Do tej pory dzieci wzięły udział w .in. następujących warsztatach:
„Czary z tektury i sznurka” – warsztaty plastyczne
Dzieci stworzyły swoje portrety oraz wizerunki ulubionych czworonogów. Podczas zajęć wykorzystaliśmy niepotrzebne kartony, przy okazji porozmawialiśmy o ochronie przyrody i wykorzystaniu makulatury.
„Poznajmy się” – zajęcia integracyjne oraz warsztaty rękodzieła artystycznego
Dzieci podziwiały panoramę Mierzyna z wieży widokowej, która znajduje się na obiekcie sportowo-rekreacyjnym Mierzynianka, zaliczyły ścieżkę zdrowia oraz podczas zabaw integracyjnych poznały swoje imiona. Najważniejszym punktem spotkania było wykonanie tabliczek z imieniem, z wykorzystaniem glinki artystycznej oraz farb kredowych.
„Szczęście nie jedno ma imię” – gry i zabawy na świeżym powietrzu
Dzieci opracowały przepis na szczęście. Była zabawa z podziałem na role (dramy). Nauczyły się robić pompony, wykonały z nich kłębki szczęścia. Poznały zabawy, w które bawili się kiedyś rodzice i dziadkowie (wyliczanki, Palec do budki, Figurki zmieńcie się).
„Torba plażowa” – warsztaty plastyczne
Dzieci uczyły się technik stemplowania na tkaninie. Udekorowały samodzielnie płócienne torby. Dzieci poznały tajniki pracy, niezbędne przy stylizacji mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Z przyniesionych deseczek wykonały ozdobne panele o tematyce morskiej. Dowiedziały się jak prawidłowo przygotować podłoże, odtłuszczały, matowiły, dekorowały, zabezpieczały woskiem.
„Herbatka u królowej Anglii” – warsztaty artystyczne
Dzieci wykonały ozdobne podkładki pod szklanki, filiżanki, kubki. Nauczyły się przenosić wzory z szablonów. Poznały niektóre z tajników dawnych mistrzów, m.in. dowiedziały się, jak zrobić „płynne srebro”.
„Wielka stopa” – gry i zabawy ruchowe
Dzieci wykonały specjalne buty w kształcie stopy, z wykorzystaniem starych butów i kartonów. Były wyścigi wielkiej stopy, skoki z przeszkodamj, gra w berka i inne gry zręcznościowe oraz zabawy słowne.
„Łąki kwietne” – warsztaty plastyczne
Dzieci zrobiły prace z użyciem patyczków do uszu, sznurka, wełny, brokatu, glinki, kolorowego papieru, farb, kredek i pisaków.
Do końca wakacji planowane są zajęcia, podczas których dzieci m.in. upieką chałki, wykonają wieńce z roślin polnych i łąkowych, zasadzą zioła do samodzielnie udekorowanych doniczek, wykonają pudła na pamiątki z wakacji, tablice memory oraz stworzą wakacyjny komiks i napiszą sprawozdanie z wakacji.
A już po wakacjach będą odbywać się różne spotkania, zajęcia, imprezy plenerowe, itp.
Planujemy organizację warsztatów rękodzieła artystycznego dla dorosłych (dwie soboty w miesiącu), cykl spotkań z ciekawymi ludźmi (sportowiec-olimpijczyk, projektant mody, charakteryzator, kosmetolog, dietetyk, policjant, astrofizyk, itp.). W świetlicy odbywać się będą zbiórki harcerskie – mówi Dagmara Łuczyk.
W planach jest nauka języków obcych oraz organizacja gier i zabaw ruchowych, zajęć rekreacyjnych i sportowych. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, literackich, rękodzieła artystycznego oraz kulinarnych.
Jeden dzień w tygodniu przeznaczony będzie na gry stolikowe, można wtedy będzie wziąć udział w różnych turniejach lub po prostu zagrać w planszówki.
Organizować będziemy także różne akcje, m.in. „Wybory psich piękności”, „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, „Andrzejki i Katarzynki”, „Światowe dni origami”, itp. – dodaje Dagmara Łuczyk. Serdecznie zapraszamy. Obserwować nas można na facebook @swietlicamierzynianka