Kultura

Co autor miał na myśli? Zapytaj go sam

Józef Baran, wybitny poeta i eseista, autor m.in. wiersza „Najkrótsza definicja życia”, który był tematem tegorocznej matury z języka polskiego, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Szczeciński Salon Poezji.

Opublikowane

w dniu

Na spotkanie z Józefem Baranem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w najbliższy czwartek 26 maja. Początek o godz. 17.30 w sali Kina Zamek.

Mieszkający i tworzący w Krakowie Józef Baran, poeta, eseista, autor dzienników i podróżnik, jest laureatem licznych nagród literackich i kulturalnych, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (Genewa, 1980), wyróżnienia amerykańskiego PEN West za tom polsko-angielski „In a Flash” (Los Angeles 2001), Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (Kraków 2006).

Jego wiersze tłumaczone były na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki i hebrajski. Stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów – Hanny Banaszak, Elżbiety Adamiak, Mirosława Czyżykiewicza, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i innych.

W 1989 r. jego twórczość trafiła do programów szkolnych. Już dwukrotnie wiersze tego poety znalazły się w zestawie tematów maturalnych z języka polskiego. W 2005 r. uczniowie interpretowali dedykowany Tadeuszowi Różewiczowi i nawiązujący do „Ocalonego” wiersz Józefa Barana „Mam dwadzieścia pięć lat”. W tym roku jednym z maturalnych tematów był utwór „Najkrótsza definicja życia” z tomiku „Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”.

Józef Baran ma na koncie blisko 40 książek, głównie tomików poetyckich, z których ostatni „W wieku odlotowym” zdobył nagrodę Orfeusz Czytelników 2021. Ważną częścią w jego dorobku są również dzienniki (dotąd pięć tomów), choćby „Podróże z tej i nie z tej ziemi” – poetyckie impresje z wypraw do różnych miejsc świata, np. Australii, Ameryki, Brazylii czy Singapuru.

W 2014 r. wydany został fascynujący „Scenopis od wieczności” – zapis dialogu, jaki poprzez kilkuletnią korespondencję toczył się pomiędzy twórcami różnych generacji – żyjącym w Polsce Józefem Baranem i przebywającym na emigracji w Paryżu Sławomirem Mrożkiem. Choć obaj urodzili się w małopolskim Borzęcinie, nie znali się, a poznawali dopiero poprzez listy. Słynny dramatopisarz korespondował z Józefem Baranem, wówczas nauczycielem w małym miasteczku i poetą debiutującym, ale obiecującym i od razu docenionym przez znanego krytyka Artura Sandauera.

Za debiutancki tomik w 1975 r. Józef Baran zdobył Nagrodę im. Andrzeja Bursy. Artur Sandauer z czasem stał się jego mistrzem i „intelektualnym ojcem”. Swoistym hołdem dla słynnego krytyka literackiego była wydana trzy lata po jego śmierci praca „Śnił mi się Artur Sandauer” pod redakcją Józefa Barana.

Szczeciński Salon Poezji przybliży część z bogatego dorobku poetyckiego Józefa Barana, także wiersze jeszcze niepublikowane, ale zaplanowane do mającego się wkrótce ukazać kolejnego zbioru. Czytać je będą sam Autor oraz znana Aktorka Joanna Matuszak z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Wybór wierszy oraz prowadzenie spotkania – Michał J. Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

Szczeciński Salon Poezji

Pokój i wojna”

Wiersze Józefa Barana czyta sam Autor oraz Joanna Matuszak, Aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Gospodarz spotkania : Michał J. Kawecki

Oprawa muzyczna: Oleg Wolański (minirecital akordeonowy)

26.05.2022. (czwartek), godz.17:30, sala Kina Zamek (wejście A, I piętro)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety: 10 zł

Bilety w kasach Zamku oraz online bilety.zamek.szczecin.pl

 

Na czasie

Exit mobile version