Gmina Police

Ekspertyza techniczna dot. wiaduktu przy ul. Asfaltowej

Ekspert branży mostowej zalecił utrzymanie obowiązującej obecnie organizacji ruchu na wiadukcie, który płonął w Mścięcinie w lipcu tego roku, do czasu jego remontu. Zarząd Powiatu w Policach otrzymał zleconą ekspertyzę techniczną, która oszacowała straty i zakres napraw.

Opublikowane

w dniu

Wiadukt drogowy zlokalizowany w ciągu drogi powiatowej Szczecin – Police (przez miejscowość Przesącin) tuż nad linią kolejową relacji Szczecin Główny – Trzebież Szczecińska zapalił się 10 lipca br. ok. godz. 13.30. Pożar został ugaszony tuż po godz. 15. Od tego momentu wprowadzona została tam awaryjna organizacja ruchu, a następnie ruch wahadłowy, który działa tam do tej pory.
Aby oszacować straty i zakres koniecznych prac, Zarząd Powiatu w Policach zlecił sporządzenie ekspertyzy specjaliście – osobie posiadającej uprawnienia do projektowania branży mostowej. Na potrzeby dokumentu ekspert wykonał rewizję obiektu, szereg badań i oględzin konstrukcji, które miały ocenić przede wszystkim stan techniczny obiektu, jego przydatność do użytkowania oraz zakres prac niezbędnych do wykonania w ramach remontu, czyli przywrócenia go do stanu pierwotnego. Ekspertyza nie miała na celu określenia przyczyn pożaru, to pozostaje w gestii Policji – na razie nie są znane wyniki śledztwa.
Dokument potwierdził uszkodzenia powierzchni podpór wiaduktu w przęśle skrajnym od strony Polic po stronie wschodniej oraz liczne uszkodzenia ustroju nośnego, szczególnie w miejscu największych płomieni. Wykonane badania potwierdziły również spadek wytrzymałości betonu w tym miejscu. Ponadto stwierdzono uszkodzenia nawierzchni chodnika, zniszczenie desek gzymsowych oraz zniszczenie sieci teletechnicznych umieszczonych pod wiaduktem. Z uwagi na bardzo wysoką temperaturę towarzyszącą pożarowi, a w rezultacie duże przemieszczenie rury osłonowej wodociągu, uszkodzeniu uległy również dźwigary żelbetowe w strefach zakotwiczenia stalowych konstrukcji wsporczych.
Z uwagi na konieczność przywrócenia funkcjonowania sieci teletechnicznych bypassy sieci światłowodowej i telewizyjnej zostały wykonane już dzień po pożarze. W tym samym dniu specjaliści naprawili również sieć trakcyjną kolei i następnie przystąpili do wykonywania bypassu sieci wodociągowej.
Ekspertyza utrzymała obowiązującą obecnie organizację ruchu na wiadukcie (pojazdy przemieszczają się tam wahadłowo) do czasu jego remontu oraz jego odciążenie poprzez trwałe usunięcie sieci, przede wszystkim wodociągowych, ze strony wschodniej wiaduktu. Tymczasowo są one umieszczone na chodniku wyłączonym z ruchu. Wykazane zostały również niezbędne prace naprawcze konstrukcji, do wykonania w trybie pilnym. Dopiero po ich realizacji będzie możliwe przywrócenie ruchu dwukierunkowego na wiadukcie.
Remont wiaduktu będzie wykonywany dwuetapowo – w trybie pilnym zlecone zostanie wzmocnienie konstrukcji, która pozwoli na przywrócenie ruchu dwukierunkowego. Na ten cel Zarząd Powiatu w Policach szuka finansowania i wykonawcy, który podejmie się prac w takim trybie. Koszt szacunkowy pierwszego, najpilniejszego etapu to około pół miliona złotych. Równolegle prowadzone będą prace projektowe związane z przełożeniem sieci z wiaduktu i w rezultacie ich fizyczne przełożenie.
Nie jesteśmy w stanie na ten moment oszacować daty przywrócenia standardowego użytkowania wiaduktu. Dołożymy wszelkich starań, by te utrudnienia trwały jak najkrócej.

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie