Powiat Policki

Dni obszarów Natura 2000 oraz różnorodności biologicznej

Maj jest miesiącem intensywnego przebudzenia przyrody po stagnacji zimowej. Dzięki wyostrzeniu wszystkich naszych zmysłów możemy zobaczyć rozkwitające pąki kwiatów i liści, posłuchać śpiewu ptaków i poczuć zapach wiosny w pełni.. Chętniej wychodzimy na spacer aby nacieszyć się tym corocznym widowiskiem, jakie funduje nam natura.

Opublikowane

w dniu

Dlatego w drugiej połowie maja (21.05, 22.05) obchodzimy Dzień Obszarów Natura 2000 oraz Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (ustanowiony przez ONZ w 2000 roku) i nie jest to przypadek, że święta te obchodzone są właśnie w maju.

Obszary Natura 2000 powstały wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 roku wzrasta liczba obszarów z tzw. dyrektywy ptasiej (PLB) i siedliskowej (PLH). Obszary te stanowią jedną z form ochrony przyrody i często powielają się z już istniejącymi: rezerwatami przyrody, parkami krajobrazowymi, obszarami chronionego krajobrazu, użytkami ekologicznymi, a także pomnikami przyrody i stanowiskami dokumentacyjnymi. Dla nas leśników, są potwierdzeniem prowadzonej działalności na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej oraz utrzymania i poprawy stanu siedlisk przyrodniczych (nowe pojęcie dla Obszarów Natura 2000), które prowadzimy od czasu nowelizacji ustawy o lasach- czyli od 1991 roku. Większość informacji o stanie przyrody na danym terenie dostarczają leśnicy przy współpracy ze stowarzyszeniami na rzecz ochrony przyrody. Ekologizacja leśnictwa wciąż się rozwija.

Jednym z głównych celów wyznaczania obszarów NATURA 2000 jest utrzymanie i zwiększanie różnorodności biologicznej. Różnorodność biologiczna w lasach ma ogromne znaczenie . W lasach dbamy o zróżnicowanie gatunkowe w drzewostanach, wprowadzamy gatunki drzew i krzewów biocenotycznych jako ważny element dla wielu gatunków ptaków i gryzoni; pozostawiamy martwe drewno w lesie, wywieszamy budki lęgowe dla ptaków oraz specjalnie przygotowane dla nietoperzy, wyznaczamy ostoje dla rzadkich gatunków zwierząt itp.

Najważniejszym celem trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest ochrona przyrody i utrzymanie stanu siedlisk dla przyszłych pokoleń. W drodze do osiągnięcia zamierzonych celów pomagaj nam fundusze zewnętrzne. Nadleśnictwo Trzebież w celu utrzymania bioróżnorodności na swoim terenie, realizuje następujące projekty:

  • „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” w ramach III priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko POIiŚ.
  • „Ochrona rybołowa na obszarach SPA Natura 2000”; (program LIFE +, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej –NFOŚiGW oraz Komitet Ochrony Orłów).
  • „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe” ( fundusz POIiŚ).
  • „Zrównoważona turystyka na obszarach Natura 2000 w nadleśnictwach: Dębno, Międzyzdroje, Myślibórz, Ośno Lubuskie i Trzebież” (fundusze POIiŚ).
  • „Kompleksowy Projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie , przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” fundusze POIiŚ.

Powyżej przedstawiono tylko część realizowanych przedsięwzięć na rzecz bioróżnorodności. Każdego dnia leśnicy jako gospodarze swoich obszarów, podejmują nowe wyzwania w celu ochrony lokalnej przyrody dla przyszłych pokoleń.

KAROLINA CZERWIŃSKA
Źródło: Nadleśnictwo Trzebież
Fot. K. Czerwińska

Powiat Policki

Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Policach

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które zgromadziły liczne grono pracowników służb społecznych z całego powiatu polickiego oraz gości honorowych, takich jak przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Wśród nich znaleźli się między innymi reprezentanci Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo, Gminy Nowe Warpno oraz Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

Podczas wydarzenia Starosta Policki dr Shivan Fate oraz Burmistrz Polic Krystian Kowalewski wygłosili przemówienia pełne uznania dla zaangażowania pracowników socjalnych. Dr Shivan Fate podkreślił: „To, co robicie, to nie jest praca, to jest misja, którą naprawdę wykonujecie znakomicie”. Z okazji tego święta, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu otrzymali symboliczne podziękowania.

Uroczystość uświetniła prelekcja Doroty Rybarskiej-Jarosz, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, o tematyce społecznej i wspólnocie. Część artystyczną zaś zaprezentował Michał Janicki, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, co dodatkowo wzbogaciło program obchodów.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Umowa na przebudowę drogi w Ustowie podpisana. 

W Starostwie Powiatowym w Policach Shivan Fate, Starosta Policki, w obecności Małgorzaty Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, podpisał umowę z wykonawcą, firmą Strabag. Przekazanie placu budowy odbędzie się 7 listopada, a roboty, które potrwają 12 miesięcy, rozpoczną się po zatwierdzeniu czasowej organizacji ruchu na czas budowy.

Opublikowane

w dniu

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia Gminy Kołbaskowo. Jestem szczęśliwy, że uda nam się ją doprowadzić do końca. Kosztuje ona prawie 11.5 mln złotych, w czym partycypuje także Gmina Kołbaskowo, za co bardzo dziękuję. – powiedział Shivan Fate, Starosta Policki.

Małgorzata Schwarz podkreślała, że jest to ukoronowanie dwunastoletnich zabiegów Gminy Kołbaskowo o realizację tej inwestycji.

Jest to jednocześnie zakończenie procesu inwestowania na tzw. przyodrzańskiej magistrali, myślę, że dzięki temu mieszkańcy Gminy Kołbaskowo będą poruszali się bezpiecznie, a sami mieszkańcy Ustowa poczują się, że są równie ważni, jak inni z Powiatu Polickiego. – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres tej inwestycji obejmuje przebudowę drogi na odcinku 1 km przez całą miejscowość Ustowo. Ma ona na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia prawidłowego odwodnienia pasa drogowego. Na niniejszym odcinku istniejąca konstrukcja jezdni ma zły stan techniczny – posiada liczne spękania, ubytki, wyboje i zapadnięcia, brak ciągłości chodników oraz brak wymaganej szerokości zarówno jezdni jak i chodników.

Pełny zakres inwestycji obejmuje:

– przebudowę drogi powiatowej na odcinku 1 km (zaprojektowana szerokość jezdni wynosi 6,00 m)

– przebudowę zjazdów, skrzyżowań, zatoki autobusowej oraz przystanków autobusowych;

– regulację wysokościową istniejącej infrastruktury technicznej;

– usunięcie 6 szt. drzew będących w kolizji z inwestycją;

– budowę sieci kanalizacji deszczowej o długości ok. 943,8 m wraz z przyłączami, wpustami i studniami betonowymi;

– likwidację kolizji z siecią oświetlenia drogowego, siecią ENEA Operator Sp. z o.o. i Orange Polska S.A.

– budowę kanału technologicznego.

Łączna kwota przeznaczona na remont to 11,5 mln zł. Na przebudowę tego odcinka drogi Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało 50% wartości inwestycji ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – umowa została zawarta w dniu 28 maja tego roku. Druga połowa to wkład własny Starostwa Powiatowego i gminy Kołbaskowo.

Podczas spotkania Starosta Policki podpisał też z Małgorzata Schwarz umowę w zakresie pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 700 tys. zł na dofinansowanie inwestycji rozbudowy drogi powiatowej Szczecin – Warnik na odcinku Szczecin- Stobno.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zamknięcie odcinka drogi powiatowej w Stobnie na czas prac

Mieszkańcy Stobna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym. Od poniedziałku, 21 października, na potrzeby przeprowadzenia prac bitumicznych zostanie zamknięty dla ruchu odcinek drogi powiatowej znajdujący się między ulicą Osiedle pod Lipami a miejscowością Stobno. Planowane prace dotyczą nie tylko wymienionego odcinka, ale i samej miejscowości Stobno, gdzie ruch pojazdów będzie odbywać się wahadłowo, kontrolowany przez sygnalizację świetlną.

Opublikowane

w dniu

Wykonawcy robót drogowych przewidują, iż utrudnienia te potrwają blisko miesiąc. Kierowcom zaleca się korzystanie z alternatywnych tras, które wyznaczono przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje, wracając na drogę w Stobnie. Zarówno drogi powiatowe, jak i droga krajowa zostały uwzględnione w oznakowanym objeździe. Lokalne władze proszą mieszkańców o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie