Gmina Police

Dalsze poszukiwania nagrobków w Jasienicy [FILM]

Prace na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy prowadzili mieszkańcy wraz z grupą pod kierownictwem Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy licznie pomagali nam w tych pracach – mówi Marek Łuczak.

Opublikowane

w dniu

Dotąd w lapidarium znajdowała się podstawa krzyża i płyta Therese Dennert (1835-1862). Therese Dennert urodziła się 6 października 1835 roku. Była córką leśniczego z Jasienicy Ludwiga Dennerta i Charlotte Dennert z d. Kotlasch. Rodzice mieszkali przy Münzstraße 17 w Grabowie. Therese Dennert zmarła 17 sierpnia 1862 roku.
Odnaleźliśmy 8 kolejnych płyt, które znajdowały się na posesjach dookoła cmentarza – mówi Marek Łuczak. Za zgodą mieszkańców płyty wróciły na cmentarz i spoczęły w lapidarium na dawnym cmentarzu w Jasienicy.
Znalazły się tam płyta: Regine Christine Luise Burwitz z d. Pinnow. Luise Pinnow urodziła się w 1812 roku, wyszła za mąż za mistrza ceglarskiego Johanna Karla Friedricha Burwitza. Zanim osiedlili się w Jasienicy, mieszkali w Ustowie i Stołczynie. Kolejna płyta należała do właściciela gospodarstwa Carla Rohloffa. Carl urodził się 16 maja 1816 roku w Trzeszczynie, był synem Johanna Erdmanna Rohloffa i Luise z d. Rambow. 4 grudnia 1840 roku ożenił się w Jasienicy z Dorothea Christine Wilhelmine Herrmnan (1820-1906), córką Johanna Wilhelma Herrmanna i Dorothei Regina z d. Becker. Carl zmarł 14 sierpnia 1885 roku w Jasienicy.

Foto: Marek Łuczak

Kolejna płyta należała do Emmy Siebert z d. Spornitz, ur. 20 kwietnia 1853 roku w Jasienicy, 19 kwietnia 1879 roku wyszła za mąż za Carla Christiana Wilhelma Sieberta (1846-1904), zm. 20 lutego 1883 roku w Jasienicy. Kolejna płyta należała do Therese Mollenhauer, urodzonej 20 października 1922 roku w Jasienicy. Therese mieszkała w Szczecinie przy ul. Staszica 13, była wdową po inspektorze z folwarku w Jasienicy – Mollenhauerze. Zmarła 4 czerwca 1902 roku w Szczecinie.
Odnaleźliśmy również prawdopodobnie nagrobek prawnuka Ludwika Gisebrechta (1792-1873) – profesora w Gimnazjum Mariackim, pedagoga, historyka i poety, doktora honoris causa uniwersytetów w Greifswaldzie i Berlinie – dodaje Marek Łuczak. Jest to nagrobek dziecka – Herberta Zitelmanna, ur. 17 czerwca 1893 roku, zm. 3 października 1897 roku. Córki Giesebrechta: Sophie Henriette Ernestine (1822-1906) wyszła za mąż za Otto Theodora Zitelmanna a Anna Louise (1823-1901) wyszła za mąż za Otto Waldemara Zitelmanna, właścicieli majątku w Klęskowie.

Foto: Marek Łuczak

Gmina Police

SKM w Policach — wykonawca wszedł na plac budowy ronda [WIZUALIZACJE]

Firma Strabag oficjalnie przejęła plac budowy miejskiej części polickiego węzła Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej przy przystanku Police-Dąbrówka (dawniej Piłsudskiego). 

Opublikowane

w dniu

Wykonawca ma 12 miesięcy na m.in. modernizację układu drogowego, w tym budowę ronda oraz parkingu przy węźle dla aut i rowerów i wybudowanie niezbędnej infrastruktury.

Wartość kontraktu to 17,4 mln złotych brutto.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uruchomiono trzy przystanki autobusowe w Przęsocinie

1 października zostały uruchomione trzy przystanki autobusowe na remontowanym odcinku drogi Police – Szczecin w miejscowości Przęsocin. W związku z tym zmianie uległ rozkład jazdy trzech linii autobusowych: 101, 107 i 524.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy przystanek to przystanek „Police Kościelna”. Zlokalizowany jest na ulicy Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ulica Kościelną i jest przystankiem na żądanie.

Drugi przystanek „Przęsocin Centralna” znajduje się na ulicy Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Centralną i jest przystankiem stałym.

Trzeci przystanek „Przęsocin Radosna” znajduje się na ulicy Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Radosną i jest przystankiem na żądanie.

Aktualny rozkład jazdy linii autobusowych znajduje się na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Czytaj dalej

Gmina Police

„Wszystkie śmieci są Nasze”  akcja „Sprzątania Świata-Polska 2022”

W dniach 19-26 września br. zostanie przeprowadzona akcja  „Sprzątanie Świata -Polska 2022”. „Wszystkie śmieci są Nasze”  pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja „Sprzątania Świata-Polska 2022”. Koordynatorem akcji jest Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach.

Opublikowane

w dniu

Sprzątanie przeprowadzone będzie w dniach 19-26 września br. Zgłoszenia (druk w załączeniu) należy przesłać do 19.09.2019 r., na email srodowisko@ug.police.pl

W wyjątkowych sytuacjach termin uczestnictwa w akcji może być inny, o czym prosimy poinformować Wydział Ochrony Środowiska.

Ponadto proszę o składowanie odpadów w workach we wskazanych miejscach (tj. miejsca złożenia worków).O odbiorze  worków oraz miejscach ich składowania proszę informować  P.U.P. Trans Net S.A. do godz. 15.00  tel.  91 312- 11-20, wew. 36, od godz. 15.00 – 18.00 tel. 600 426 439.

Prosimy, by osoby prowadzące akcję (w szkołach, radach osiedla, sołectwach lub innych grupach mieszkańców naszej gminy) zapewniły pełne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom sprzątania.

Urząd Miejski  w Policach wszystkim biorącym udział w akcji przekaże nieodpłatnie worki foliowe
i rękawice jednorazowe, które można  odbierać  od 15 września  do 21 września br. w  pokoju nr 3 b lub pokoju nr 3.

Proponujemy, aby sprzątanie było połączone z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży. Proszę w pogadankach ekologicznych uwzględnić tegoroczne hasło sprzątania-  ” Wszystkie śmieci są Nasze”

Uczestnictwo w sprzątaniu naszej gminy w ramach „Sprzątania Świata -Polska 2022” jest jedną
z form proekologicznego wychowania – zapraszamy do licznego udziału !

druk zgłoszenia (PDF)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie