Gmina Police

Dalsze poszukiwania nagrobków w Jasienicy [FILM]

Prace na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy prowadzili mieszkańcy wraz z grupą pod kierownictwem Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy licznie pomagali nam w tych pracach – mówi Marek Łuczak.

Opublikowane

w dniu

Dotąd w lapidarium znajdowała się podstawa krzyża i płyta Therese Dennert (1835-1862). Therese Dennert urodziła się 6 października 1835 roku. Była córką leśniczego z Jasienicy Ludwiga Dennerta i Charlotte Dennert z d. Kotlasch. Rodzice mieszkali przy Münzstraße 17 w Grabowie. Therese Dennert zmarła 17 sierpnia 1862 roku.
Odnaleźliśmy 8 kolejnych płyt, które znajdowały się na posesjach dookoła cmentarza – mówi Marek Łuczak. Za zgodą mieszkańców płyty wróciły na cmentarz i spoczęły w lapidarium na dawnym cmentarzu w Jasienicy.
Znalazły się tam płyta: Regine Christine Luise Burwitz z d. Pinnow. Luise Pinnow urodziła się w 1812 roku, wyszła za mąż za mistrza ceglarskiego Johanna Karla Friedricha Burwitza. Zanim osiedlili się w Jasienicy, mieszkali w Ustowie i Stołczynie. Kolejna płyta należała do właściciela gospodarstwa Carla Rohloffa. Carl urodził się 16 maja 1816 roku w Trzeszczynie, był synem Johanna Erdmanna Rohloffa i Luise z d. Rambow. 4 grudnia 1840 roku ożenił się w Jasienicy z Dorothea Christine Wilhelmine Herrmnan (1820-1906), córką Johanna Wilhelma Herrmanna i Dorothei Regina z d. Becker. Carl zmarł 14 sierpnia 1885 roku w Jasienicy.

Foto: Marek Łuczak

Kolejna płyta należała do Emmy Siebert z d. Spornitz, ur. 20 kwietnia 1853 roku w Jasienicy, 19 kwietnia 1879 roku wyszła za mąż za Carla Christiana Wilhelma Sieberta (1846-1904), zm. 20 lutego 1883 roku w Jasienicy. Kolejna płyta należała do Therese Mollenhauer, urodzonej 20 października 1922 roku w Jasienicy. Therese mieszkała w Szczecinie przy ul. Staszica 13, była wdową po inspektorze z folwarku w Jasienicy – Mollenhauerze. Zmarła 4 czerwca 1902 roku w Szczecinie.
Odnaleźliśmy również prawdopodobnie nagrobek prawnuka Ludwika Gisebrechta (1792-1873) – profesora w Gimnazjum Mariackim, pedagoga, historyka i poety, doktora honoris causa uniwersytetów w Greifswaldzie i Berlinie – dodaje Marek Łuczak. Jest to nagrobek dziecka – Herberta Zitelmanna, ur. 17 czerwca 1893 roku, zm. 3 października 1897 roku. Córki Giesebrechta: Sophie Henriette Ernestine (1822-1906) wyszła za mąż za Otto Theodora Zitelmanna a Anna Louise (1823-1901) wyszła za mąż za Otto Waldemara Zitelmanna, właścicieli majątku w Klęskowie.

Foto: Marek Łuczak

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej

Gmina Police

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia sensoplastyki

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystuje się produkty spożywcze wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, a nawet smaków i zapachów. Poprzez swobodną i nieco brudną zabawę zajęcia z zakresu sensoplastyki wspierają kreatywność, samodzielność, decyzyjność oraz ogólny rozwój małych uczestników.

Opublikowane

w dniu

Na najbliższe zajęcia – prowadzone przez Justynę Gajdziel – MOK zaprasza już 16 maja oraz 6 czerwca o 10:00. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 7 miesięcy do 4 lat oraz ich opiekunów. Zabawa może być brudna, więc koniecznie trzeba przygotować ubranie na zmianę zarówno dla dzieci, jak i dla opiekunów.

Cena: 20 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Więcej informacji na stronie internetowej www.mokpolice.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie