Kultura

Face to face. „W poszukiwaniu człowieczeństwa…”

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach – możemy sobie pod nosem powiedzieć. Każdy z nas jest niepowtarzalny, dlatego w sierpniu (10-30.08) CKE Stara Rzeźnia zaprasza do odwiedzenia przestrzeni, w której to po raz piąty będziemy mogli obejrzeć prace artysty-fotografa Andrzeja Łazowskiego, którym towarzyszyć będą wypowiedzi bohaterów portretów. Jest to kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem W poszukiwaniu człowieczeństwa.

Opublikowane

w dniu

Podczas sesji bohaterowie projektu, na prośbę autorów, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie, jest człowieczeństwo, czy doświadczamy niezwykłego człowieczeństwa w swoim życiu? „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Do pracy nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żuławska.

Na podstawie wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie. Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, mocno skadrowane, bezpośrednie. Dzięki temu czuje się kontakt z drugim człowiekiem. Autor zdjęcia wręcz ociera się obiektywem po twarzy modela. Można powiedzieć, że będzie to prawdziwe spojrzenie w oczy, takie face to face.

To jest piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie oraz w granicach Euroregionu Pomerania. Tak jak poprzednio do prezentacji prac wybrał wnętrza Centrum Kultury Euroregionu CKE (Stara Rzeźnia). Prezentacja zwykle odbywa się podczas wielkiego święta jakim są Dni Morza lub Zlot Żaglowców. Tym razem, ponieważ z wiadomych powodów Dni Morza nie odbędą się w swojej dotychczasowej formule, autor skupia się na Sierpniu 1980. Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody czterdziestolecia Sierpnia 1980. Dlatego też w imieniu autorów zapraszamy na podsumowanie wystawy w dniu 29.08.2020 (sobota) o godzinie 17:00. Szczegóły zaprezentujemy w osobnym komunikacie w sierpniu 2020.

Poprzednie wystawy Andrzeja Łazowskiego, które powstały dla CKE to: Kapitanowie (2016), Żeglarze (2017), Pomiędzy (2018), Szczecin – mikrocentrum Europy (2019). Każda z wystaw ma prezentację w postaci filmu. Można je zobaczyć na stronach internetowych.

Oto link do wystawy Szczecin – mikrocentrum Europy:

https:/www.youtube.com/watch?v=tv12Y438aE4

Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” to podsumowanie dotychczasowej działalności artysty Andrzeja Łazowskiego w związku z jego 25-leciem pracy twórczej. Dlatego też mamy nadzieję, że odszukamy w twarzach sportretowanych naturalne piękno, a skadrowane twarze ujrzymy jako naturalną historię naszego życia. Po wystawach o solidarności, tożsamości, tolerancji czy wolności przychodzi czas na człowieczeństwo. Andrzej Łazowski mówi: „Może jeszcze raz zobaczę w Waszych twarzach Boga, dobro i naturalną miłość do drugiego człowieka. Często tęsknię za drugim człowiekiem. Za Waszym uśmiechem, za zainteresowaniem i rozmową. Za telefonem od przyjaciela czy do przyjaciela. Za przytuleniem czy podaniem dłoni. Tęsknię za życiem.

Informacje o autorach:

Andrzej Łazowski – artysta-fotograf, działacz społeczny i kulturalny, wydawca. Od lat działający w Polsce i Niemczech. Tworzący na przestrzeni XX i XXI wieku. Od 1988 roku na stałe związany z fotografią. Zamiłowanie do niej odkrywał i pogłębiał w Szkole Fotografii Profesjonalnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Wojnickiego. Swoją miłość do tej dziedziny sztuki szlifował i doskonalił w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w pracowniach Krzysztofa J. Baranowskiego i Andrzeja Florkowskiego.

Andrzej Łazowski preferuje fotografię socjologiczną, sprawdzając się jako portrecista, traktujący fotografię jako dokument artystyczny, zamykający w obrazie fragment życia i uczuć. Jego portrety w sugestywny sposób przemawiają do odbiorcy. W 1996 r. otrzymał Artystyczną Nagrodę Miasta Szczecina za rok 1995. Od 1997 r. prowadzi pracownię fotograficzną w Kamienicy Artystycznej – Lenartowicza 3-4 w Szczecinie. W 2008 r. otrzymał III miejsce w plebiscycie za wydarzenie roku 2007, otrzymując wyróżnienie – Szczupaka. Był nominowany do nagrody w I edycji „Droga do wolności” organizowanej przez Fundację Veritas i Narodowy Bank Polski. Jako działacz społeczny dał się poznać m.in. jako twórca Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

Zwolennik polityki kulturalnej na pograniczu polsko-niemieckim, integrującej społeczność lokalną przez sztukę. Twórca i inicjator „Drzewka Pamięci” – corocznie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie sadzone są dęby, upamiętniające wybitne osoby z regionu. Jest też pomysłodawcą projektu i serii wydawniczej Na pograniczu. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i w Niemczech (m.in. Angermünde, Anklam, Bremerhaven, Düsseldorf, Greifswald, Ludwigslust, Pasewalk, Poczdam, Prenzlau, Schwedt/Oder, Schwerin, Ueckermünde, Wolgast).

Halina Marczewska-Żurawska – polonistka. Niegdyś nauczycielka języka ojczystego. Przez całe życie wielbicielka klasyków polskiej literatury i teatru.

Wystawa będzie dostępna w dniach 10-30 sierpnia br.

Na finisz zapraszamy Państwa 29 sierpnia o godzinie 17:00.

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie