Gmina Dobra

Dobra: Orkan Nadia w Dobrej

W dniach 29-30 stycznia br. przez region przeszedł Orkan Nadia, który był prognozowany jako ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia wydane przez IMGW-PIB.

Opublikowane

w dniu

Z danych jakie uzyskano z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach pierwsze zgłoszenie do Stanowisko Kierowania wpłynęło w dniu 29.01.2022 r. ok. godz. 20.40. Do końca doby tj. 29.01.2022 przyjęto 21 zgłoszeń, natomiast w dnia 30.01.2022 przyjęto 79 zgłoszeń. Dodatkowo w dniu 31.01.do 05.02. 2022 przyjęto jeszcze 24 zgłoszeń związane z usuwaniem skutków orkanu.

Łącznie podczas silnych podmuchów przyjęto 110 zgłoszeń.

Na terenie gminy Doba nasze jednostki OSP podjęły działania już w godzinach wieczornych dnia 29.01 i prowadziły je w trybie ciągłym do godzin popołudniowych dnia 30.01. br. Zgłoszenia w głównej mierze dotyczyły powalonych drzew i konarów na drogi. Najwięcej tego typu zdarzeń było na drodze powiatowej Lubieszyn- Stolec, gdzie odnotowano ponad 40 powalonych drzew. Wiatrołomy usuwano mi. in. w: Wołczkowie, Rzędzinach, Dobrej, Bezrzeczu, Mierzynie, Łęgach, Dołujach, Stolcu. Oprócz usuwania wiatrołomów jednostki OSP Dobra i OSP Wołczkowo przy wsparciu jednostek PSP prowadziły między innymi następujące akcje zabezpieczające:

– wyrwanych paneli solarnych na budynku mieszkalnym w Buku,

– zerwanego kabla teleinformatycznego w Dobrej przy ul. Lazurowej,

– zerwanej część dachu na budynku mieszkalnym w Wołczkowie ul. Agawy,

– wiat przystankowych.

Statystyki zdarzeń na obszarze powiatu polickiego związanych z przejściem Orkanu Nadia przedstawiają się następująco:

wiatrołomy na drogach i ulicach:

– wojewódzkie,

– powiatowe,

– gminne

83

5

43

35

uszkodzenia obiektów:

– administracyjno-biurowych

– mieszkalnych

7

1

6

uszkodzenia na szlaku kolejowym

2

uszkodzenia na liniach energetycznych

8

uszkodzenia środków transportu

3

inne

7

Łączna liczba zastępów JOP biorących udział w działaniach ratowniczych
JRG 40 155
OSP w KSRG 94 471
OSP poza KSRG 14 60
ZSP Grupa Azoty 2 4
Razem 150 690


Liczba zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów z podziałem na poszczególne gminy:

Dobra (Szczecińska)

43

Kołbaskowo

10

Nowe Warpno

18

Police

39

Źródło PSP w Policach

Centrum Zarządzania Kryzysowego

Grzegorz Pieszko

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie