Gmina Police

Dalsze poszukiwania nagrobków w Jasienicy [FILM]

Prace na cmentarzu przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy prowadzili mieszkańcy wraz z grupą pod kierownictwem Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy licznie pomagali nam w tych pracach – mówi Marek Łuczak.

Opublikowane

w dniu

Dotąd w lapidarium znajdowała się podstawa krzyża i płyta Therese Dennert (1835-1862). Therese Dennert urodziła się 6 października 1835 roku. Była córką leśniczego z Jasienicy Ludwiga Dennerta i Charlotte Dennert z d. Kotlasch. Rodzice mieszkali przy Münzstraße 17 w Grabowie. Therese Dennert zmarła 17 sierpnia 1862 roku.
Odnaleźliśmy 8 kolejnych płyt, które znajdowały się na posesjach dookoła cmentarza – mówi Marek Łuczak. Za zgodą mieszkańców płyty wróciły na cmentarz i spoczęły w lapidarium na dawnym cmentarzu w Jasienicy.
Znalazły się tam płyta: Regine Christine Luise Burwitz z d. Pinnow. Luise Pinnow urodziła się w 1812 roku, wyszła za mąż za mistrza ceglarskiego Johanna Karla Friedricha Burwitza. Zanim osiedlili się w Jasienicy, mieszkali w Ustowie i Stołczynie. Kolejna płyta należała do właściciela gospodarstwa Carla Rohloffa. Carl urodził się 16 maja 1816 roku w Trzeszczynie, był synem Johanna Erdmanna Rohloffa i Luise z d. Rambow. 4 grudnia 1840 roku ożenił się w Jasienicy z Dorothea Christine Wilhelmine Herrmnan (1820-1906), córką Johanna Wilhelma Herrmanna i Dorothei Regina z d. Becker. Carl zmarł 14 sierpnia 1885 roku w Jasienicy.

Foto: Marek Łuczak

Kolejna płyta należała do Emmy Siebert z d. Spornitz, ur. 20 kwietnia 1853 roku w Jasienicy, 19 kwietnia 1879 roku wyszła za mąż za Carla Christiana Wilhelma Sieberta (1846-1904), zm. 20 lutego 1883 roku w Jasienicy. Kolejna płyta należała do Therese Mollenhauer, urodzonej 20 października 1922 roku w Jasienicy. Therese mieszkała w Szczecinie przy ul. Staszica 13, była wdową po inspektorze z folwarku w Jasienicy – Mollenhauerze. Zmarła 4 czerwca 1902 roku w Szczecinie.
Odnaleźliśmy również prawdopodobnie nagrobek prawnuka Ludwika Gisebrechta (1792-1873) – profesora w Gimnazjum Mariackim, pedagoga, historyka i poety, doktora honoris causa uniwersytetów w Greifswaldzie i Berlinie – dodaje Marek Łuczak. Jest to nagrobek dziecka – Herberta Zitelmanna, ur. 17 czerwca 1893 roku, zm. 3 października 1897 roku. Córki Giesebrechta: Sophie Henriette Ernestine (1822-1906) wyszła za mąż za Otto Theodora Zitelmanna a Anna Louise (1823-1901) wyszła za mąż za Otto Waldemara Zitelmanna, właścicieli majątku w Klęskowie.

Foto: Marek Łuczak

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej

Gmina Police

Wielomilionowe dofinansowanie dla Polic od marszałka województwa

Kilka dni temu doszło do spotkania pomiędzy burmistrzem Polic, Krystianem Kowalewskim, a marszałkiem województwa zachodniopomorskiego, Olgierdem Geblewiczem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii form współpracy między władzami lokalnymi a samorządem wojewódzkim, co zaowocowało podpisaniem ważnych umów.

Opublikowane

w dniu

Podczas oficjalnej wizyty, zapadły decyzje o unijnym dofinansowaniu, które zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury edukacyjnej. Gminne przedszkola w Tanowie oraz Trzebieży otrzymają środki na niezbędne prace remontowe i modernizacyjne, jak również na wyposażenie gabinetów terapeutycznych. Kwota przeznaczona na te cele to niemalże 2 miliony złotych.

Dodatkowo, w ramach wsparcia dla ekologicznej edukacji, Police otrzymają dofinansowanie na organizację warsztatów i gier terenowych dla uczniów, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców. Programowo przedsięwzięcie ma zachęcać do lepszego zrozumienia wpływu, jaki człowiek ma na środowisko naturalne.

Spotkaniu obok burmistrza Polic i marszałka województwa towarzyszyła również Magdalena Sosnowska, zastępca burmistrza Polic, co podkreśla wagę i formalność owego wydarzenia.

Inwestycje te wpisują się w szeroko zakrojone działania samorządu na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz edukacji, z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie