Powiat Policki

Dobra przygoda z agroekologią

Jeżeli interesujesz się rolnictwem/ogrodnictwem ekologicznym, agroekologią, bioróżnorodnością, zmianami klimatycznymi, troską o glebę, wodę, ochroną roślin i wszystkim, co z tym związane, ten kurs jest dla Ciebie.

Opublikowane

w dniu

Uprawianie roślin, które jest jak najbardziej zgodne z naturą, określa się obecnie mianem ogrodnictwa ekologicznego. Warto na nie stawiać, bo jest ono zdrowsze: zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi, którzy spożywają jego plony.

120 godzin szkolenia w trybie weekendowym, z noclegami, wyżywieniem i do tego nieodpłatnie! Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, zaprasza zainteresowanych rolnictwem/ogrodnictwem ekologicznym, agroekologią, bioróżnorodnością, zmianami klimatycznymi, troską o glebę, wodę, ochroną roślin i wszystkim, co z tym związane. Cztery moduły kursu odbędą się w Mierzynie, dwa w gospodarstwie ekologicznym w Rzędzinach w gminie Dobra. Miejscowość położona niedaleko Szczecina, przy granicy polsko-niemieckiej. Gospodarstwo agroturystyczne mieści się w pobliżu Rezerwatu Świdwie oraz pięknego jeziora Stolsko.

Kurs realizowany jest w pięciu modułach:

MODUŁ 1 – Grundtvigiańska filozofia uczenia się 36h – Warsztaty psychologiczno-integracyjne

MODUŁ 2 – Ziemia – gleba 22 h

MODUŁ 3 – Woda w epoce antropocenu 12h

MODUŁ 4 – Bioróżnorodność 20h

MODUŁ 5 – Agroekologia 30h

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/3gHKkq6Lsp8gCDsW8

Kontakt: 729 871 074 lub sekretariat.zul@gmail.com

Kurs Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego, realizowany w ramach projektu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, Rządowy Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Aby lepiej działać na rzecz lokalnej społeczności w Mierzynie (gdzie mieści się siedziba Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego) w styczniu ubiegłego roku utworzono Klub Integracji Społeczno – Zawodowej „Nasze Miejsce”, który uzyskał wpis na listę KIS w województwie zachodniopomorskim. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi priorytetowej VII Włączenie społeczne, Działania 7.2 Wsparcie dla tworzenia podmiotów integracji społecznej oraz podmiotów działających na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej. Głównym celem projektu jest integracja społeczna i zawodowa wśród 60 osób powyżej 18 roku życia zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, w tym 20% osób z niepełnosprawnościami, podnosząc poziom zatrudnienia wśród minimum 10 uczestników projektu oraz poziom aktywności społecznej wśród 27 uczestników projektu, z terenu województwa zachodniopomorskiego. Utworzenie i działalność Klubu Aktywnej Integracji Społeczno-Zawodowej “Nasze miejsce” w Mierzynie, w ramach którego odbywa się kompleksowa ścieżka wsparcia uczestników projektu i ich otoczenia w oparciu o program reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby ścieżkę wsparcia, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji oraz potrzeb. Program reintegracji stworzony został wspólnie z uczestnikiem projektu przez doradcę zawodowego oraz terapeutę. To pierwszy etap wsparcia uczestnika projektu.

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie