Kultura

Dom Kultury „13 Muz”: Działamy online!

Dom Kultury „13 Muz” z chwilą zamknięcia dla odwiedzających Instytucji (w dniu 11 marca) przeniósł swoją działalność edukacyjno-kulturalną w przestrzeń internetową.

Opublikowane

w dniu

Pierwsza propozycja adresowana za pośrednictwem Internetu do stałych bywalców, i nie tylko, akcja „Z dzieckiem w domu”, pojawiła się już następnego dnia, tj. 12 marca.

Każdego dnia Dom Kultury „13 Muz” dokłada wszelkich starań, żeby oferta była tak samo bogata i atrakcyjna, jak podczas normalnej, „analogowej” działalności. Pojawiły się także nowe propozycje, które szybko zyskały popularność i z pewnością, zagoszczą już na stałe w repertuarze, jak choćby akcja „Z dzieckiem w domu”.

Poniżej garść informacji o wydarzeniach, które już są realizowane oraz o tych, które za chwilę się rozpoczną:

Akcja „Z dzieckiem w domu” (trwa od 12 marca), stanowiąca cykl gier i zabaw edukacyjnych (w tym zachęcających konkursów z nagrodami), zachęcająca do pozostania w domach. W ramach akcji umieszczamy na naszym profilu facebook.com/13muz/ oraz na stronie internetowej 13muz.eu nowe, autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z pociechami w domach, kładąc nacisk, w dobie elektroniki – telefonów komórkowych, tabletów etc. – na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokując bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach zachęcamy i promujemy kreatywne, ekologiczne postawy i zachowania (kładąc m.in. nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką, tworzenie samemu gier, które są w ofercie marketów, konstrukcja instrumentów i muzykowanie, tworzenie komiksów, a nawet hodowla warzyw i prace z kartonowego pudła, w naszych propozycjach nie brakuje też zabaw na ćwiczenie pamięci). Szczegóły oraz wykaz dotychczasowych propozycji: https:/13muz.eu/z-dzieckiem-w-domu-gry-i-zabawy-podczas-zamknietych-szkol-i-przedszkoli/

Akcja „Oglądaj zdrów!” – analogiczna do akcji „Z dzieckiem w domu”, adresowana do rodziców i opiekunów, pragnących chwili artystycznego wytchnienia na koniec dnia. Razem z naszym partnerem w akcji – platformą filmową – proponujemy i udostępniamy kody (dla trzech osób dziennie, które jako pierwsze zareagują na nasz post na FB w danym dniu) umożliwiające bezpłatny dostęp do artystycznego kina (do tej pory oglądaliśmy m.in. „Pavarotti”, „Maria Callas”, „Green Book”). Akcja trwa codziennie (od 20 marca) i jest zaplanowana na 13 dni – nawiązując do liczby „13” w nazwie instytucji, tj. Dom Kultury „13 Muz”. Planowane zakończenie tej akcji: 1 kwietnia). Szczegóły oraz wykaz dotychczasowych propozycji: https:/13muz.eu/ogladaj-zdrow/

Domowy Animator Kultury – warsztaty online – cykliczne, różnorodne zajęcia warsztatowe odbywające się zazwyczaj w ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” dla dzieci z udziałem animatorów na stałe współpracujących z Instytucją także przenieśliśmy w przestrzeń Internetu nadając im jedną wspólną nazwę. O tych warsztatach można przeczytać także pod linkiem: https:/13muz.eu/domowy-animator-kultury-online/ 

W ramach Domowego Animatora Kultury będą się odbywały:

  • „Nadęte warsztaty”
  • „Książkowe warsztaty”
  • „Boom warsztaty”
  • „Kamil Żongler” – warsztaty, spektakle

Najbliższe spotkania w ramach ww. cyklu:

04.04. (sobota), godz. 12.00 – „Książkowe warsztaty – mistrzostwo papierowej architektury”

11.04. (Wielka Sobota), godz. 14.00 – spektakl świąteczny: „Kamil Żongler: Żongler z jajami”

17,18,19.04. (piątek o godz. 14.30 / sobota o godz. 12.00 / niedziela o godz. 14.00) – „Nadęte warsztaty – nadęty weekend”

24, 25, 26.04. (piątek o godz. 14.30 / sobota o godz. 12.00 / niedziela o godz. 14.00) – „Boom-doom warsztaty”

 Inspektor Jass na tropie / koncerty online

Cykl comiesięcznych poniedziałkowych koncertów, który zwykle odbywał się w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” również postanowiliśmy przenieść w przestrzeń Internetu. Najbliższe wydarzenie już 6 kwietnia o godz. 19.00. Tym razem z domowego zacisza zagrają Kasia Buja Kazuba oraz Maciej Kazuba, na co dzień tworzący duet Jackpot. Szczegóły: https:/13muz.eu/inspektor-jass-bossa-nova-koncert-online/

  • Warsztaty teatralne online – w cyklu warsztatów odbywających się dotychczas regularnie w każdy wtorek o godz. 16.00 w Domu Kultury „13 Muz” teraz również można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Szczegóły: https:/13muz.eu/teatr-uhuru-warsztaty-teatralne-online/. Prowadzone też są próby teatralne (Teatr Janusza, SAS – Salon Artystyczny Seniorów) i czatów (pomiędzy artystami) online.
  • „Joga w Muzach” to kolejny stały element w programie Domu Kultury „13 Muz” przeniesiony w przestrzeń internetową . Jednak ufamy, że już w niej nie zostaniemy na zawsze, ale wrócimy do analogowego, pięknego świata, który pamiętamy i który wydaje się bardziej naturalnym środowiskiem dla naszego cyklu. Link i plan zajęć do Yogi w Muzach, plan zajęć online:

https:/www.facebook.com/391509714666468/photos/a.393222481161858/832007047283397/?type=3&theater informacje także https:/13muz.eu/joga-w-muzach-online/

  • Kampania informacyjna pod roboczym tytułem „Memory!” – prowadzona na naszym profilu https:/www.facebook.com/13muz/ traktująca o wydarzeniach (również cyklach stałych wydarzeń będących w programie Domu Kultury „13 Muz”), które odbyły się w ostatnim czasie (krótkie filmiki i zdjęcia) w Domu Kultury „13 Muz” i poza jego murami, ale będącymi realizacjami Domu Kultury „13 Muz” np. spektakl „Wałęsa, moja miłość”, w kolejnych dniach zamieścimy spektakle w Mirosławcu i Moryniu. Chcemy pokazywać i przypominać naszą działalność.
  • Działalność w zakresie rekomendowania i polecania publikacji i wydawnictw – podpowiadanie za pośrednictwem naszej strony na faceb  ooku, co czytać, co oglądać itd. Jedyną rekomendowaną przez nas formą kontaktu z kulturą jest działalność online. Propagujemy każdą formę (książki, filmy, spektakle, koncerty online, wydarzenia w sieci) mobilizującą szczecinian do pozostania w domu.

Planowany jest również projekt „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” – wprowadzenie w ramach działań kierowanych do dzieci krótkich filmów instruktażowych o charakterze kampanii społecznej, o czym poinformujemy, jak tylko kampania wystartuje.

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie