Spotkanie będzie doskonałą okazją do uzyskania fachowej wiedzy na temat koegzystencji ludzi i tych dużych ssaków drapieżnych. Eksperci, w tym głównie dr Katarzyna Kozyra-Zyskowska – specjalistka monitoringu i ochrony wilka, zaprezentują metody unikania konfliktów z tymi zwierzętami oraz odpowiednie zachowania podczas ewentualnych spotkań z nimi w naturze.
Uczestnicy zostaną równieź poinformowani o stanie populacji wilków w Puszczy Wkrzańskiej oraz ich znaczącej roli w ekosystemie. Jako element urozmaicający, przewidziano pokaz Puszczy Wkrzańskiej „w obiektywie” – będzie to spektakl audiowizualny, prezentujący wilcze zdjęcia zrealizowane przez lokalną fotografkę, Sylwię Rylowską.
Organizatorzy wydarzenia, Praca Przyrodnika Sp. z o. o. oraz Stowarzyszenie Rewilding Oder Delta, akcentują, że celem spotkania jest przedstawienie wiarygodnych informacji o wilkach występujących w regionie. Starają się tym samym przeciwdziałać rozpowszechnianiu dezinformacji i nieuzasadnionemu niepokojowi wśród społeczności lokalnej.
Zachęta do uczestnictwa w wydarzeniu poparta jest przekonaniem, że lepsza wiedza na temat wilków może znacząco wpłynąć na pozytywne relacje między tymi zwierzętami a hodowcami, mieszkańcami, turystami i innymi odwiedzającymi puszczańskie tereny.
Wydarzenie cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród lokalnych władz i mediów. Burmistrz Polic, Krystian Kowalewski oraz wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski, objęli wydarzenie patronatem, co więcej, miesięcznik „Dzikie Życie” pełni rolę patrona medialnego.