Gmina Dobra

Dobra: Dodatek Osłonowy

Realizację zadania z zakresu przyznania i wypłaty dodatku osłonowego dla mieszkańców Gminy Dobra prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej, Zespół Świadczeń Rodzinnych, przy ul. Granicznej 24a.

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że ustalony został wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.

Wzór wniosku >> wzor

Wnioski można składać:

  • osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej w Zespole Świadczeń Rodzinnych,

w związku z pandemią COVID-19 prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej.

  • wysłać pocztą na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej ul. Graniczna 24a, 72-003 Dobra,

  • wysłać przez platformę ePUAP ( Ośrodek Pomocy Społecznej, skrytka: /OPSDobra/SkrytkaESP )

Telefon kontaktowy:  91 311 38 10

Wnioski o dodatek osłonowy mieszkańcy mogą składać w dowolnym terminie, maksymalnie do 31 października 2022 roku.

Jeżeli wniosek wpłynie do 31 stycznia 2022 roku, wypłata zasiłku zostanie zrealizowana w dwóch równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia.

Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się o wsparcie. W tym   przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana niezwłocznie, maksymalnie do 2 grudnia 2022 roku.

Osobom samotnym przysługiwać będzie kwota 400 złotych w skali roku, gospodarstwa 2-3 osobowe otrzymają 600 złotych, gospodarstwa 4-5 osobowe dostaną 850 złotych. Gospodarstwa liczące od 6 osób wzwyż będą mogły liczyć na dodatek w kwocie 1 150 złotych.

Gospodarstwa zagrożone ubóstwem energetycznym – wykorzystujące węgiel będą mogły liczyć na podwyższony dodatek w kwocie od 500 do 1 437,50 złotych.

Aby ubiegać się o dodatek osłonowy trzeba spełnić kryteria dochodowe. Nie więcej niż 2,1 tysiąca złotych miesięcznie dla osób samotnie gospodarujących oraz 1,5 tysiąca złotych miesięcznie na osobę w rodzinie. W przypadku przekroczenia progu kwota wsparcia będzie pomniejszana w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Minimalna pomoc, jaka będzie mogła zostać wypłacona – wyniesie 20 zł.

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 października 2022 roku pozostaną bez rozpoznania.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej.

 

Kierownik OPS Dobra

Reklama

Gmina Dobra

Podrzucanie odpadów na terenie Gminy Dobra

W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podrzucania odpadów na działki położone w granicach administracyjnych Gminy Dobra, uprzejmie informujemy, iż utrzymanie czystości i porządku w gminie jest ustawowym obowiązkiem każdego z nas, zarówno Gminy jak i mieszkańców. W związku z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do dbania o czystość i schludny wygląd posesji i otoczenia.

Opublikowane

w dniu

Pomimo rosnącej świadomości o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, nadal znajdują się osoby, które zamiast zagospodarowywać swoje odpady w legalny sposób wolą je wywieźć i wyrzucić do lasu, czy też porzucić na czyjąś działkę. Dzikie wysypiska śmieci nie tylko odstraszają wyglądem, ale przede wszystkim stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy  z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) jako odpad  rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Art. 26 ustawy o odpadach stanowi, iż posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Na gruncie przepisów wyżej wymienionej ustawy a dokładnie  art. 3 ust. 1 pkt 19 posiadaczem odpadów jest ich wytwórca lub osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca w posiadaniu odpadów, przy czym domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Wprowadzone domniemanie skutkuje u władających gruntem koniecznością dbałości o porządek na swoich nieruchomościach oraz ich odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka za działania osób trzecich prowadzące do zanieczyszczenia posesji. Oznacza to, że w przypadku gdy na działkę zostaną podrzucone odpady, to właściciel nieruchomości odpowiada za ich usunięcie, chyba że możliwe jest ustalenie sprawcy. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe właściciel działki jest zobowiązany do uprzątnięcia podrzuconych odpadów.

Jeśli na twoją działkę podrzucane są odpady, warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Sprawę podrzucenia odpadów warto również zgłosić do Straży Gminnej w Dobrej lub na Policję.

Kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska
Andrzej Miluch

Linki do zasad postępowania z odpadami w postaci zuzytych leków i baterii:

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-baterii

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-przeterminowanych-lekow

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Debata społeczna w Bezrzeczu: Jak seniorzy mogą bronić się przed internetowymi oszustami

Dziś o godzinie 17:30 w Bibliotece Publicznej w Bezrzeczu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do osób starszych z gminy Dobra. Polska policja, reprezentowana przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mierzynie, zorganizuje debatę społeczną. Głównym celem spotkania będzie edukacja seniorów w zakresie rozpoznawania metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców oraz zapoznanie ich z różnymi typami oszustw internetowych.

Opublikowane

w dniu

Oszustwa internetowe to rosnący problem, dotyczący szczególnie osób starszych, które często są głównym celem ataków oszustów. Podczas debaty, uczestnicy zostaną poinformowani o najnowszych schematach działania przestępców i nauczeni, jak rozwijać umiejętności potrzebne do samodzielnej obrony przed takimi zagrożeniami.

Funkcjonariusze przekażą kluczowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online, w tym jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i mediów społecznościowych. Spotkanie ma za zadanie nie tylko przestrzec, ale również zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów, których obecność w przestrzeni internetowej staje się coraz bardziej aktywna.

Organizatorzy debaty zachęcają wszystkich seniorów z gminy Dobra do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. Jest to unikalna okazja do zdobycia cennych informacji, jak chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Cykl „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” zawita do Wąwelnicy

Miłośników historii, architektury oraz kultury miejscowej zaprasza Stowarzyszenie „Historie Lokalne” na kolejne spotkanie z cyklu „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”. Spotkanie odbędzie się 11 maja o godzinie 12:00 w Wąwelnicy, gdzie uczestnicy będą mieli okazję bliżej zapoznać się z historią oraz architekturą miejscowej świątyni.

Opublikowane

w dniu

Seria spacerów poświęcona jest istotnym dla lokalnej społeczności zabytkowym kościołom. W ramach wydarzeń planowane są także spotkania w Dobrej (25 maja), Bezrzeczu (8 czerwca) oraz Mierzynie (22 czerwca), co świadczy o bogactwie kulturowym i historycznym regionu.

O wyjątkowości kościoła w Wąwelnicy oraz jego historii opowiadać będzie Monika Kołacz. Udział w spacery jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów, a organizacja spotkań możliwa jest dzięki finansowaniu z budżetu gminy Dobra. Spotkania odbywają się niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala entuzjastom zgłębiania lokalnych historii uczestniczyć w tych wyjątkowych wydarzeniach w pełni.

To doskonała okazja nie tylko do poznania cennych zabytków, lecz także do integracji społeczności wokół wspólnego poznawania historii i budowania lokalnej tożsamości.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie