Żyjemy w bardzo ciekawych czasach – możemy sobie pod nosem powiedzieć. Każdy z nas jest niepowtarzalny, dlatego w sierpniu (10-30.08) CKE Stara Rzeźnia zaprasza do odwiedzenia przestrzeni, w której to po raz piąty będziemy mogli obejrzeć prace artysty-fotografa Andrzeja Łazowskiego, którym towarzyszyć będą wypowiedzi bohaterów portretów. Jest to kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem W poszukiwaniu człowieczeństwa.
Podczas sesji bohaterowie projektu, na prośbę autorów, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie, jest człowieczeństwo, czy doświadczamy niezwykłego człowieczeństwa w swoim życiu? „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Do pracy nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żuławska.
Na podstawie wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie. Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, mocno skadrowane, bezpośrednie. Dzięki temu czuje się kontakt z drugim człowiekiem. Autor zdjęcia wręcz ociera się obiektywem po twarzy modela. Można powiedzieć, że będzie to prawdziwe spojrzenie w oczy, takie face to face.
To jest piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie oraz w granicach Euroregionu Pomerania. Tak jak poprzednio do prezentacji prac wybrał wnętrza Centrum Kultury Euroregionu CKE (Stara Rzeźnia). Prezentacja zwykle odbywa się podczas wielkiego święta jakim są Dni Morza lub Zlot Żaglowców. Tym razem, ponieważ z wiadomych powodów Dni Morza nie odbędą się w swojej dotychczasowej formule, autor skupia się na Sierpniu 1980. Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody czterdziestolecia Sierpnia 1980. Dlatego też w imieniu autorów zapraszamy na podsumowanie wystawy w dniu 29.08.2020 (sobota) o godzinie 17:00. Szczegóły zaprezentujemy w osobnym komunikacie w sierpniu 2020.
Poprzednie wystawy Andrzeja Łazowskiego, które powstały dla CKE to: Kapitanowie (2016), Żeglarze (2017), Pomiędzy (2018), Szczecin – mikrocentrum Europy (2019). Każda z wystaw ma prezentację w postaci filmu. Można je zobaczyć na stronach internetowych.
Oto link do wystawy Szczecin – mikrocentrum Europy:
Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” to podsumowanie dotychczasowej działalności artysty Andrzeja Łazowskiego w związku z jego 25-leciem pracy twórczej. Dlatego też mamy nadzieję, że odszukamy w twarzach sportretowanych naturalne piękno, a skadrowane twarze ujrzymy jako naturalną historię naszego życia. Po wystawach o solidarności, tożsamości, tolerancji czy wolności przychodzi czas na człowieczeństwo. Andrzej Łazowski mówi: „Może jeszcze raz zobaczę w Waszych twarzach Boga, dobro i naturalną miłość do drugiego człowieka. Często tęsknię za drugim człowiekiem. Za Waszym uśmiechem, za zainteresowaniem i rozmową. Za telefonem od przyjaciela czy do przyjaciela. Za przytuleniem czy podaniem dłoni. Tęsknię za życiem.
Informacje o autorach:
Andrzej Łazowski – artysta-fotograf, działacz społeczny i kulturalny, wydawca. Od lat działający w Polsce i Niemczech. Tworzący na przestrzeni XX i XXI wieku. Od 1988 roku na stałe związany z fotografią. Zamiłowanie do niej odkrywał i pogłębiał w Szkole Fotografii Profesjonalnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Wojnickiego. Swoją miłość do tej dziedziny sztuki szlifował i doskonalił w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w pracowniach Krzysztofa J. Baranowskiego i Andrzeja Florkowskiego.
Andrzej Łazowski preferuje fotografię socjologiczną, sprawdzając się jako portrecista, traktujący fotografię jako dokument artystyczny, zamykający w obrazie fragment życia i uczuć. Jego portrety w sugestywny sposób przemawiają do odbiorcy. W 1996 r. otrzymał Artystyczną Nagrodę Miasta Szczecina za rok 1995. Od 1997 r. prowadzi pracownię fotograficzną w Kamienicy Artystycznej – Lenartowicza 3-4 w Szczecinie. W 2008 r. otrzymał III miejsce w plebiscycie za wydarzenie roku 2007, otrzymując wyróżnienie – Szczupaka. Był nominowany do nagrody w I edycji „Droga do wolności” organizowanej przez Fundację Veritas i Narodowy Bank Polski. Jako działacz społeczny dał się poznać m.in. jako twórca Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.
Zwolennik polityki kulturalnej na pograniczu polsko-niemieckim, integrującej społeczność lokalną przez sztukę. Twórca i inicjator „Drzewka Pamięci” – corocznie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie sadzone są dęby, upamiętniające wybitne osoby z regionu. Jest też pomysłodawcą projektu i serii wydawniczej Na pograniczu. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i w Niemczech (m.in. Angermünde, Anklam, Bremerhaven, Düsseldorf, Greifswald, Ludwigslust, Pasewalk, Poczdam, Prenzlau, Schwedt/Oder, Schwerin, Ueckermünde, Wolgast).
Halina Marczewska-Żurawska – polonistka. Niegdyś nauczycielka języka ojczystego. Przez całe życie wielbicielka klasyków polskiej literatury i teatru.
Wystawa będzie dostępna w dniach 10-30 sierpnia br.
Na finisz zapraszamy Państwa 29 sierpnia o godzinie 17:00.