Region

“Budżet w pigułce” – warsztaty w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym w Mierzynie realizowane były pilotażowe, bezpłatne warsztaty weekendowe pod nazwą “Budżet w pigułce” w ramach Projektu Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja KA204 na lata 2019-2021 pn. „Nauczyciel w uniwersytecie ludowy wobec wyzwań współczesnej Europy”.

Opublikowane

w dniu

To była fantastyczna przygoda i duża satysfakcja z nabywania pakietu wiedzy teoretycznej popartej ćwiczeniami z różnych dziedzin, wykładanej w bardzo ciekawy i przystępny sposób przez przemiłych wykładowców – mówi Zofia Wesołowska, uczestniczka warsztatów. Niezmiernie interesująca była wizyta w gospodarstwie ekologicznym Edyty Jaroszewskiej-Nowak. Podsumowując, warto było skorzystać z tego programu.”

Program nauczania dla kursu „Budżet w pigułce” obejmuje sześć modułów: zdrowa kuchnia, czyli zasady zdrowego odżywiania, przydomowy ogród, czyli zakładanie i prowadzenie przydomowego ogrodu, zbieranie i przetwórstwo plonów, sport / fitness, czyli znaczenie ruchu i stosowanie go w życiu codziennym, zarzadzanie gospodarstwem domowym, czyli planowanie wydatków i zarządzanie budżetem domowym, Internet użytkowy, czyli jak korzystać z bogactwa Internetu, również za pomocą urządzeń innych niż komputer, kosmetyki i chemia naturalna, czyli zasady samodzielnego wykonywania kosmetyków i chemii domowej.

Fundacja zaprosiła mnie do projekt u „Budżet w pigułce”, w którym mialam przeprowadzić warsztaty z kosmetyki naturalnej – mówi Liliana Kępińska, prowadząca warsztaty. Z radością przyjęłam propozycję, bo od lat pasjonuję się kosmetyką, ziołami i pracą z ludźmi. Problemem okazała się forma przekazu. Bo ze względu na sytuację izolacji społecznej, zajęcia można było prowadzić tylko online. Ale jak tu przeprowadzić warsztaty, które z założenia są samodzielną pracą rąk, przez internet? Pani Ania, pracowniczka ZUL, stanęła na wysokości zadania organizując platformę zoom i koordynowała przebieg informacji mejlowych między prowadzącymi I uczestnikami. Wyzwaniem dla mnie było, w jaki uruchomić wyobraźnię i kreację twórczą jedynie przez monitor? Wszak zrobienie osobiście maści czy kremu, to nie to samo co mówienie o tym. Ale okazało się, że jednak można. Razem z uczestnikami odkrywaliśmy możliwości stworzenia swojego kosmetyku z tego co mamy w kuchni i ogrodzie. Wykorzystywaliśmy produkty spożywcze oraz tzw. chwasty, które okazywały się ziołami:), do tworzenia mieszanek z artykułów spożywczych, w większości ekologicznych, do użytku zewnętrznego: peelingów, pasty do zębów, wyciągów i maceratów do przemywania i pielęgnacji skóry, a także specyfików służących do czyszczenia gospodarstwa domowego, prania, mycia naczyń itp. Ku mojej wielkie przyjemności i radości, po pewnym czasie i mojej prośbie o włączanie kamerek internetowych, stworzył się zespół uczestników tak inteligentnych I twórczych, że dzięki łagodnej współpracy zaczęliśmy się uczyć od siebie nawzajem. Projekt okazał się dla mnie bardzo inspirującym zadaniem i otworzył na nowe możliwości pracy z ludźmi. Liczę na to, że w przyszłości będziemy warsztatować na „żywo”, a forma internetowa będzie ciekawym i pomocnym dodatkiem.

Kursanci zdążyli poznać zatem wiele tajników Internetu użytkowego, zdrowej kuchni, a nawet sportu czy kosmetyków naturalnych i zarządzania budżetem domowym. Pomimo nietypowych warunków i spotkań jedynie w formie zdalnej nasi uczestnicy dzielnie biorą udział w warsztatach. Spędzony razem czas pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, ale także stawić czoła emocjom związanym z zaistniałą sytuacją na świecie, jak również zawrzeć nowe znajomości.

Z początku kwestia prowadzenia zajęć z obsługi komputera przez internet wydawała się wręcz nierealna – liczne problemy techniczne czy zróżnicowane wymagania sprzętowe powodowały, że zaczęły się nam nasuwać wątpliwości, czy odbycie takich zajęć jest w ogóle możliwe – mówi Gabriela Król. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu grupy i ścisłej współpracy, jaką mieliśmy między uczestnikami okazało się, że takie rozwiązanie online przyniosło więcej korzyści niż strat! Kurs okazał się być naprawdę intensywny – przez fakt, że uczestnicy „zmuszeni” byli niejako zetknąć się z komputerem już na etapie uruchomienia go i konfiguracji, zamiast jedynie wykonywać poszczególne zadania. Największą satysfakcję jaką odczuwam po poprowadzeniu kursu są zdecydowanie momenty, kiedy od osób, które jeszcze chwile temu deklarowały, że internet „nie jest dla nich” i nie będą go używać dostaję np. wiadomość na Facebooku ze zrobionym przez nich zdjęciem albo zaproszenie do eventu. Pomimo wielu przeszkód – zarówno dla mnie, jak i uczestników – satysfakcja z postępów ogromna i uważam, że osiągnęliśmy razem coś wręcz niemożliwego.

Na ostatnim spotkaniu uczestnicy zajmowali się m.in. grafiką komputerową oraz prezentacjami, a następnie udostępniali je na grupie na Facebooku. Mowa była także o kosmetykach naturalnych. Wszyscy bardzo czynnie uczestniczyli w zajęciach i pilnie pracowali.

Bardzo praktyczny projekt dla każdego – mówi Bożena Kopera. Nie będę się rozpisywała na temat części merytorycznej szkolenia, bo tematy poszczególnych bloków same się określają. Utrwaliłam oraz poszerzyłam swoją dotychczas zdobytą wiedzę w tych dziedzinach. Ponadto, zawarłam nowe znajomości i mile spędziłam czas. Czyż można cokolwiek więcej chcieć? To pytanie oczywiście retoryczne. Nazwa firmy organizującej projekt nie jest gwarancją sukcesu. Gwarancją sukcesu projektu są ludzie działąjący w tej instytucji, co przekłada się na między innymi: starannie dobranych wykładowców. Brałam udział w wielu szkoleniach organizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy i nigdy się nie rozczarowałam. Prezes Andżelika Felska jest przesympatyczną osobą i z taką pasją prowadzi ZUL, że wszyscy uczestnicy czuliśmy się wyjątkowo i zaopiekowani, zawsze miała dla nas czas, jak była taka potrzeba.

Reklama

Region

Żagle 2022. Przed nami V Festiwal Orkiestr Dętych

Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin na dobre wpisał się już w harmonogram żeglarskich wydarzeń. W dniach 19-21 ponownie będziemy mogli podziwiać umiejętności goszczących w naszym mieście artystów.

Opublikowane

w dniu

Niezwykłe święto muzyki i niecodzienne połączenie artystyczne. Od dzieci po osoby bardzo dojrzałe, przez klarnety i puzony, kolorowe musztry paradne i dyrygentów stojących przed kilkudziesięcioosobowym składem – to wszystko przez trzy dni w kilku miejscach Szczecina.

Do naszego miasta przyjedzie osiem grup z całej Polski. Artyści pokonają setki kilometrów. Zaprezentują się dzięki temu na najbardziej barwnym i pozytywnym żeglarskim święcie. To już stały punkt naszego programu, a wykonawców co roku oklaskują i podziwiają tłumy turystów i mieszkańców Szczecina.

Konkurs został podzielony na występy estradowe i pokaz musztry orkiestrowej.

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 sierpnia o godzinie 18:00 wykonanym wspólnie na placu Solidarności hejnałem miasta. Tutaj także odbędzie się konkurs oraz pokaz musztry estradowej. Będzie to bardzo widowiskowa część wydarzenia. Uczestnicy pokazów przygotowują się niemal cały rok i regularnie, za swoją ciężką pracę, nagradzani są gromkimi brawami.

W sobotę o godzinie 11:00 będzie można podziwiać prezentacje zespołów na Wałach Chrobrego.

Na rozdanie nagród przeniesiemy się do najpiękniejszego amfiteatru w Polsce. Od 16:30 odbywać się będą tam koncerty orkiestr i ogłoszenie zwycięzców. Będzie to okazja nie tylko do zobaczenia kto zwyciężył w konkursie, ale również obejrzenia w pełnej okazałości Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec.

W niedzielę o godzinie 11:00 przeniesiemy się już na Łasztownię, gdzie drużyny zaprezentują się raz jeszcze – tym razem przy wizytówce Szczecina: dźwigozaurach.

Czytaj dalej

Region

Iluminacje 2022: Przed nami niezapomniana noc

Już 14 sierpnia, w różnych punktach Szczecina pojawią się przepiękne iluminacje. Część z nich będzie miała swoją premierę. Już teraz warto zarezerwować sobie czas, naładować aparaty fotograficzne i uprzedzić dzieci, że tej nocy, jeśli uda im się nie zasnąć, przeniosą się do iście bajkowej krainy.

Opublikowane

w dniu

Przed nami czwarta już, bez wątpienia najbardziej wyjątkowa i widowiskowa, edycja Iluminacji Szczecin. Oprócz świetlnych niespodzianek i wyjątkowych aranżacji zaplanowanych zostało sporo różnych atrakcji.
Największą areną tego wydarzenia będzie Park Żeromskiego, gdzie będą królowały światło i muzyka. Podświetlone zostaną alejki, drzewa i różne, często niezauważalne podczas spacerów dla nas miejsca. Łącznie znajdzie się tam 10 instalacji, m.in. bajkowa polana, strefa vintage, płaczące drzewo, plac zabaw, disco, wodny świat, czy kolorowy zagajnik. Powstanie strefa gastronomiczna, gdzie będzie można odpocząć na leżakach popijając zimne napoje i kosztując różnego rodzaju smakołyki.

Konkursowe pokazy: jakie, gdzie i o której godzinie

Iluminacje Szczecin to jednak nie tylko Park Żeromskiego. W tym roku zaproszeni do współpracy zostali lokalni artyści i light designerzy, którzy w ramach konkursu mogli zgłosić swoje pomysły na instalacje świetlne. Pięć z tych pomysłów zostanie zrealizowanych właśnie tej nocy.

Tuż za Pomnikiem Marynarza, przy Alei Fontann, zobaczymy i usłyszymy projekt audio-wizualny „Pianino setki kolorów”. To instrument, którego 88 klawiszy połączone z instalacją świetlną, umieszczoną w basenie pobliskiej fontanny, zareaguje kolorem na graną muzykę. Pianino dostępne będzie dla każdego. Autorem pomysłu jest Piotr Krężel z firmy 24fps.

Szczecińska pracownia florystyczna Pod Żółtą Różą – Floral Concept Store, zajmująca się, nie po raz pierwszy, działaniami artystycznymi wychodzącymi poza drzwi kwiaciarni przygotowała instalację dźwiękowo-świetlną zapraszając naturę w sam środek głośnego miasta. Instalacja wyrośnie na pl. Żołnierza, u zbiegu alei Wyzwolenia i Papieża Jana Pawła II. Realizowany projekt nazywa się „Po leśnej stronie rzeczy. Kobieta z natury idealna”.
Przy zegarze słonecznym, na końcu Alei Kwiatowej, będziemy mogli podziwiać Świetlną Sambę. Jest to projekt Rafała Krzanowskiego. Barwne widowisko świetlno – muzyczne w wykonaniu porywającej do tańca sambowej grupy perkusyjnej Bloco Pomerania obejrzymy w godzinach 22:00, 22:30, 23:00, 23:30, 24:00. Zespół zapaleńców brazylijskiej perkusji wykorzystuje sztuki performatywne, łączące system podświetlonych bębnów oraz wybranych części garderoby by jeszcze bardziej uatrakcyjnić swój występ.

Karolina Breguła, artystka i wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna jest szczecinianką. Przygotowała w ramach festiwalu Iluminacje dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest Miasto Lampionów. To instalacja z wiszących lampionów wykonana z niewykorzystanych gazet. Część lampionów powstała podczas warsztatów z dziecięcymi mieszkańcami miasta podczas imprez Bulwarove i Rajski dzień na Rayskiego. Instalacja zawiśnie wśród zieleni na jednym z dziedzińców przy ul. Mariackiej 25, na tyłach ZBiLKu.

Drugim projektem Karoliny Breguły jest interaktywna instalacja z neonem napędzanym siłą mięśni: „Kino свобода”. Neon nawiązuje do świecących szyldów zawieszonych na fasadach budynków kin. To partycypacyjny projekt realizowany we współpracy z Grupą Filmową Kino Svoboda. Na przeciwko neonu stanie podłużny stół z rzędem krzeseł po jednej ze stron oraz kilkoma generatorami prądu na korbkę. Widzowie uruchomią instalację kręcąc korbkami. Kiedy nikt nie wytworzy prądu neon Kino свобода nie zaświeci świeci. Korbami będzie można kręcić i podziwiać jego świecące litery na pasie zieleni trasy Zamkowej u wylotu ul. Farnej.

Dodatkowe atrakcje

Dla tych, co będą szukali dodatkowych wrażeń, podświetlony zostanie Deptak Bogusława. Projekt „Deptak Bogusława – łączy nas kolor” realizowany jest od dwóch lat. Imprezowe miejsce Szczecina zaskoczy po raz kolejny barwami i światłem.

Nikt chyba nie wyobraża sobie Iluminacji Szczecin bez podświetlonej dumy Szczecina – Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. O godz. 22:00 odbędzie się kilkuminutowy pokaz Iluminacji dachu teatru, który zabłyśnie kolorową aranżacją. Do Teatru Letniego zapraszamy także 12.08, na wydarzenie towarzyszące zapowiadające Iluminacje, czyli wielkie multimedialne widowisko – „Odyssea” Henriego Seroki. Szczegóły na stronie www.teatrletni.pl.

Tego jeszcze nie było. Po mieście będzie można jeździć… podświetlonymi rowerami Bike_S. 10 jednośladów będzie dostępnych od godziny 21 na stacji Pomnik Mickiewicza – Szczerbcowa. Wypożyczyć je będzie mógł każdy zgodnie z cennikiem roweru miejskiego.

Czytaj dalej

Region

Żagle 2022. Znamy wszystkie jednostki

Wiemy już, jakie jednostki zacumują wstępnie przy naszych nabrzeżach podczas sierpniowego żeglarskiego święta „Żagle 2022”. Wydarzenie będzie okazją nie tylko do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, czy porozmawiania z załogami żaglowców, ale również do zwiedzenia pokładów.

Opublikowane

w dniu

W dniach 19-21 sierpnia w Szczecinie będziemy gościli blisko 20 jednostek różnego tupu: żaglowych, motorowych itp. Mówiliśmy już o ORP Iskra oraz Gorch Focku. To jednak nie jedyne gwiazdy, które zacumują czy to u stóp Wałów Chrobrego, czy też przy Łasztowni. Na liście zadeklarowanych żaglowców mamy przykładowo piękną Bonawenturę, jedną z najstarszych jednostek pływających pod biało-czerwoną banderą. Wybudowana została w 1948 roku i początkowo pełniła funkcję kutra rybackiego, a później holownika. W 1992 roku przebudowana została na żaglowiec. To oczywiście nie jedyna perełka.

W Szczecinie zobaczymy również
ORP Iskra
Gorch Fock
ORP Toruń
Joanna Saturna
Brabander
Bonawentura
Generał Zaruski
Bryza H
Baltic Beauty
Olander
Lodołamacze
Planeta
Galaktyka
Kattenturm
Victoria
Amanda

Opisy wszystkich jednostek można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: www.zagle.szczecin.eu

Przypomnijmy, że Żagle 2022 to również szereg imprezy towarzyszących. Podczas wydarzenia na scenie zobaczymy największe gwiazdy polskiej estrady: Patrycję Markowską, Viki Gabor czy Grzegorza Hyżego. Weźmiemy udział w Jarmarku pod Żaglami, czy też V Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie. Będzie to również okazja do odwiedzenia Strefy Piw Kraftowych przy ulicy Admiralskiej oraz wielu innych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie