Region

Dzień Otwarty Uniwersytetu Szczecińskiego

Uniwersytet Szczeciński zaprasza kandydatów na studia na Dzień Otwarty, podczas którego na wszystkich wydziałach Uczelni będą prezentowane kierunki studiów, odbędą się wykłady i warsztaty pokazowe.

Opublikowane

w dniu

6 kwietnia to data, którą tegoroczny maturzysta powinien wpisać w kalendarz. W godzinach od 9 do 14 przedstawiciele wydziałów, samorządu studenckiego oraz pracownicy działów promocji i rekrutacji będą tego dnia przedstawiać ofertę edukacyjną Uczelni, informować o procesie rekrutacji, mobilności akademickiej oraz możliwości zatrudnienia w czasie i po studiach.

Udzielone zostaną odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące przyszłego studenta m.in.:

•             Jakie warunki trzeba spełniać, by studiować na danym kierunku?

•             Jak realizować swoje pasje w projektach studenckich kół naukowych?

•             Gdzie spełniać sportowe ambicje?

•             Jak dostać miejsce w akademiku i czy trudno zdobyć stypendium?

7 wydziałów przygotowało bogaty program Dnia Otwartego.

Na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania będzie można przekonać się, że rachunkowość to nie nuda. Dowiedzieć skąd bierze się wartość pieniądza? Jak rozwijać kreatywność w biznesie oraz czym jest logistyka w praktyce?

Na miłośników filologii, dziennikarstwa i historii czeka interesująca oferta Wydziału Humanistycznego.  To tam kandydaci dowiedzą się jak zrozumieć współczesny świat spoglądając w przeszłość, wysłuchają wykładu „Świat widziany przez pryzmat języka – prof. dr hab. Ewy Kołodziejek, a także nauczą się jak przekazać to, co chcemy przekazać i to w kilku językach obcych.

Podczas wizyty na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia przyszli studenci odwiedzą Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, a także odbędą spotkania z trenerami.

Jak pracuje technik kryminalistyczny lub jak badać preferencje wyborcze będzie można dowiedzieć się na Wydziale Nauk Społecznych. Również tam odpowiedzi na nurtujące pytania znajdą przyszli studenci kierunków socjologia, pedagogika i psychologia.

Przyszłych biologów, fizyków, matematyków i geografów zaprasza Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.  To tu dowiemy się ile jest liczb pierwszych, odbędziemy zajęcia laboratoryjne z biologii molekularnej, wysłuchamy wykładu o napędzie grawitacyjnym i dowiemy się dlaczego warto być geologiem?

Wydział Prawa i Administracji czeka na przyszłych prawników m.in.  na sali rozpraw, gdzie odbędzie się symulacja prawdziwej rozprawy sądowej. Zapraszamy wszystkich, którzy są głodni wiedzy prawniczej i samorządowej, a w przyszłości chcą zostać prawnikami lub zasilić kadry administracji publicznej.

Wydział Teologiczny przygotował dla na przyszłych studentów prezentację kierunków teologia i familiologia, a podczas spotkania będzie można również zajrzeć do podziemi biblioteki i wygrać interesujące książki.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Dnia Otwartego na poszczególnych wydziałach Uniwersytetu Szczecińskiego:

DZIEŃ OTWARTY – PROGRAM

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie