Gmina Dobra

Dobra: Dzieje się w świetlicy Mierzynianka

Prowadzone są tu zorganizowane wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym. Młodsze dzieci z rodzicami lub opiekunami odwiedzają świetlicę i korzystają z materiałów plastycznych oraz gier i puzzli.

Opublikowane

w dniu

Do tej pory dzieci wzięły udział w .in. następujących warsztatach:

„Czary z tektury i sznurka” – warsztaty plastyczne

Dzieci stworzyły swoje portrety oraz wizerunki ulubionych czworonogów. Podczas zajęć wykorzystaliśmy niepotrzebne kartony, przy okazji porozmawialiśmy o ochronie przyrody i wykorzystaniu makulatury.

„Poznajmy się” – zajęcia integracyjne oraz warsztaty rękodzieła artystycznego

Dzieci podziwiały panoramę Mierzyna z wieży widokowej, która znajduje się na obiekcie sportowo-rekreacyjnym Mierzynianka, zaliczyły ścieżkę zdrowia oraz podczas zabaw integracyjnych poznały swoje imiona. Najważniejszym punktem spotkania było wykonanie tabliczek z imieniem, z wykorzystaniem glinki artystycznej oraz farb kredowych.

„Szczęście nie jedno ma imię” – gry i zabawy na świeżym powietrzu

Dzieci opracowały przepis na szczęście. Była zabawa z podziałem na role (dramy). Nauczyły się robić pompony, wykonały z nich kłębki szczęścia. Poznały zabawy, w które bawili się kiedyś rodzice i dziadkowie (wyliczanki, Palec do budki, Figurki zmieńcie się).

„Torba plażowa” – warsztaty plastyczne

Dzieci uczyły się technik stemplowania na tkaninie. Udekorowały samodzielnie płócienne torby. Dzieci poznały tajniki pracy, niezbędne przy stylizacji mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Z przyniesionych deseczek wykonały ozdobne panele o tematyce morskiej. Dowiedziały się jak prawidłowo przygotować podłoże, odtłuszczały, matowiły, dekorowały, zabezpieczały woskiem.

„Herbatka u królowej Anglii” – warsztaty artystyczne

Dzieci wykonały ozdobne podkładki pod szklanki, filiżanki, kubki. Nauczyły się przenosić wzory z szablonów. Poznały niektóre z tajników dawnych mistrzów, m.in. dowiedziały się, jak zrobić „płynne srebro”.

Wielka stopa” – gry i zabawy ruchowe

Dzieci wykonały specjalne buty w kształcie stopy, z wykorzystaniem starych butów i kartonów. Były wyścigi wielkiej stopy, skoki z przeszkodamj, gra w berka i inne gry zręcznościowe oraz zabawy słowne.

„Łąki kwietne” – warsztaty plastyczne

Dzieci zrobiły prace z użyciem patyczków do uszu, sznurka, wełny, brokatu, glinki, kolorowego papieru, farb, kredek i pisaków.

Do końca wakacji planowane są zajęcia, podczas których dzieci m.in. upieką chałki, wykonają wieńce z roślin polnych i łąkowych, zasadzą zioła do samodzielnie udekorowanych doniczek, wykonają pudła na pamiątki z wakacji, tablice memory oraz stworzą wakacyjny komiks i napiszą sprawozdanie z wakacji.

A już po wakacjach będą odbywać się różne spotkania, zajęcia, imprezy plenerowe, itp.

Planujemy organizację warsztatów rękodzieła artystycznego dla dorosłych (dwie soboty w miesiącu), cykl spotkań z ciekawymi ludźmi (sportowiec-olimpijczyk, projektant mody, charakteryzator, kosmetolog, dietetyk, policjant, astrofizyk, itp.). W świetlicy odbywać się będą zbiórki harcerskie – mówi Dagmara Łuczyk.

W planach jest nauka języków obcych oraz organizacja gier i zabaw ruchowych, zajęć rekreacyjnych i sportowych. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, literackich, rękodzieła artystycznego oraz kulinarnych.

Jeden dzień w tygodniu przeznaczony będzie na gry stolikowe, można wtedy będzie wziąć udział w różnych turniejach lub po prostu zagrać w planszówki.

Organizować będziemy także różne akcje, m.in. „Wybory psich piękności”, „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, „Andrzejki i Katarzynki”, „Światowe dni origami”, itp. – dodaje Dagmara Łuczyk. Serdecznie zapraszamy. Obserwować nas można na facebook @swietlicamierzynianka

Gmina Dobra

Cykl „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” zawita do Wąwelnicy

Miłośników historii, architektury oraz kultury miejscowej zaprasza Stowarzyszenie „Historie Lokalne” na kolejne spotkanie z cyklu „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”. Spotkanie odbędzie się 11 maja o godzinie 12:00 w Wąwelnicy, gdzie uczestnicy będą mieli okazję bliżej zapoznać się z historią oraz architekturą miejscowej świątyni.

Opublikowane

w dniu

Seria spacerów poświęcona jest istotnym dla lokalnej społeczności zabytkowym kościołom. W ramach wydarzeń planowane są także spotkania w Dobrej (25 maja), Bezrzeczu (8 czerwca) oraz Mierzynie (22 czerwca), co świadczy o bogactwie kulturowym i historycznym regionu.

O wyjątkowości kościoła w Wąwelnicy oraz jego historii opowiadać będzie Monika Kołacz. Udział w spacery jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów, a organizacja spotkań możliwa jest dzięki finansowaniu z budżetu gminy Dobra. Spotkania odbywają się niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala entuzjastom zgłębiania lokalnych historii uczestniczyć w tych wyjątkowych wydarzeniach w pełni.

To doskonała okazja nie tylko do poznania cennych zabytków, lecz także do integracji społeczności wokół wspólnego poznawania historii i budowania lokalnej tożsamości.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Obrady inauguracyjne Rady Gminy Dobra. Magdalena Zagrodzka zaprzysiężona na wójta

W dniu wczorajszym odbyła się pełna emocji sesja inauguracyjna Rady Gminy Dobra. Początek spotkania, zgodnie z procedurą, został poświęcony na wręczenie zaświadczeń oraz złożenie przysięgi przez nowo wybranych radnych. Następnie, troje z nich – Joanna Napiwodzka, Grzegorz Śliwiński i Bogusław Kozioł – zaproponowali dodanie do porządku obrad kwestii wyboru dwóch wiceprzewodniczących oraz składu komisji stałych.

Opublikowane

w dniu

Dyskusja rozwinęła się, gdy radny Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra, Paweł Malinowski, wezwał do debaty nad kandydaturami do komisji, sugerując odroczenie tej decyzji do następnej sesji. Malinowski skrytykował praktykę poprzedniej wójt, Teresy Dery, w kontekście wyboru członków komisji bez porozumienia z przedstawicielami klubów. Komentarz Bartłomieja Milucha, związany ze środowiskiem radnego Śliwińskiego, wykazał jednak, że decyzje dotyczące prezydium Rady oraz komisji często zapadają już na pierwszej sesji, co jest praktykowane w wielu gminach.

Radny Marcin Sobierajski złożył wniosek o zakończenie debaty, który został przegłosowany przez radnych Koalicji Obywatelskiej, środowisko polityczne Śliwińskiego, a także przez Bogusława Kozioła i Mariusza Lindnera. W efekcie Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej objęła stanowisko przewodniczącej Rady Gminy Dobra, Bartłomiej Miluch został pierwszym wiceprzewodniczącym, a Katarzyna Ciurzyńska drugą wiceprzewodniczącą.

Pod koniec sesji nową wójt Gminy Dobra, Magdalenę Zagrodzką, uroczyście wprowadzono do pełnienia obowiązków. Pani Zagrodzka podziękowała koleżankom i kolegom radnym, swojej „błękitnej drużynie”, a także mieszkańcom gminy, obiecując owocną i intensywną pracę na rzecz społeczności. Ustalono, że skład komisji stałych zostanie wybrany na najbliższej sesji Rady Gminy, której termin zaplanowano na czwartek, 16 maja.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie