Powiat Policki

Dobra sytuacja finansowa gmin Powiatu Polickiego. Dobra – 1, Kołbaskowo – 3, Police – 3 w rankingu Wojewody

Gmina Dobra na pierwszy, Gmina Kołbaskowo na trzecim miejscu w najnowszej informacji o sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego Województwa Zachodniopomorskiego, wśród gmin wiejskich. Dobra wróciła na pozycję lidera rankingu, Kołbaskowo poprawiło miejsce o trzy pozycje.

Opublikowane

w dniu

Gmina Police zajęła trzecie miejsce wśród gmin wiejsko-miejskich. Powtórzyła tym samym miejsce z ubiegłego roku. Gmina Nowe Warpno zajęła 32 miejsce i oznacza to spadek o trzy pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym.

19 listopada 2018 – podpisanie porozumienia pomiędzy wojewodą zachodniopomorskim Tomaszem Hincem, a prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Bogusławem Staszewskim

Bez zmian w rankingu znajduje się Powiat Policki. Drugie miejsce wśród powiatów ziemskich jest identyczną pozycją co w roku ubiegłym.

Tradycyjnie, już po raz trzeci wspólnie z Regionalną Izbą Obrachunkową publikujemy zestawienie na temat sytuacji finansowej gmin, powiatów i samorządu województwa. W tegorocznym zestawieniu znalazły się dane za rok 2019, które pokazują jak poszczególne samorządy zarządzają finansami – informuje wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Informacja oparta jest na 6 wskaźnikach finansowych podzielonych na dwie grupy;

– 3 stymulanty:

  • udział dochodów własnych w dochodach ogółem,
  • relacja nadwyżki operacyjnej (dochody bieżące minus wydatki bieżące) do dochodów ogółem,
  • udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,

– 3 destymulanty:

  • relacja zobowiązań (zaliczanych do długu publicznego) do dochodów ogółem,
  • obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,
  • wskaźnik bezrobocia.

Publikacja, pokazuje w jakiej sytuacji na koniec 2019 r. znajdowały się wszystkie zachodniopomorskie JST oraz informuje o zmianie wskaźników w punktach procentowych w 2019 roku względem roku 2018. Otrzymane wyniki są posortowane począwszy od jednostek o najwyższej wartości indeksu. Pokazany został również dystans pomiędzy poszczególnymi jednostkami oraz oddalenie od lidera – jednostki o najwyższej wartości indeksu w danej grupie.

W porównaniu z rokiem 2018 w większości samorządów wrósł poziom wykonanych dochodów własnych oraz wykonanych wydatków na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń. Kwota zadłużenia utrzymała się na zbliżonym poziomie, za wyjątkiem miast na prawach powiatu, w przypadku których znacząco wzrosła. Zdecydowana większość jednostek samorządu terytorialnego na przestrzeni roku 2019 odnotowała spadek wskaźnika bezrobocia.

  • Zdecydowane działania wojewody zachodniopomorskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej, m.in. środki nadzorcze przewidziane ustawą o samorządzie gminnym doprowadziły do tego, że zadłużenie gmin nie przekracza wskaźników, które wynikają z ustawy o finansach publicznych – mówi prezes RIO w Szczecinie Bogusław Staszewski. – Samorządy przestały też korzystać z pożyczek w instytucjach parabankowych.

Na czasie

Exit mobile version