Kultura

Działalność MOK-u dziś

Zamknięcie placówek kulturalnych dla publiczności nie oznacza dla polickiego MOK –u zawieszenie działalności. MOK działa on-line i szykuje nowe propozycje i projekty na przyszły rok.

Opublikowane

w dniu

Projekty na 2021 rok

MOK Police w listopadzie złożył 4 projekty o dofinansowanie kulturalnych działań w ramach ogłoszonych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MOK Police aplikował o dofinansowanie inicjatyw kulturalnych dla mieszkańców Polic i powiatu w ramach programów: Muzyka, Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży, Kultura dostępna, Edukacja kulturalna. 

Dwa projekty dotyczą muzyki, dwa teatru a wszystko w celu propagowania kultury wyższej przekazywanej w przystępny i atrakcyjny sposób dla zróżnicowanego grona odbiorców.

Projekt z zakresu muzyki to „Współczesna muzyka poważna – atrakcyjna nie tylko dla ucha”.  Zadanie dotyczy realizacji dwóch nagrań audio-wideo prezentujących współczesną muzykę poważną w atrakcyjnie wizualnie formie, które udostępnione zostaną za pośrednictwem narzędzi on-line. Inny projekt dotyczy stworzenia kompozycji na kwartet smyczkowy, perkusję i elektronikę, inspirowanej „Cyberiadą” Stanisława Lema. W roku 2021 przypada 100 rocznica urodzin tego wspaniałego pisarza. Kompozycja będzie współczesną muzyką (programową) skierowaną do szerokiego grona słuchaczy ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Będzie miała istotne znaczenie edukacyjne z zakresu muzyki ale także literatury. Do prapremierowego wykonania zaproszeni zostaną wybitni, uznani, polscy muzycy oraz utalentowana debiutantka – studentka 3 roku klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekty teatralne planowane przez MOK to realizacja „Bajek na ważne tematy” oraz „Pod Oknami” Festiwal Teatrów Ulicy. Działanie obejmuje stworzenie i realizację bajek poruszających ekologiczne- ważne tematy, ujęte w ciekawą, pobudzającą wyobraźnię teatralną formę. Dostosowaną w treści i formie do percepcji dzieci przedszkolnych i szkolnych. Bajki będą prezentowane w polickich placówkach oraz online. Zaś Festiwal będzie okazją aby obejrzeć wspaniałe spektakle artystów z kraj na naszych polickich osiedlach.

Realizacje tych działań planowane są na 2021 rok, a łączna kwota dofinansowania z MKiDN, o która stara się MOK, to ponad 150 tys. zł.  

Koncerty, wydarzenia on-line

MOK W Policach zachęca do udziału w koncertach on -line. W listopadzie MOK zrealizował patriotyczny koncert „Ułani, Ułani” z okazji Święta Niepodległości. Zaś w grudniu odbędą się koncerty w klimacie Świąt.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach i Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy zapraszają 6 grudnia 2020 r. o godzinie 15.00 na koncert on-line z kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy. „Kolędując Małemu…” to koncert kolęd oraz KANTATA THE HOLY CHILD – Carl Fritsche i ORATORIUM DE NOEL – Camille Saint-Saëns (fragmenty).

12 grudnia o godz. 18:00 usłyszymy „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”. Na projekt składają się tradycyjne kolędy polskie, kolędy świata, pastorałki oraz utwory świąteczne w wykonaniu cenionej Izabelli Szafrańskiej. Tego wieczoru wraz z wokalistką wystąpią utalentowani muzycy w składzie: Przemysław Zalewski – fortepian, Marcin Drabik – skrzypce, Maciej Magnuski – bas oraz Kornel Kondrak – perkusja.

Transmisje odbędą się na FB MOK oraz You Tube MOK Police oraz u partnerów wydarzenia: Internetowa Telewizja HB, Dziennik Policki, Wirtualne Police.

W listopadzie MOK zrealizował plastyczny konkurs on- line „Moja jesień”, który zaktywizował pod 40 młodych artystów oraz rękodzielnicze warsztaty on-line. MOK zapowiada tym samym ogłaszanie kolejnych konkursów i zajęć artystycznych.

A w budynku MOK…

To, czego nie można było wykonać podczas trwania zajęć w siedzibie ośrodka, wykonywane jest właśnie teraz. W budynku trwają prace remontowe i naprawcze. Mocno eksploatowane pomieszczenia MOK wymagają drobnych prac. Tak oto rozpoczął się długo wyczekiwany remont kawiarni Cafe Pit&Rock, która po otwarciu zaistnieje w nowej, ciekawej odsłonie, dokonywane są naprawy schodów, malowanie korytarzy, klatek a także Galerii OBOK.

MOK szykuje się na ponowne otwarcie, które jak mamy nadzieję, nadejdzie w niedługim czasie…

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie