Kultura

Face to face. „W poszukiwaniu człowieczeństwa…”

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach – możemy sobie pod nosem powiedzieć. Każdy z nas jest niepowtarzalny, dlatego w sierpniu (10-30.08) CKE Stara Rzeźnia zaprasza do odwiedzenia przestrzeni, w której to po raz piąty będziemy mogli obejrzeć prace artysty-fotografa Andrzeja Łazowskiego, którym towarzyszyć będą wypowiedzi bohaterów portretów. Jest to kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem W poszukiwaniu człowieczeństwa.

Opublikowane

w dniu

Podczas sesji bohaterowie projektu, na prośbę autorów, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie, jest człowieczeństwo, czy doświadczamy niezwykłego człowieczeństwa w swoim życiu? „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Do pracy nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żuławska.

Na podstawie wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie. Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, mocno skadrowane, bezpośrednie. Dzięki temu czuje się kontakt z drugim człowiekiem. Autor zdjęcia wręcz ociera się obiektywem po twarzy modela. Można powiedzieć, że będzie to prawdziwe spojrzenie w oczy, takie face to face.

To jest piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie oraz w granicach Euroregionu Pomerania. Tak jak poprzednio do prezentacji prac wybrał wnętrza Centrum Kultury Euroregionu CKE (Stara Rzeźnia). Prezentacja zwykle odbywa się podczas wielkiego święta jakim są Dni Morza lub Zlot Żaglowców. Tym razem, ponieważ z wiadomych powodów Dni Morza nie odbędą się w swojej dotychczasowej formule, autor skupia się na Sierpniu 1980. Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody czterdziestolecia Sierpnia 1980. Dlatego też w imieniu autorów zapraszamy na podsumowanie wystawy w dniu 29.08.2020 (sobota) o godzinie 17:00. Szczegóły zaprezentujemy w osobnym komunikacie w sierpniu 2020.

Poprzednie wystawy Andrzeja Łazowskiego, które powstały dla CKE to: Kapitanowie (2016), Żeglarze (2017), Pomiędzy (2018), Szczecin – mikrocentrum Europy (2019). Każda z wystaw ma prezentację w postaci filmu. Można je zobaczyć na stronach internetowych.

Oto link do wystawy Szczecin – mikrocentrum Europy:

https:/www.youtube.com/watch?v=tv12Y438aE4

Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” to podsumowanie dotychczasowej działalności artysty Andrzeja Łazowskiego w związku z jego 25-leciem pracy twórczej. Dlatego też mamy nadzieję, że odszukamy w twarzach sportretowanych naturalne piękno, a skadrowane twarze ujrzymy jako naturalną historię naszego życia. Po wystawach o solidarności, tożsamości, tolerancji czy wolności przychodzi czas na człowieczeństwo. Andrzej Łazowski mówi: „Może jeszcze raz zobaczę w Waszych twarzach Boga, dobro i naturalną miłość do drugiego człowieka. Często tęsknię za drugim człowiekiem. Za Waszym uśmiechem, za zainteresowaniem i rozmową. Za telefonem od przyjaciela czy do przyjaciela. Za przytuleniem czy podaniem dłoni. Tęsknię za życiem.

Informacje o autorach:

Andrzej Łazowski – artysta-fotograf, działacz społeczny i kulturalny, wydawca. Od lat działający w Polsce i Niemczech. Tworzący na przestrzeni XX i XXI wieku. Od 1988 roku na stałe związany z fotografią. Zamiłowanie do niej odkrywał i pogłębiał w Szkole Fotografii Profesjonalnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Wojnickiego. Swoją miłość do tej dziedziny sztuki szlifował i doskonalił w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w pracowniach Krzysztofa J. Baranowskiego i Andrzeja Florkowskiego.

Andrzej Łazowski preferuje fotografię socjologiczną, sprawdzając się jako portrecista, traktujący fotografię jako dokument artystyczny, zamykający w obrazie fragment życia i uczuć. Jego portrety w sugestywny sposób przemawiają do odbiorcy. W 1996 r. otrzymał Artystyczną Nagrodę Miasta Szczecina za rok 1995. Od 1997 r. prowadzi pracownię fotograficzną w Kamienicy Artystycznej – Lenartowicza 3-4 w Szczecinie. W 2008 r. otrzymał III miejsce w plebiscycie za wydarzenie roku 2007, otrzymując wyróżnienie – Szczupaka. Był nominowany do nagrody w I edycji „Droga do wolności” organizowanej przez Fundację Veritas i Narodowy Bank Polski. Jako działacz społeczny dał się poznać m.in. jako twórca Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

Zwolennik polityki kulturalnej na pograniczu polsko-niemieckim, integrującej społeczność lokalną przez sztukę. Twórca i inicjator „Drzewka Pamięci” – corocznie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie sadzone są dęby, upamiętniające wybitne osoby z regionu. Jest też pomysłodawcą projektu i serii wydawniczej Na pograniczu. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i w Niemczech (m.in. Angermünde, Anklam, Bremerhaven, Düsseldorf, Greifswald, Ludwigslust, Pasewalk, Poczdam, Prenzlau, Schwedt/Oder, Schwerin, Ueckermünde, Wolgast).

Halina Marczewska-Żurawska – polonistka. Niegdyś nauczycielka języka ojczystego. Przez całe życie wielbicielka klasyków polskiej literatury i teatru.

Wystawa będzie dostępna w dniach 10-30 sierpnia br.

Na finisz zapraszamy Państwa 29 sierpnia o godzinie 17:00.

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie