Kultura

Dom Kultury „13 Muz”: Działamy online!

Dom Kultury „13 Muz” z chwilą zamknięcia dla odwiedzających Instytucji (w dniu 11 marca) przeniósł swoją działalność edukacyjno-kulturalną w przestrzeń internetową.

Opublikowane

w dniu

Pierwsza propozycja adresowana za pośrednictwem Internetu do stałych bywalców, i nie tylko, akcja „Z dzieckiem w domu”, pojawiła się już następnego dnia, tj. 12 marca.

Każdego dnia Dom Kultury „13 Muz” dokłada wszelkich starań, żeby oferta była tak samo bogata i atrakcyjna, jak podczas normalnej, „analogowej” działalności. Pojawiły się także nowe propozycje, które szybko zyskały popularność i z pewnością, zagoszczą już na stałe w repertuarze, jak choćby akcja „Z dzieckiem w domu”.

Poniżej garść informacji o wydarzeniach, które już są realizowane oraz o tych, które za chwilę się rozpoczną:

Akcja „Z dzieckiem w domu” (trwa od 12 marca), stanowiąca cykl gier i zabaw edukacyjnych (w tym zachęcających konkursów z nagrodami), zachęcająca do pozostania w domach. W ramach akcji umieszczamy na naszym profilu facebook.com/13muz/ oraz na stronie internetowej 13muz.eu nowe, autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z pociechami w domach, kładąc nacisk, w dobie elektroniki – telefonów komórkowych, tabletów etc. – na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokując bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach zachęcamy i promujemy kreatywne, ekologiczne postawy i zachowania (kładąc m.in. nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką, tworzenie samemu gier, które są w ofercie marketów, konstrukcja instrumentów i muzykowanie, tworzenie komiksów, a nawet hodowla warzyw i prace z kartonowego pudła, w naszych propozycjach nie brakuje też zabaw na ćwiczenie pamięci). Szczegóły oraz wykaz dotychczasowych propozycji: https:/13muz.eu/z-dzieckiem-w-domu-gry-i-zabawy-podczas-zamknietych-szkol-i-przedszkoli/

Akcja „Oglądaj zdrów!” – analogiczna do akcji „Z dzieckiem w domu”, adresowana do rodziców i opiekunów, pragnących chwili artystycznego wytchnienia na koniec dnia. Razem z naszym partnerem w akcji – platformą filmową – proponujemy i udostępniamy kody (dla trzech osób dziennie, które jako pierwsze zareagują na nasz post na FB w danym dniu) umożliwiające bezpłatny dostęp do artystycznego kina (do tej pory oglądaliśmy m.in. „Pavarotti”, „Maria Callas”, „Green Book”). Akcja trwa codziennie (od 20 marca) i jest zaplanowana na 13 dni – nawiązując do liczby „13” w nazwie instytucji, tj. Dom Kultury „13 Muz”. Planowane zakończenie tej akcji: 1 kwietnia). Szczegóły oraz wykaz dotychczasowych propozycji: https:/13muz.eu/ogladaj-zdrow/

Domowy Animator Kultury – warsztaty online – cykliczne, różnorodne zajęcia warsztatowe odbywające się zazwyczaj w ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” dla dzieci z udziałem animatorów na stałe współpracujących z Instytucją także przenieśliśmy w przestrzeń Internetu nadając im jedną wspólną nazwę. O tych warsztatach można przeczytać także pod linkiem: https:/13muz.eu/domowy-animator-kultury-online/ 

W ramach Domowego Animatora Kultury będą się odbywały:

  • „Nadęte warsztaty”
  • „Książkowe warsztaty”
  • „Boom warsztaty”
  • „Kamil Żongler” – warsztaty, spektakle

Najbliższe spotkania w ramach ww. cyklu:

04.04. (sobota), godz. 12.00 – „Książkowe warsztaty – mistrzostwo papierowej architektury”

11.04. (Wielka Sobota), godz. 14.00 – spektakl świąteczny: „Kamil Żongler: Żongler z jajami”

17,18,19.04. (piątek o godz. 14.30 / sobota o godz. 12.00 / niedziela o godz. 14.00) – „Nadęte warsztaty – nadęty weekend”

24, 25, 26.04. (piątek o godz. 14.30 / sobota o godz. 12.00 / niedziela o godz. 14.00) – „Boom-doom warsztaty”

 Inspektor Jass na tropie / koncerty online

Cykl comiesięcznych poniedziałkowych koncertów, który zwykle odbywał się w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” również postanowiliśmy przenieść w przestrzeń Internetu. Najbliższe wydarzenie już 6 kwietnia o godz. 19.00. Tym razem z domowego zacisza zagrają Kasia Buja Kazuba oraz Maciej Kazuba, na co dzień tworzący duet Jackpot. Szczegóły: https:/13muz.eu/inspektor-jass-bossa-nova-koncert-online/

  • Warsztaty teatralne online – w cyklu warsztatów odbywających się dotychczas regularnie w każdy wtorek o godz. 16.00 w Domu Kultury „13 Muz” teraz również można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Szczegóły: https:/13muz.eu/teatr-uhuru-warsztaty-teatralne-online/. Prowadzone też są próby teatralne (Teatr Janusza, SAS – Salon Artystyczny Seniorów) i czatów (pomiędzy artystami) online.
  • „Joga w Muzach” to kolejny stały element w programie Domu Kultury „13 Muz” przeniesiony w przestrzeń internetową . Jednak ufamy, że już w niej nie zostaniemy na zawsze, ale wrócimy do analogowego, pięknego świata, który pamiętamy i który wydaje się bardziej naturalnym środowiskiem dla naszego cyklu. Link i plan zajęć do Yogi w Muzach, plan zajęć online:

https:/www.facebook.com/391509714666468/photos/a.393222481161858/832007047283397/?type=3&theater informacje także https:/13muz.eu/joga-w-muzach-online/

  • Kampania informacyjna pod roboczym tytułem „Memory!” – prowadzona na naszym profilu https:/www.facebook.com/13muz/ traktująca o wydarzeniach (również cyklach stałych wydarzeń będących w programie Domu Kultury „13 Muz”), które odbyły się w ostatnim czasie (krótkie filmiki i zdjęcia) w Domu Kultury „13 Muz” i poza jego murami, ale będącymi realizacjami Domu Kultury „13 Muz” np. spektakl „Wałęsa, moja miłość”, w kolejnych dniach zamieścimy spektakle w Mirosławcu i Moryniu. Chcemy pokazywać i przypominać naszą działalność.
  • Działalność w zakresie rekomendowania i polecania publikacji i wydawnictw – podpowiadanie za pośrednictwem naszej strony na faceb  ooku, co czytać, co oglądać itd. Jedyną rekomendowaną przez nas formą kontaktu z kulturą jest działalność online. Propagujemy każdą formę (książki, filmy, spektakle, koncerty online, wydarzenia w sieci) mobilizującą szczecinian do pozostania w domu.

Planowany jest również projekt „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” – wprowadzenie w ramach działań kierowanych do dzieci krótkich filmów instruktażowych o charakterze kampanii społecznej, o czym poinformujemy, jak tylko kampania wystartuje.

Reklama

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie