Kwiatkowska

Film pokazuje ludzi mediów radia i telewizji, którzy pracowali o ORTV Szczecin przy zbiegu ulicy Niedziałkowskiego i alei Wojska Polskiego od momentu budowy tego ośrodka w latach siedemdziesiątych, aż do opuszczenia wieżowca w latach 2005 – 2006. Powodem wyprowadzki radia i telewizji, było między innymi niespełnianie wymogów przeciwpożarowych przez ten obiekt. Przez ten czas zrealizowano ogromną ilość programów lokalnych i ogólnopolskich, transmisji, reportaży i dokumentów, z których wiele było nagradzanych w Polsce i poza granicami. Media przeszły metamorfozę do czasu programów rejestrowanych i później odtwarzanych na antenie, do całodobowej emisji na żywo. Rewolucja techniczna doprowadził do zmiany mediów z analogowych na cyfrowe.

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

1 października (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2017 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

POLONEZ. POWRÓT LEGENDY

1 października (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Kubik

Kiedy młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat w 1973 roku nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht popadnie w tarapaty, które z czasem przykryją jego splendor całunem zapomnienia dla kolejnych pokoleń. Jak się jednak okazuje Legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię wielu, nie tylko żeglarzy ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Dzisiaj pojawia się nowa nadzieja, że ta piękna część naszego dziedzictwa narodowego ponownie wypłynie w rejs sławiąc polskie żeglarstwo oraz rozpalając serca młodych ludzi.

WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU

2 października (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2011

Reżyseria Mieczysław Szewłoga

Okres małej stabilizacji lat 60-tych PRL, na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non iron, ortalionowe płaszcze buty bitlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presley ‘a, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rock and rollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, sporej części jednak termin mocne uderzenie kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał natomiast niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.

SIWY DYM

2 października (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2019

Reżyseria Jędrzej Niestrój

Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performencu “ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABCowym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90., czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie