Kultura

Działalność MOK-u dziś

Zamknięcie placówek kulturalnych dla publiczności nie oznacza dla polickiego MOK –u zawieszenie działalności. MOK działa on-line i szykuje nowe propozycje i projekty na przyszły rok.

Opublikowane

w dniu

Projekty na 2021 rok

MOK Police w listopadzie złożył 4 projekty o dofinansowanie kulturalnych działań w ramach ogłoszonych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MOK Police aplikował o dofinansowanie inicjatyw kulturalnych dla mieszkańców Polic i powiatu w ramach programów: Muzyka, Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży, Kultura dostępna, Edukacja kulturalna. 

Dwa projekty dotyczą muzyki, dwa teatru a wszystko w celu propagowania kultury wyższej przekazywanej w przystępny i atrakcyjny sposób dla zróżnicowanego grona odbiorców.

Projekt z zakresu muzyki to „Współczesna muzyka poważna – atrakcyjna nie tylko dla ucha”.  Zadanie dotyczy realizacji dwóch nagrań audio-wideo prezentujących współczesną muzykę poważną w atrakcyjnie wizualnie formie, które udostępnione zostaną za pośrednictwem narzędzi on-line. Inny projekt dotyczy stworzenia kompozycji na kwartet smyczkowy, perkusję i elektronikę, inspirowanej „Cyberiadą” Stanisława Lema. W roku 2021 przypada 100 rocznica urodzin tego wspaniałego pisarza. Kompozycja będzie współczesną muzyką (programową) skierowaną do szerokiego grona słuchaczy ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Będzie miała istotne znaczenie edukacyjne z zakresu muzyki ale także literatury. Do prapremierowego wykonania zaproszeni zostaną wybitni, uznani, polscy muzycy oraz utalentowana debiutantka – studentka 3 roku klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekty teatralne planowane przez MOK to realizacja „Bajek na ważne tematy” oraz „Pod Oknami” Festiwal Teatrów Ulicy. Działanie obejmuje stworzenie i realizację bajek poruszających ekologiczne- ważne tematy, ujęte w ciekawą, pobudzającą wyobraźnię teatralną formę. Dostosowaną w treści i formie do percepcji dzieci przedszkolnych i szkolnych. Bajki będą prezentowane w polickich placówkach oraz online. Zaś Festiwal będzie okazją aby obejrzeć wspaniałe spektakle artystów z kraj na naszych polickich osiedlach.

Realizacje tych działań planowane są na 2021 rok, a łączna kwota dofinansowania z MKiDN, o która stara się MOK, to ponad 150 tys. zł.  

Koncerty, wydarzenia on-line

MOK W Policach zachęca do udziału w koncertach on -line. W listopadzie MOK zrealizował patriotyczny koncert „Ułani, Ułani” z okazji Święta Niepodległości. Zaś w grudniu odbędą się koncerty w klimacie Świąt.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach i Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy zapraszają 6 grudnia 2020 r. o godzinie 15.00 na koncert on-line z kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy. „Kolędując Małemu…” to koncert kolęd oraz KANTATA THE HOLY CHILD – Carl Fritsche i ORATORIUM DE NOEL – Camille Saint-Saëns (fragmenty).

12 grudnia o godz. 18:00 usłyszymy „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”. Na projekt składają się tradycyjne kolędy polskie, kolędy świata, pastorałki oraz utwory świąteczne w wykonaniu cenionej Izabelli Szafrańskiej. Tego wieczoru wraz z wokalistką wystąpią utalentowani muzycy w składzie: Przemysław Zalewski – fortepian, Marcin Drabik – skrzypce, Maciej Magnuski – bas oraz Kornel Kondrak – perkusja.

Transmisje odbędą się na FB MOK oraz You Tube MOK Police oraz u partnerów wydarzenia: Internetowa Telewizja HB, Dziennik Policki, Wirtualne Police.

W listopadzie MOK zrealizował plastyczny konkurs on- line „Moja jesień”, który zaktywizował pod 40 młodych artystów oraz rękodzielnicze warsztaty on-line. MOK zapowiada tym samym ogłaszanie kolejnych konkursów i zajęć artystycznych.

A w budynku MOK…

To, czego nie można było wykonać podczas trwania zajęć w siedzibie ośrodka, wykonywane jest właśnie teraz. W budynku trwają prace remontowe i naprawcze. Mocno eksploatowane pomieszczenia MOK wymagają drobnych prac. Tak oto rozpoczął się długo wyczekiwany remont kawiarni Cafe Pit&Rock, która po otwarciu zaistnieje w nowej, ciekawej odsłonie, dokonywane są naprawy schodów, malowanie korytarzy, klatek a także Galerii OBOK.

MOK szykuje się na ponowne otwarcie, które jak mamy nadzieję, nadejdzie w niedługim czasie…

Reklama

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej

Kultura

Wiosenne Prezentacje Taneczne

Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.

Opublikowane

w dniu

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.

Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.

Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie