Powiat Policki

Dobra przygoda z agroekologią

Jeżeli interesujesz się rolnictwem/ogrodnictwem ekologicznym, agroekologią, bioróżnorodnością, zmianami klimatycznymi, troską o glebę, wodę, ochroną roślin i wszystkim, co z tym związane, ten kurs jest dla Ciebie.

Opublikowane

w dniu

Uprawianie roślin, które jest jak najbardziej zgodne z naturą, określa się obecnie mianem ogrodnictwa ekologicznego. Warto na nie stawiać, bo jest ono zdrowsze: zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi, którzy spożywają jego plony.

120 godzin szkolenia w trybie weekendowym, z noclegami, wyżywieniem i do tego nieodpłatnie! Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, zaprasza zainteresowanych rolnictwem/ogrodnictwem ekologicznym, agroekologią, bioróżnorodnością, zmianami klimatycznymi, troską o glebę, wodę, ochroną roślin i wszystkim, co z tym związane. Cztery moduły kursu odbędą się w Mierzynie, dwa w gospodarstwie ekologicznym w Rzędzinach w gminie Dobra. Miejscowość położona niedaleko Szczecina, przy granicy polsko-niemieckiej. Gospodarstwo agroturystyczne mieści się w pobliżu Rezerwatu Świdwie oraz pięknego jeziora Stolsko.

Kurs realizowany jest w pięciu modułach:

MODUŁ 1 – Grundtvigiańska filozofia uczenia się 36h – Warsztaty psychologiczno-integracyjne

MODUŁ 2 – Ziemia – gleba 22 h

MODUŁ 3 – Woda w epoce antropocenu 12h

MODUŁ 4 – Bioróżnorodność 20h

MODUŁ 5 – Agroekologia 30h

Formularz zgłoszeniowy: https:/forms.gle/3gHKkq6Lsp8gCDsW8

Kontakt: 729 871 074 lub sekretariat.zul@gmail.com

Kurs Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego, realizowany w ramach projektu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, Rządowy Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Aby lepiej działać na rzecz lokalnej społeczności w Mierzynie (gdzie mieści się siedziba Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego) w styczniu ubiegłego roku utworzono Klub Integracji Społeczno – Zawodowej „Nasze Miejsce”, który uzyskał wpis na listę KIS w województwie zachodniopomorskim. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi priorytetowej VII Włączenie społeczne, Działania 7.2 Wsparcie dla tworzenia podmiotów integracji społecznej oraz podmiotów działających na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej. Głównym celem projektu jest integracja społeczna i zawodowa wśród 60 osób powyżej 18 roku życia zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, w tym 20% osób z niepełnosprawnościami, podnosząc poziom zatrudnienia wśród minimum 10 uczestników projektu oraz poziom aktywności społecznej wśród 27 uczestników projektu, z terenu województwa zachodniopomorskiego. Utworzenie i działalność Klubu Aktywnej Integracji Społeczno-Zawodowej “Nasze miejsce” w Mierzynie, w ramach którego odbywa się kompleksowa ścieżka wsparcia uczestników projektu i ich otoczenia w oparciu o program reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby ścieżkę wsparcia, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji oraz potrzeb. Program reintegracji stworzony został wspólnie z uczestnikiem projektu przez doradcę zawodowego oraz terapeutę. To pierwszy etap wsparcia uczestnika projektu.

Gmina Dobra

Normuje się sytuacja w rejonie ulic Lipowej i Zielonej – prace nad wymianą przepustu

W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu, mieszkańcy Gminy Dobra doświadczali utrudnień związanych z przepełnionym przepustem w okolicach ulic Lipowej i Zielonej. Ostatnie godziny przyniosły jednak znaczącą poprawę – poziom wód obniżył się, co pozwoliło na udrożnienie istotnego dla lokalnej infrastruktury obiektu.

Opublikowane

w dniu

Władze gminy informują, że obecnie trwają prace nad wymianą przepustu. Jest to konieczne działanie, mające na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. W związku z prowadzonymi robotami, a także w trosce o płynność ruchu, do końca bieżącego tygodnia będzie obowiązywało wahadło dla regulacji ruchu.

Mieszkańcy mogą odczuwać drobne utrudnienia z powodu tymczasowej organizacji przepływu pojazdów, jednakże zapewnione są wszystkie środki bezpieczeństwa. Kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac oraz stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

Zakończenie prac planowane jest na najbliższy weekend, po czym ulice Lipowa i Zielona będą w pełni dostępne z nowo zainstalowanym przepustem, co z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rozpoczęcie prac przy przepuście w Gminie Dobra – wprowadzenie ruchu wahadłowego

W Dobrej, na skrzyżowaniu z ulicą Zieloną, na ulicy Szczecińskiej rozpoczęły się prace przy udrożnieniu przepustu. Związane jest to z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu w postaci ruchu wahadłowego na krótkim fragmencie drogi. Przewidywany czas prowadzenia robót wynosi około 10 dni.

Opublikowane

w dniu

Oznacza to, że kierowcy korzystający z tej części ulicy Szczecińskiej mogą spodziewać się pewnych utrudnień w ruchu pojazdów. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu, na miejsce zdarzenia zostaną skierowani dodatkowi regulatorzy ruchu.

Komunikat o pracach został upubliczniony za pośrednictwem lokalnych mediów oraz strony internetowej Gminy Dobra. Mieszkańcy oraz podróżujący przez ten obszar są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie aktualizacji, które mogą pojawić się w trakcie trwania napraw.

Zarząd Dróg Powiatowych, odpowiedzialny za prace, zapewnia, że wszystkie starania zostaną podjęte, aby minimalizować niedogodności dla kierowców. Udrożnienie przepustu jest koniecznością w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzenia wód i uniknięcia ewentualnych przyszłych uszkodzeń drogi.

Wszelkie niezbędne informacje dla kierowców będą dostępne na znakach drogowych w rejonie prowadzonych prac, a także w internetowym serwisie Gminy Dobra.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Inauguracja III kadencji Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego

W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego odbyła się uroczysta inauguracja III kadencji Rady Zespołu. W ceremonii wziął udział Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Jakub Kowalik, który miał zaszczyt wręczenia aktywów powołania nowo wybranym członkom rady. Wśród powołanych znajduje się również Starosta Policki, Shivan Fate, co stanowi znaczący wkład w rozwój lokalnej polityki ochrony przyrody i zarządzania naturalnymi zasobami powiatu.

Opublikowane

w dniu

Podczas inauguracyjnego posiedzenia omówiono dorobek Rady poprzedniej kadencji oraz przedstawiono ambitne plany na najbliższe dwanaście miesięcy. Debatowano nad nowymi kierunkami rozwoju, biorąc pod uwagę konieczność równoważenia potrzeb ochrony środowiska z aktywnością ekonomiczną regionu. Rada Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego pełni istotną rolę w kreowaniu i wdrażaniu strategii ochrony przyrodniczych walorów regionu, a jej działania są nieodzownym elementem w utrzymaniu zrównoważonego rozwoju.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie