Gmina Dobra

Czad – cichy zabójca!

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Opublikowane

w dniu

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem!!!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
• od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące;
• od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy;
• od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu jeśli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne,
  • użytkować sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
  • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej,
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania,
  • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

 W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.

PAMIĘTAJMY!
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego

Grzegorz Pieszko

Opracowano na podstawie: informacji z Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Reklama

Gmina Dobra

Koncert Mikołajkowy w Wołczkowie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Modernizacja przedszkoli w Gminie Police – inwestycje w rozwój najmłodszych

W Gminie Police ruszają prace budowlane mające na celu udoskonalenie warunków edukacyjnych w lokalnych przedszkolach. Prace rozpoczęły się w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży, gdzie planuje się remont czterech pomieszczeń, rozbudowę sanitariatów oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, przewidziano renowację tarasu oraz zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego.

Opublikowane

w dniu

Oprócz prac budowlanych, placówka zostanie wyposażona w nowe meble, które wpisują się w filozofię minimalistycznej przestrzeni edukacyjnej. Zmiany te mają za zadanie stworzyć środowisko wspierające rozwój dzieci, zapewniające równowagę i stymulujące kreatywność oraz samodzielność.

Inwestycje nie ograniczają się jednak tylko do przedszkola w Trzebieży. Przedszkole Publiczne w Tanowie również doczekało się poprawek, które koncentrowały się na poprawie bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych, wyciszeniu sal, a także na zewnętrznej stronie budynku, gdzie pojawiły się nowe zabawki i wiaty rowerowe. Warto podkreślić, że obie placówki otrzymały również wyposażenie do terapii sensorycznej oraz specjalne programy wspierające terapeutów w ich pracy z dziećmi.

Zarówno rodzice, jak i pracownicy oświatowi są zdania, że wynikające z inwestycji korzyści będą miały znaczący wpływ na rozwój umiejętności poznawczych najmłodszych, a estetycznie zaaranżowane przestrzenie zachęcą do skupienia i aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace ziemne na ul. Piaskowej wpłyną na komunikację w kierunku Redlicy

W związku z inwestycją gminną realizowaną przy ul. Piaskowej w Wołczkowie, mieszkańców powiatu polickiego czekają zmiany w organizacji ruchu. Od dziś do 9 grudnia br. ulica Zielona w kierunku Redlicy zostanie wyłączona z użytkowania. Podyktowane jest to koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, które są elementem większego projektu miejskiego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Dobra informuje, że dla zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazdy zostały wytyczone i odpowiednio oznakowane, by kierowcy mogli z łatwością ominąć strefę prac. Władze apelują o ostrożność oraz zwracanie uwagi na tymczasowe znaki drogowe.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie