Gmina Dobra

Chór CONCERTINO wystąpi w kościele w Buku

W nadchodzącą niedzielę, 23 czerwca, parafianie oraz miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczenia wirtuozerii głosowej Chóru CONCERTINO. Wydarzenie odbędzie się w kościelnych wnętrzach w Buku i rozpocznie się podczas Mszy Świętej o godz. 12:00. Chór, który zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, zaprezentuje swoje umiejętności nie tylko w liturgicznej części nabożeństwa, ale też bezpośrednio po jego zakończeniu.

Opublikowane

w dniu

Organizatorka wydarzenia, Monika Kołacz, pragnie serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych na to wyjątkowe wydarzenie. Dodatkowym atutem jest fakt, że koncert jest całkowicie bezpłatny, co jest wyrazem otwartości i chęci dzielenia się kulturą na najwyższym poziomie.

Chór CONCERTINO to grupa złożona z doświadczonych wokalistów, których repertuar cechuje różnorodność – od klasyki po utwory współczesne. Ich występy są często wysoko oceniane za harmonię, precyzję oraz emocjonalne wykonanie. Koncert w Buku będzie wyjątkową okazją do zachwycenia się ich talentem i spędzenia niedzielnego popołudnia w muzycznych uniesieniach.

 

Gmina Dobra

Bezpłatne treningi tenisa ziemnego dla mieszkańców gminy Dobra

Mieszkańcy gminy Dobra otrzymali wyjątkową możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego. Treningi odbędą się na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym „Orlik 2012” zlokalizowanym przy ul. Poziomkowej w Dobrej. Bezpłatne zajęcia rozpoczną się 10 lipca 2024 roku i będą prowadzone w każdą środę oraz piątek.

Opublikowane

w dniu

W ramach programu edukacyjnego, którego celem jest promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców gminy, przewidziane są trzy grupy wiekowe. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od stopnia zaawansowania. Dzięki uprawnieniom organizatorzy mogą zapewnić zajęcia wyłącznie dla osób z terenu gminy, co sprzyja budowaniu lokalnej wspólnoty poprzez sport.

Podział na grupy wiekowe:

I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz.: 17.00 – 18.00

II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz.: 18.00 – 19.00

III grupa – (młodzież w wieku 15 – 19 lat) w godz.: 19.00 – 20.00

Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 15.00, pod nr telefonu: 91-424-19-79

Zajęcia są finansowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2024 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Od 15 lipca w Dobrej wraca odbiór odpadów zmieszanych raz w tygodniu

W związku z tym, pragnę przypominamy najważniejsze informacje dotyczące odpadów zmieszanych i najczęściej popełnianych błędów przy ich segregacji.

Opublikowane

w dniu

Przypominamy o narzędziu takim jak aplikacja BLISKO, za pomocą której otrzymujemy powiadomienia o harmonogramie odbioru odpadów, ale również możliwość sprawdzenia gdzie jaki odpad wrzucamy. Dodatkowo urząd dysponuje takimi informacjami w formie papierowej (ulotki i plakaty), które są do pobrania w każdym wydziale urzędu gminy.

4 ZASADY DOBREJ SEGREGACJI:

  • oczyszczaj, ale nie myj opakowań

  • zgniataj (np. butelki pet)

  • rozdzielaj różne surowce ( np. szklany słoik od metalowej zakrętki)

  • wrzucaj luzem (np. bioodpady bez plastikowych worków)

ODPADY ZMIESZANE

CZYLI RESZTKI PO SEGREGACJI !
co do nich zaliczamy?

tak naprawdę jest tylko kilka rodzajów odpadów, które zaliczamy do zmieszanych. Są to przede wszystkim: szmatki, ścierki, gąbki, kurz z odkurzacza, jednorazowe maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, odchody zwierząt, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, porcelana, fajans, produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, puste zapalniczki, stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, stare obuwie, styropian opakowaniowy, czy żwirek, trociny z kuwet dla zwierząt, rękawiczki gumowe lub lateksowe.

SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po mięsie, butelka plastikowa po oleju w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne”;

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po jogurcie, śmietanie, serkach w pojemniku na odpady zmieszane.

Te odpady również powinny znaleźć się w żółtym worku i nie ma potrzeby ich myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w  zielonym worku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Karton np. po pizzy w odpadach zmieszanych. O ile nie jest bardzo zatłuszczony zwykle nadaje się do niebieskiego worka z napisem „ papier”.

  • ŹLE! Paragony w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

  • ŹLE! Styropian opakowaniowy w „plastiku”.

Tego typu odpad umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.

  • ŹLE! Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „BIO”

Tylko resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.

  • ŹLE! Odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych.

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  • ŹLE! Zabawki w pojemniku na odpady zmieszane.

Tego rodzaju odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Komunikat dotyczący harmonogramu wywozu odpadów selektywnych

W związku ze zmianą częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych, który od dnia 15 lipca będzie odbywać się raz w tygodniu, ulega zmianie również harmonogram odbioru odpadów zbieranych selektywnie.

Opublikowane

w dniu

Wobec powyższego uprzejmie informuję, że aktualny harmonogram będzie dostępny na stronie https://www.dobraszczecinska.pl/wiadomosc/gospodarka-odpadami-w-gminie-dobra oraz w aplikacji BLISKO od dnia 28.06.2024 r.

Firma Jumar rozpoczęła dystrybucję harmonogramu w formie ulotki.

Kierownik WGOKiE

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie