Region

“Budżet w pigułce” – warsztaty w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym w Mierzynie realizowane były pilotażowe, bezpłatne warsztaty weekendowe pod nazwą “Budżet w pigułce” w ramach Projektu Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja KA204 na lata 2019-2021 pn. „Nauczyciel w uniwersytecie ludowy wobec wyzwań współczesnej Europy”.

Opublikowane

w dniu

To była fantastyczna przygoda i duża satysfakcja z nabywania pakietu wiedzy teoretycznej popartej ćwiczeniami z różnych dziedzin, wykładanej w bardzo ciekawy i przystępny sposób przez przemiłych wykładowców – mówi Zofia Wesołowska, uczestniczka warsztatów. Niezmiernie interesująca była wizyta w gospodarstwie ekologicznym Edyty Jaroszewskiej-Nowak. Podsumowując, warto było skorzystać z tego programu.”

Program nauczania dla kursu „Budżet w pigułce” obejmuje sześć modułów: zdrowa kuchnia, czyli zasady zdrowego odżywiania, przydomowy ogród, czyli zakładanie i prowadzenie przydomowego ogrodu, zbieranie i przetwórstwo plonów, sport / fitness, czyli znaczenie ruchu i stosowanie go w życiu codziennym, zarzadzanie gospodarstwem domowym, czyli planowanie wydatków i zarządzanie budżetem domowym, Internet użytkowy, czyli jak korzystać z bogactwa Internetu, również za pomocą urządzeń innych niż komputer, kosmetyki i chemia naturalna, czyli zasady samodzielnego wykonywania kosmetyków i chemii domowej.

Fundacja zaprosiła mnie do projekt u „Budżet w pigułce”, w którym mialam przeprowadzić warsztaty z kosmetyki naturalnej – mówi Liliana Kępińska, prowadząca warsztaty. Z radością przyjęłam propozycję, bo od lat pasjonuję się kosmetyką, ziołami i pracą z ludźmi. Problemem okazała się forma przekazu. Bo ze względu na sytuację izolacji społecznej, zajęcia można było prowadzić tylko online. Ale jak tu przeprowadzić warsztaty, które z założenia są samodzielną pracą rąk, przez internet? Pani Ania, pracowniczka ZUL, stanęła na wysokości zadania organizując platformę zoom i koordynowała przebieg informacji mejlowych między prowadzącymi I uczestnikami. Wyzwaniem dla mnie było, w jaki uruchomić wyobraźnię i kreację twórczą jedynie przez monitor? Wszak zrobienie osobiście maści czy kremu, to nie to samo co mówienie o tym. Ale okazało się, że jednak można. Razem z uczestnikami odkrywaliśmy możliwości stworzenia swojego kosmetyku z tego co mamy w kuchni i ogrodzie. Wykorzystywaliśmy produkty spożywcze oraz tzw. chwasty, które okazywały się ziołami:), do tworzenia mieszanek z artykułów spożywczych, w większości ekologicznych, do użytku zewnętrznego: peelingów, pasty do zębów, wyciągów i maceratów do przemywania i pielęgnacji skóry, a także specyfików służących do czyszczenia gospodarstwa domowego, prania, mycia naczyń itp. Ku mojej wielkie przyjemności i radości, po pewnym czasie i mojej prośbie o włączanie kamerek internetowych, stworzył się zespół uczestników tak inteligentnych I twórczych, że dzięki łagodnej współpracy zaczęliśmy się uczyć od siebie nawzajem. Projekt okazał się dla mnie bardzo inspirującym zadaniem i otworzył na nowe możliwości pracy z ludźmi. Liczę na to, że w przyszłości będziemy warsztatować na „żywo”, a forma internetowa będzie ciekawym i pomocnym dodatkiem.

Kursanci zdążyli poznać zatem wiele tajników Internetu użytkowego, zdrowej kuchni, a nawet sportu czy kosmetyków naturalnych i zarządzania budżetem domowym. Pomimo nietypowych warunków i spotkań jedynie w formie zdalnej nasi uczestnicy dzielnie biorą udział w warsztatach. Spędzony razem czas pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, ale także stawić czoła emocjom związanym z zaistniałą sytuacją na świecie, jak również zawrzeć nowe znajomości.

Z początku kwestia prowadzenia zajęć z obsługi komputera przez internet wydawała się wręcz nierealna – liczne problemy techniczne czy zróżnicowane wymagania sprzętowe powodowały, że zaczęły się nam nasuwać wątpliwości, czy odbycie takich zajęć jest w ogóle możliwe – mówi Gabriela Król. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu grupy i ścisłej współpracy, jaką mieliśmy między uczestnikami okazało się, że takie rozwiązanie online przyniosło więcej korzyści niż strat! Kurs okazał się być naprawdę intensywny – przez fakt, że uczestnicy „zmuszeni” byli niejako zetknąć się z komputerem już na etapie uruchomienia go i konfiguracji, zamiast jedynie wykonywać poszczególne zadania. Największą satysfakcję jaką odczuwam po poprowadzeniu kursu są zdecydowanie momenty, kiedy od osób, które jeszcze chwile temu deklarowały, że internet „nie jest dla nich” i nie będą go używać dostaję np. wiadomość na Facebooku ze zrobionym przez nich zdjęciem albo zaproszenie do eventu. Pomimo wielu przeszkód – zarówno dla mnie, jak i uczestników – satysfakcja z postępów ogromna i uważam, że osiągnęliśmy razem coś wręcz niemożliwego.

Na ostatnim spotkaniu uczestnicy zajmowali się m.in. grafiką komputerową oraz prezentacjami, a następnie udostępniali je na grupie na Facebooku. Mowa była także o kosmetykach naturalnych. Wszyscy bardzo czynnie uczestniczyli w zajęciach i pilnie pracowali.

Bardzo praktyczny projekt dla każdego – mówi Bożena Kopera. Nie będę się rozpisywała na temat części merytorycznej szkolenia, bo tematy poszczególnych bloków same się określają. Utrwaliłam oraz poszerzyłam swoją dotychczas zdobytą wiedzę w tych dziedzinach. Ponadto, zawarłam nowe znajomości i mile spędziłam czas. Czyż można cokolwiek więcej chcieć? To pytanie oczywiście retoryczne. Nazwa firmy organizującej projekt nie jest gwarancją sukcesu. Gwarancją sukcesu projektu są ludzie działąjący w tej instytucji, co przekłada się na między innymi: starannie dobranych wykładowców. Brałam udział w wielu szkoleniach organizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy i nigdy się nie rozczarowałam. Prezes Andżelika Felska jest przesympatyczną osobą i z taką pasją prowadzi ZUL, że wszyscy uczestnicy czuliśmy się wyjątkowo i zaopiekowani, zawsze miała dla nas czas, jak była taka potrzeba.

Reklama

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej

Region

Zbigniew Bogucki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina

Ogłoszona została oficjalna nominacja posła Zbigniewa Boguckiego na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na prezydenta Szczecina. Decyzję Komitetu Politycznego partii ogłosił europarlamentarzysta Joachim Brudziński podczas sobotniej konferencji. Akcentując brak podziałów partyjnych w kontekście miasta, Brudziński zaznaczył znaczenie merytorycznego wymiaru polityki oraz dążenia do dobra wszystkich obywateli.

Opublikowane

w dniu

Poseł Bogucki podkreślił potrzebę nawiązania bliższej współpracy ze środowiskami lokalnymi oraz wsłuchania się w głosy mieszkańców, których zdaniem brakuje obecnie uwzględnienia w procesie decyzyjnym. Zwrócił uwagę, że rady osiedlowe są marginalizowane, a ich projekty, w tym obywatelskie, nie znajdują należytego wsparcia i realizacji.

Podczas konferencji przedstawiono również liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Rady Miasta Szczecin z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Do głównych graczy na różnych poziomach samorządowych należą: Agnieszka Kurzawa (sejmik), oraz Krzysztof Romianowski, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Janusz Jagielski i Dariusz Smoliński (Rada Miasta Szczecin).

Do końca lutego, Prawo i Sprawiedliwość poda nazwiska swoich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w poszczególnych gminach.

Czytaj dalej

Region

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

– Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i  rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Vestas Poland prowadzi obecnie rekrutację, a oferty pracy można znaleźć na stronie www.vestas.com/careers/job-openings.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie