Kultura

Działalność MOK-u dziś

Zamknięcie placówek kulturalnych dla publiczności nie oznacza dla polickiego MOK –u zawieszenie działalności. MOK działa on-line i szykuje nowe propozycje i projekty na przyszły rok.

Opublikowane

w dniu

Projekty na 2021 rok

MOK Police w listopadzie złożył 4 projekty o dofinansowanie kulturalnych działań w ramach ogłoszonych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MOK Police aplikował o dofinansowanie inicjatyw kulturalnych dla mieszkańców Polic i powiatu w ramach programów: Muzyka, Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży, Kultura dostępna, Edukacja kulturalna. 

Dwa projekty dotyczą muzyki, dwa teatru a wszystko w celu propagowania kultury wyższej przekazywanej w przystępny i atrakcyjny sposób dla zróżnicowanego grona odbiorców.

Projekt z zakresu muzyki to „Współczesna muzyka poważna – atrakcyjna nie tylko dla ucha”.  Zadanie dotyczy realizacji dwóch nagrań audio-wideo prezentujących współczesną muzykę poważną w atrakcyjnie wizualnie formie, które udostępnione zostaną za pośrednictwem narzędzi on-line. Inny projekt dotyczy stworzenia kompozycji na kwartet smyczkowy, perkusję i elektronikę, inspirowanej „Cyberiadą” Stanisława Lema. W roku 2021 przypada 100 rocznica urodzin tego wspaniałego pisarza. Kompozycja będzie współczesną muzyką (programową) skierowaną do szerokiego grona słuchaczy ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Będzie miała istotne znaczenie edukacyjne z zakresu muzyki ale także literatury. Do prapremierowego wykonania zaproszeni zostaną wybitni, uznani, polscy muzycy oraz utalentowana debiutantka – studentka 3 roku klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekty teatralne planowane przez MOK to realizacja „Bajek na ważne tematy” oraz „Pod Oknami” Festiwal Teatrów Ulicy. Działanie obejmuje stworzenie i realizację bajek poruszających ekologiczne- ważne tematy, ujęte w ciekawą, pobudzającą wyobraźnię teatralną formę. Dostosowaną w treści i formie do percepcji dzieci przedszkolnych i szkolnych. Bajki będą prezentowane w polickich placówkach oraz online. Zaś Festiwal będzie okazją aby obejrzeć wspaniałe spektakle artystów z kraj na naszych polickich osiedlach.

Realizacje tych działań planowane są na 2021 rok, a łączna kwota dofinansowania z MKiDN, o która stara się MOK, to ponad 150 tys. zł.  

Koncerty, wydarzenia on-line

MOK W Policach zachęca do udziału w koncertach on -line. W listopadzie MOK zrealizował patriotyczny koncert „Ułani, Ułani” z okazji Święta Niepodległości. Zaś w grudniu odbędą się koncerty w klimacie Świąt.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach i Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy zapraszają 6 grudnia 2020 r. o godzinie 15.00 na koncert on-line z kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy. „Kolędując Małemu…” to koncert kolęd oraz KANTATA THE HOLY CHILD – Carl Fritsche i ORATORIUM DE NOEL – Camille Saint-Saëns (fragmenty).

12 grudnia o godz. 18:00 usłyszymy „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”. Na projekt składają się tradycyjne kolędy polskie, kolędy świata, pastorałki oraz utwory świąteczne w wykonaniu cenionej Izabelli Szafrańskiej. Tego wieczoru wraz z wokalistką wystąpią utalentowani muzycy w składzie: Przemysław Zalewski – fortepian, Marcin Drabik – skrzypce, Maciej Magnuski – bas oraz Kornel Kondrak – perkusja.

Transmisje odbędą się na FB MOK oraz You Tube MOK Police oraz u partnerów wydarzenia: Internetowa Telewizja HB, Dziennik Policki, Wirtualne Police.

W listopadzie MOK zrealizował plastyczny konkurs on- line „Moja jesień”, który zaktywizował pod 40 młodych artystów oraz rękodzielnicze warsztaty on-line. MOK zapowiada tym samym ogłaszanie kolejnych konkursów i zajęć artystycznych.

A w budynku MOK…

To, czego nie można było wykonać podczas trwania zajęć w siedzibie ośrodka, wykonywane jest właśnie teraz. W budynku trwają prace remontowe i naprawcze. Mocno eksploatowane pomieszczenia MOK wymagają drobnych prac. Tak oto rozpoczął się długo wyczekiwany remont kawiarni Cafe Pit&Rock, która po otwarciu zaistnieje w nowej, ciekawej odsłonie, dokonywane są naprawy schodów, malowanie korytarzy, klatek a także Galerii OBOK.

MOK szykuje się na ponowne otwarcie, które jak mamy nadzieję, nadejdzie w niedługim czasie…

Reklama

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie