Bez kategorii

Filharmonia edukacyjnie, filmowo i z bigbandem, czyli cotygodniowe premiery online

W tym tygodniu filharmonia ma dla Państwa kolejne premierowe spotkania z muzyką. W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00 przybliży swojego patrona Mieczysława Karłowicza pięknym filmem, ale zanim to nastąpi proponuje kilka innych muzycznych premier. Wszystko na kanałach w serwisach Facebook i YouTube.

Opublikowane

w dniu

DoNuta w domowych pieleszach

W poniedziałek i wtorek 20 i 21 kwietnia o godzinie 11:00 powróciliśmy do najmłodszych z kolejnymi premierowymi odcinkami DoNuta Taktuje Online. Wszystko po to, żeby mali melomani zapomnieli o filharmonikach, instrumentach i wspaniałych prowadzących – Fermacie i Bemolu. Młodzi melomani dowiedzieli się tym razem co to jest harmonia oraz ile matematyki w muzyce.

Spotkania zapewniają muzyczną edukację poprzez zabawę i zachęcają dzieci do aktywnego słuchania w domu. Dzięki omówieniu trudnych pojęć muzycznych, jak i bawieniu się muzyką klasyczną, dzieci spędzają czas pożytecznie i, co najważniejsze, bez wychodzenia z domu.

A na kolejny odcinek zapraszamy już w poniedziałek 27 kwietnia o godzinie 11:00.

Poranek z Raniutto

W ramach EduPoranków zapraszamy na kolejny odcinek Raniutto Online. W najbliższą sobotę 25 kwietnia o godzinie 11:00 zabierzemy najmłodszych w kolejną muzyczną podróż pełna przygód.

Będzie czas na mały relaks, czytanie bajki i… pełen emocji rajd samochodowy! Wszystko to w towarzystwie tria smyczkowego i muzyki Mozarta, przez którą przeprowadzi dzieci Natalia Wesołowska – mama Stasia i wiolonczelistka naszej orkiestry.

Warsztaty Raniutto Online, to idealna okazja, by świadomie bawić się ze swoimi dziećmi przy dźwiękach muzyki. Każda sobotnia odsłona warsztatów będzie poświęcona innemu kompozytorowi, a na milusińskich, niezależnie od tego, czy kilkumiesięcznych, czy kilkuletnich, czekać będą specjalnie wybrane utwory, wspomagające ich rozwój. Cotygodniowe spotkania to czas na aktywne słuchanie i twórczą zabawę, które sprawią, że mali melomani staną się bardziej wrażliwi na dźwięki. I to bez nudy!

Talent show w odcinkach

W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 11:00 zapraszamy na spotkanie z kolejnymi młodymi muzykami, którzy wzięli udział w koncercie EduVirtuoso – symfoniczny talent show.

Zobaczymy, jak z pewnością siebie, bez tremy, a przede wszystkim z wirtuozerią, młodzi instrumentaliści pięknie zaprezentowali się publiczności zebranej w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.

Już w najbliższą sobotę usłyszymy młodą wiolonczelistkę Jagodę Bytniewską–Judasz. Jagoda wybrała wiolonczelę, bo jej ciepły dźwięk jest zbliżony do ludzkiego głosu. Młodym muzykom radzi, aby nie traktowali grania jako żmudny obowiązek, lecz postarali się znaleźć w graniu radość i przyjemność. Czy jagoda czerpie radość z gry na wiolonczeli? Przekonamy się o tym już w niedzielę

Zastrzyk energii od Big Bandu

26 kwietnia, tuż przed wieczorną, tym razem filmową, premierą, zaproponujemy Państwu zastrzyk energii od Szczecin Philharmonic Big Band, Ten wspaniały zespół, założony w 2017 roku z inicjatywy puzonisty naszej orkiestry – Igora Puszkara, bywalcy Filharmonii znają doskonale z żywiołowych i pełnych muzycznego temperamentu koncertów. Wszyscy pozostali będa mieli okazję poznać ich bez wychodzenia z domu dzięki muzycznej niespodziance, którą przygotowaliśmy wraz z muzykami.

Grupę Szczecin Philharmonic Big Band tworzą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz artyści związani ze szczecińskim środowiskiem muzycznym, wykładowcy i studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Wszyscy niecierpliwie wyczekują powrotu do złotej sali Filharmonii, a tymczasem zaprezentują nam próbkę swoich możliwości.

Cyfrowa premiera filmu „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka”

W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00, po muzycznym akcencie od Szczecin Philharmonic Big Band, zapraszamy na kulminacyjny punkt tygodnia, czyli premierę cyfrową filmu „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka”. Będzie to doskonała okazja, by poznać kompozytora od zupełnie innej strony.

Film przybliża postać kompozytora zmarłego tragicznie w wieku 33 lat pod lawiną podczas wyprawy wysokogórskiej w polskich Tatrach. Dzięki barwnej, wielowątkowej i zróżnicowanej w zakresie języka filmowego narracji powstała nowoczesna i intrygująca opowieść skierowana do szerokiego grona współczesnych odbiorców.

W realizację filmu zaangażowali się muzykolodzy i muzycy, dyrygenci i fotografowie, m.in. Łukasz Borowicz, Marcin Gmys, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agata Szymczewska, Mieczysław Tomaszewski i Andrzej Zygmuntowicz, którzy w osobistych refleksjach odnieśli się do postaci i twórczości Karłowicza.

Zapraszamy w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00. Premiera filmu będzie odbywać się równolegle na Facebooku Filharmonii w Szczecinie oraz na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Górska pasja Karłowicza

Zapraszamy także na profil Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na platformie ISSUU, gdzie będzie można spojrzeć na polskie Tatry okiem Mieczysława Karłowicza – człowieka wielu pasji. Prezentowany jest tam album „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza” zawierający liczne zdjęcia Tatr wykonane przez kompozytora podczas górskich wypraw. Przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów Karłowicza, opatrzone jego własnoręcznymi podpisami.

Zapraszamy na kanały filharmonii w serwisach Facebook i YouTube, gdzie znajdziecie Państwo koncerty naszej orkiestry, mnóstwo nowych edukacyjnych materiałów oraz muzycznych inspiracji.

Reklama

Bez kategorii

Bezpłatna mammografia dla kobiet między 45, a 74 rokiem życia

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Z danych naukowych wynika, że stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań. Zatroszcz się o swoje zdrowie i przyjdź na bezpłatną mammografię!

Opublikowane

w dniu

Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian znacznie wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta, dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać. Mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi przemierza całą Polskę, aby badać kobiety. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą panie w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość lub inny dokument ze zdjęciem.

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiolog, który najpierw przeprowadza wywiad lekarki, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne też jest, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, owrzodzenie, ale przede wszystkim guzek albo stwardnienie, które wyraźnie różni się swoją konsystencją od reszty ciała. Jednak nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak, ale zawsze wymaga badan lekarskich, dlatego zachęcamy, aby z nich skorzystać.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:  03.07.2024, Police, przy Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym, ul. Piaskowa 97

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php.

Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy.

Warto się badać, bo warto żyć!

Zdjęcie: Karol Stańczak mat. prasowe Geneva Trust

Czytaj dalej

Bez kategorii

11. edycja festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana” już 31 sierpnia!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Moczyłach – jedenastą edycję festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, która odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku. Melomanów czeka pełna poezji i melodii zabawa, której start zaplanowano na godzinę 17:00.

Opublikowane

w dniu

W programie festiwalu zaprezentowane zostaną występy znakomitych wykonawców, wśród których znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach. Każdy z artystów wniesie na festiwalowy grunt swój unikalny styl oraz głębokie przesłanie zamknięte w poetyckich tekstach pieśni.

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana to wydarzenie, które od 2014 roku gromadzi miłośników muzyki ceniących sobie nie tylko melodię, ale również wagę słowa. Festiwal odbywa się na terenie malowniczej wsi Moczyły w gminie Kołbaskowo, która szczyci się pięknym, przyrodniczym otoczeniem między brzegami Odry a sielskimi krajobrazami polskiej wsi.

Małgorzata Schwarz, wójt gminy, podkreśla, że festiwal jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój oraz wyciszenie, co sprawia, że jest to wyjątkowa przestrzeń dla ludzi szukających ukojenia w harmonii natury i muzyki. V edycja festiwalu z pewnością będzie kontynuacją tej idei i tradycji połączenia sztuki z przyrodą.

Organizatorzy zadbali o to, by niezapomniana atmosfera festiwalu oraz fascynująca sceneria stały się tłem dla doznań, które zapadną w serca uczestników na długo po ostatnich acordach granych przez zaproszonych artystów.

Hołd dla wybitnego artysty
– Podczas jedenastej edycji festiwalu w Moczyłach wystąpią znakomite gwiazdy poetyckiej muzyki: Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska i Kuba Badach – mówi Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR. – Tradycyjnie na scenie zaprezentują się także zespoły wokalne z gminy Kołbaskowo: Nadoodrzanki, Retro i Siadliczanki. Zaś całe wydarzenie poprowadzi nie kto inny, jak… Joanna Kołaczkowska!
Sklep z Ptasimi Piórami zagra przekrój swojej wieloletniej bogatej twórczości.
– Szczególnym akcentem koncertu będzie premierowe wykonanie kompozycji muzycznej oddającej piękno Doliny Dolnej Odry, napisanej i skomponowanej przez Ryszarda Leoszewskiego – mówi Rafał Roguszka.
Joanna Kołaczkowska, niekwestionowana gwiazda polskiego kabaretu, wystąpi ze swoim muzycznym recitalem pt. „Hrabina Pączek”. W jego trakcie usłyszymy piosenki stworzone przy współpracy z wyjątkowymi osobistościami polskiej sceny kabaretowej, przeplatane zabawnymi historiami z pierwszej ręki.
Wieczór zakończy koncert Kuby Badacha, który zagra utwory z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, będącej hołdem dla wybitnego, tragicznie zmarłego artysty. Utwory pochodzące z różnych okresów działalności artystycznej Zauchy, przedstawione zostaną w zupełnie nowych, zaskakujących i odważnych aranżacjach

Czytaj dalej

Bez kategorii

Kurs klasyfikatora grzybów

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie