Gmina Dobra

Dobra: Zmiana stanu wody na gruncie

O zakazie dokonywania na terenie własnej nieruchomości takich zmian stanu wody na gruncie, które szkodliwie wpływają na nieruchomości sąsiednie mówi artykuł 234 ustawy Prawo wodne. Interpretacja zapisów tego artykułu stanowi źródło wielu dyskusji, dlatego też warto rozważyć jego zastosowanie w odniesieniu do często pojawiającego się problemu zalewania nieruchomości „wodami opadowymi”.

Opublikowane

w dniu

Na wstępie należy zdefiniować czym w ogóle są wody opadowe. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo wodne, „wody opadowe” określa się jako wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Mając na uwadze zapis art. 234 ust. 1 pkt 1 ustawy, czyli zakaz zmiany kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na gruncie wód opadowych lub roztopowych oraz kierunku odpływu wód ze źródeł, ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz powyższą definicję wód opadowych można stwierdzić, że przepis ten nie dotyczy zmiany stanu wody w gruncie, czyli przepływów wód podziemnych. Dotyczy on wyłącznie zmian kierunku i natężenia odpływu wód opadowych lub roztopowych z nieruchomości na grunty sąsiednie, ze szkodą dla tych gruntów. Na podstawie przepisu art. 234 prawa wodnego może być zatem rozpatrywane działanie właściciela gruntu tylko w takim zakresie w jakim powoduje ono zmianę kierunku powierzchniowego odpływu wód opadowych lub roztopowych lub odpływu wód ze źródeł. Należy również podkreślić, że szkoda o jakiej mowa powyżej musi być realna, a nie hipotetyczna i musi wystąpić już w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z zapisem punktu 3 wymienionego powyżej przepisu, jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego tego gruntu lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom na gruncie sąsiednim, ustalając termin wykonania tych czynności. Należy mieć przy tym na uwadze, że sama zmiana stanu wody na gruncie nie uprawnia jeszcze do tego, aby właściwy organ uwzględnił żądanie przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom. Konieczne jest stwierdzenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy tą zmianą, a szkodą na nieruchomości sąsiedniej.

Nie w każdym jednak przypadku stwierdzenia na nieruchomości szkody w postaci jej zalewania organem właściwym do rozpatrzenia sprawy będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W sytuacji, gdy szkody na działce sąsiedniej wynikają z wykonania bądź likwidacji urządzenia wodnego bez wymaganego pozwolenia, niewłaściwego utrzymywania urządzenia wodnego, wykonania urządzenia wodnego niezgodnie z warunkami ustalonymi w pozwoleniu wodnoprawnym czy też naruszenia interesów osób trzecich pomimo uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i wykonania nałożonych w nim obowiązków, sprawa taka należy do kompetencji organów właściwych do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Natomiast w sytuacji, gdy na terenie nieruchomości sąsiedniej prowadzone są prace budowlane, wynikające z uzyskanego pozwolenia na budowę, a roboty te prowadzone są w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia poprzez kierowanie wód opadowych na działkę sąsiednią właściwy będzie organ nadzoru budowlanego, który może wstrzymać prowadzenie tych prac.

Kierownik WOŚ

Andrzej Miluch

Reklama

Gmina Dobra

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bezrzeczu

Mieszkańcy Gminy Dobra mają wyjątkową okazję do wsparcia szczytnego celu podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu. Wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, osobiście zaprasza do udziału w tym charytatywnym wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Organizowany przez lokalny sztab przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej program artystyczny obfitować będzie w pokazy taneczne oraz występy wokalne cieszące oczy i uszy zgromadzonej publiczności. Honorowego gościa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, z pewnością przywitają z entuzjazmem zarówno zwolennicy tradycyjnej kultury, jak i miłośnicy dobrej rozrywki.

Fundamentem wydarzenia będą licytacje charytatywne, na których do zdobycia będą nietuzinkowe przedmioty. Oficjalne gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzieła sztuki odnotowane w katalogach, jak również osobiste przedmioty lokalnych dignitarzy dodają prestiżu i zacieśniają więzi społeczności z samorządem oraz znaczącymi dla regionu postaciami.

Szczególnym punktem aukcji będzie voucher na wspólną kolację z Wójt Gminy Dobra, Magdaleną Zagrodzką. To wyjątkowa okazja, aby podczas bezpośredniego spotkania wymienić się poglądami na temat przyszłości i rozwoju regionu.

Porywający będzie finał wydarzenia – światełko do nieba w formie poloneza z pochodniami. Ta tradycyjna polska melodia i taniec w nowej odsłonie będą metaforą solidarności i pomocy dla najmłodszych, ponieważ w tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Normuje się sytuacja w rejonie ulic Lipowej i Zielonej – prace nad wymianą przepustu

W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu, mieszkańcy Gminy Dobra doświadczali utrudnień związanych z przepełnionym przepustem w okolicach ulic Lipowej i Zielonej. Ostatnie godziny przyniosły jednak znaczącą poprawę – poziom wód obniżył się, co pozwoliło na udrożnienie istotnego dla lokalnej infrastruktury obiektu.

Opublikowane

w dniu

Władze gminy informują, że obecnie trwają prace nad wymianą przepustu. Jest to konieczne działanie, mające na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. W związku z prowadzonymi robotami, a także w trosce o płynność ruchu, do końca bieżącego tygodnia będzie obowiązywało wahadło dla regulacji ruchu.

Mieszkańcy mogą odczuwać drobne utrudnienia z powodu tymczasowej organizacji przepływu pojazdów, jednakże zapewnione są wszystkie środki bezpieczeństwa. Kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac oraz stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

Zakończenie prac planowane jest na najbliższy weekend, po czym ulice Lipowa i Zielona będą w pełni dostępne z nowo zainstalowanym przepustem, co z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rozpoczęcie prac przy przepuście w Gminie Dobra – wprowadzenie ruchu wahadłowego

W Dobrej, na skrzyżowaniu z ulicą Zieloną, na ulicy Szczecińskiej rozpoczęły się prace przy udrożnieniu przepustu. Związane jest to z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu w postaci ruchu wahadłowego na krótkim fragmencie drogi. Przewidywany czas prowadzenia robót wynosi około 10 dni.

Opublikowane

w dniu

Oznacza to, że kierowcy korzystający z tej części ulicy Szczecińskiej mogą spodziewać się pewnych utrudnień w ruchu pojazdów. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu, na miejsce zdarzenia zostaną skierowani dodatkowi regulatorzy ruchu.

Komunikat o pracach został upubliczniony za pośrednictwem lokalnych mediów oraz strony internetowej Gminy Dobra. Mieszkańcy oraz podróżujący przez ten obszar są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie aktualizacji, które mogą pojawić się w trakcie trwania napraw.

Zarząd Dróg Powiatowych, odpowiedzialny za prace, zapewnia, że wszystkie starania zostaną podjęte, aby minimalizować niedogodności dla kierowców. Udrożnienie przepustu jest koniecznością w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzenia wód i uniknięcia ewentualnych przyszłych uszkodzeń drogi.

Wszelkie niezbędne informacje dla kierowców będą dostępne na znakach drogowych w rejonie prowadzonych prac, a także w internetowym serwisie Gminy Dobra.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie