Powiat Policki

Dezynfekcja maseczki. W jaki sposób prać maseczki?

Od dziś, 16 kwietnia br. mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jednak noszenie maseczek automatycznie nie uchroni nas przed zakażeniem. Kluczowe znaczenie ma również to, w jaki sposób będziemy ich używać. Ważny jest odpowiedni system zdejmowania i niedotykanie zewnętrznej części maski, na której mogą się znajdować zarazki.

Opublikowane

w dniu

Najlepsze do codziennego użytku są jednorazowe maski chirurgiczne, które są już w sprzedaży. Są one wykonane z odpowiedniego materiału i w należy sposób. Należy je nosić nie dłużej niż do momentu, aż staną się wilgotne. Zwykle oznacza to ok. 2 – 3 godziny noszenia. Po tym czasie należy je wyrzucić – mówi Jan Bondar z GIS.

W przypadku braku takich masek można używać innych, wykonanych z jakiejkolwiek tkaniny. Chodzi o to, żeby stworzyć mechaniczną barierę np. dla drobinek śliny (tzw. aerozolu), na których może przenosić się koronawius. Wszelkie maseczki tzw. domowej roboty, szaliki czy apaszki spełnią warunki zarówno formalne, wymagane przepisami, jak i sanitarne. Co z nimi zrobić po powrocie do domu?


Jak dezynfekować bawełniane maseczki?

Warto więc pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Po zdjęciu maseczki aż do czasu prania powinno się ją przechowywać w foliowym woreczku, by uniknąć jej kontaktu z innym przedmiotami i powierzchniami. Przed włożeniem do pralki maseczek powinniśmy założyć rękawiczki.

Tak naprawdę ważne są dwie rzeczy: żeby tkanina, którą używamy, była czysta i sucha. Jeśli więc zamierzamy ponownie użyć takiej samodzielnie zrobionej maseczki, szalika czy apaszki, należy je wyprać w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza z dodatkiem detergentu. Koronawirus jest bardzo wrażliwy zarówno na wysoką temperaturę jak i środki czystości. Po wypraniu należy te tkaniny dokładnie wysuszyć i wyprasować. Dopiero wtedy można ich użyć ponownie – zaleca Jan Bondar.

Co ważne maseczki powinny być prane po każdym użyciu. Uwaga, prać je należy oddzielnie, nie łączyć ich z innymi ubraniami.

Po wypraniu i wysuszeniu dodatkowo powinniśmy je wyprasować, ustawiając temperaturę żelazka na ok. 100-110 stopni Celsjusza.

Maseczki można wygotować?

Alternatywą jest wygotowanie we wrzącej wodzie. Maseczkę trzeba umieścić w pustym, zakręconym słoiku i gotować przez ok. 30 minut. Można też skorzystać z domowego sterylizatora, który ma wielu rodziców małych dzieci.

Maseczki można też zdezynfekować za pomocą preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Materiał trzeba dokładnie spryskać środkiem do dezynfekcji i poczekać aż wyschnie.

Uwaga na wybielacze z chlorem. W przypadku maseczek ich użycie nie jest wskazane. Po pierwsze chlor może zniszczyć materiał, po drugie maseczka przez wiele godzin ma bezpośredni kontakt z bardzo wrażliwą skórą twarzy, a tu łatwo o podrażnienia.

Źródło: wp.pl

Na czasie

Exit mobile version