Gmina Dobra

Dobra: Można składać wnioski na dodatek węglowy

Można już składać wniosek o wypłatę dodatku węglowego. W Gminie Dobra zadanie to realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej. 

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej – Zespół Świadczeń Rodzinnych tel. 91 311 38 10, mieszczącym się przy ul. Granicznej 24a w Dobrej. Godziny pracy Ośrodka – poniedziałek od 8.00 do 16.30, wtorek od 7.30 do 15.00 środa – czwartek od 7.00 do 15.00. Przypominamy, że piątek jest dniem bez obsługi interesantów. 

Dodatek węglowy w kwocie 3 tysięcy złotych przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo wieloosobowe).

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do 30 listopada 2022 r.

Dodatek węglowy wypłacany jest w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku. 

Wzór wniosku >> pobierz 

Kierownik OPS Dobra

Krystyna Ryszkiewicz

Reklama

Gmina Dobra

Zakończono prace drogowe na ul. Bażanta w Kościnie

W związku z problemem zalewania ul. Bażanta w miejscowości Kościno, władze gminy Dobra podjęły skuteczne kroki, które mają na celu usprawnienie dojścia i dojazdu dla mieszkańców. Realizowane prace, których celem była poprawa infrastruktury lokalnej, zostały zakończone sukcesem. Na 100-metrowym odcinku, począwszy od ul. Sowy, ulokowano płyty drogowe o szerokości 4,5 metra, aby zapobiegać dalszym przypadkom zalewania drogi.

Opublikowane

w dniu

Działanie to było odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, które artykułowane były przez dłuższy czas.

Rozmawialiśmy z mieszkańcami, chcąc wypracować wspólnie rozwiązanie, które przede wszystkim poprawi ich komfort w codziennym funkcjonowaniu – komentuje Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Gmina Dobra aktywnie wspiera poszkodowanych przez powódź

W wyniku powodzi, która nawiedziła południową Polskę, wielu mieszkańców tej części kraju znalazło się w trudnej sytuacji, pozbawionych podstawowych środków do życia. Gmina Dobra w odpowiedzi na potrzeby dotkniętych katastrofą naturalną zorganizowała akcję pomocową.

Opublikowane

w dniu

17 września gmina przyspieszyła z pomocą, wysyłając do Siedlęcina w pobliżu Jeleniej Góry transport zawierający 13 palet z artykułami pierwszej potrzeby oraz agregat prądotwórczy do Krosnowic koło Kłodzka.

Następnie, tydzień później, udało się skompletować i przetransportować ponad 4 tony darów dla mieszkańców Stronie Śląskie i gminy Jeżów Sudecki, a także suchą karmę dla schroniska dla zwierząt w Cieplicach.

Finalnie, 27 września mieszkańcy Gminy Dobra zakończyli akcję, przekazując kolejnych 1,5 tony artykułów dla potrzebujących w miejscowościach Romanowo i Zalezno w Kotlinie Kłodzkiej.

Wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, wyraziła swoją wdzięczność dla mieszkańców gminy za zaangażowanie i otwarte serca.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizowaną przez nas zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych powodzią. Pokazaliśmy, że nasza społeczność potrafi stanąć na wysokości zadania w obliczu tragedii innych. Szczególne podziękowania kieruję do tych, którzy pamiętali także o potrzebach zwierząt, przekazując karmę dla schroniska.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Powtarzające się akty wandalizmu przy zbiorniku retencyjnym w Bezrzeczu

W ostatnim czasie zauważono nasilające się zdarzenia o charakterze wandalizmu w okolicach zbiornika retencyjnego znajdującego się przy ulicy Miodowej na Bezrzeczu. Dokonywane zniszczenia, w tym wrzucanie elementów ogrodzenia oraz betonowych kostek ze zjazdu do zbiornika, powodują zanieczyszczenie oraz zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Opublikowane

w dniu

Ten retencyjny obiekt jest własnością Gminy Dobra, ale w czasie realizacji niedawno zakończonej inwestycji był zarządzany przez Starostwo Powiatowe. Modernizacja, która miała na celu przebudowę całej ulicy Miodowej, została ukończona i oficjalnie odebrana w czwartek, 3 października.

Starostwo Powiatowe informuje, że uszkodzenia ogrodzenia i samego zjazdu zbiornika wcześniej były kilkakrotnie reperowane w czasie trwania prac. Obecne zniszczenia, o których z Gminą Dobra dyskutowano od tygodnia, zostaną naprawione przez firmę wykonawczą. Choć taka firma nie ponosi odpowiedzialności za skutki aktów wandalizmu, zobowiązała się do naprawy zjazdu oraz renowacji ogrodzenia w ciągu najbliższych dni. Zaplanowano także wymianę barierek w ciągu tygodnia.

Zbiornik retencyjny stanowi istotny element ochrony przed powodziami dla mieszkańców Bezrzecza. Władze apelują o dbanie o wspólne dobro i proszą mieszkańców o czujność. W przypadku zaobserwowania wandalizmu lub innych podejrzanych działań związanych ze zbiornikiem, należy niezwłocznie kontaktować się z lokalną Strażą Gminną bądź Policją.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie