Gmina Kołbaskowo

Centralna część Warzymic zmieni się nie do poznania

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys dawnej świątyni. [/lead]

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące edukacji historycznej i wypoczynkowi.

[subtitle]Co się zmieni? [/subtitle]

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która odzwierciedlać będzie bryłę dawnego kościoła. Podstawą opracowania są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Na przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” wpłynęły dwie oferty. Komisja obecnie je analizuje. Obie niestety przekroczyły kosztorys. Możliwe jest przeprowadzenie kolejnego przetargu. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

[subtitle]Trochę historii, czyli co dziś wiemy o świątyni[/subtitle]

Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty. Co wiemy o świątyni w Warzymicach?

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. Podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją. Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. W 1894 roku kościół otynkowano. Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu.

[subtitle]Rozebrany po wojnie[/subtitle]

– Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. – W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono. Obecnie jedynym śladem po budowli są przysypane gruzem i porosłe chaszczami fundamenty, porozrzucane bezładnie głazy narzutowe oraz kamienna podmurówka od strony drogi.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Na czasie

Exit mobile version