Region

“Budżet w pigułce” – warsztaty w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym w Mierzynie realizowane były pilotażowe, bezpłatne warsztaty weekendowe pod nazwą “Budżet w pigułce” w ramach Projektu Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja KA204 na lata 2019-2021 pn. „Nauczyciel w uniwersytecie ludowy wobec wyzwań współczesnej Europy”.

Opublikowane

w dniu

To była fantastyczna przygoda i duża satysfakcja z nabywania pakietu wiedzy teoretycznej popartej ćwiczeniami z różnych dziedzin, wykładanej w bardzo ciekawy i przystępny sposób przez przemiłych wykładowców – mówi Zofia Wesołowska, uczestniczka warsztatów. Niezmiernie interesująca była wizyta w gospodarstwie ekologicznym Edyty Jaroszewskiej-Nowak. Podsumowując, warto było skorzystać z tego programu.”

Program nauczania dla kursu „Budżet w pigułce” obejmuje sześć modułów: zdrowa kuchnia, czyli zasady zdrowego odżywiania, przydomowy ogród, czyli zakładanie i prowadzenie przydomowego ogrodu, zbieranie i przetwórstwo plonów, sport / fitness, czyli znaczenie ruchu i stosowanie go w życiu codziennym, zarzadzanie gospodarstwem domowym, czyli planowanie wydatków i zarządzanie budżetem domowym, Internet użytkowy, czyli jak korzystać z bogactwa Internetu, również za pomocą urządzeń innych niż komputer, kosmetyki i chemia naturalna, czyli zasady samodzielnego wykonywania kosmetyków i chemii domowej.

Fundacja zaprosiła mnie do projekt u „Budżet w pigułce”, w którym mialam przeprowadzić warsztaty z kosmetyki naturalnej – mówi Liliana Kępińska, prowadząca warsztaty. Z radością przyjęłam propozycję, bo od lat pasjonuję się kosmetyką, ziołami i pracą z ludźmi. Problemem okazała się forma przekazu. Bo ze względu na sytuację izolacji społecznej, zajęcia można było prowadzić tylko online. Ale jak tu przeprowadzić warsztaty, które z założenia są samodzielną pracą rąk, przez internet? Pani Ania, pracowniczka ZUL, stanęła na wysokości zadania organizując platformę zoom i koordynowała przebieg informacji mejlowych między prowadzącymi I uczestnikami. Wyzwaniem dla mnie było, w jaki uruchomić wyobraźnię i kreację twórczą jedynie przez monitor? Wszak zrobienie osobiście maści czy kremu, to nie to samo co mówienie o tym. Ale okazało się, że jednak można. Razem z uczestnikami odkrywaliśmy możliwości stworzenia swojego kosmetyku z tego co mamy w kuchni i ogrodzie. Wykorzystywaliśmy produkty spożywcze oraz tzw. chwasty, które okazywały się ziołami:), do tworzenia mieszanek z artykułów spożywczych, w większości ekologicznych, do użytku zewnętrznego: peelingów, pasty do zębów, wyciągów i maceratów do przemywania i pielęgnacji skóry, a także specyfików służących do czyszczenia gospodarstwa domowego, prania, mycia naczyń itp. Ku mojej wielkie przyjemności i radości, po pewnym czasie i mojej prośbie o włączanie kamerek internetowych, stworzył się zespół uczestników tak inteligentnych I twórczych, że dzięki łagodnej współpracy zaczęliśmy się uczyć od siebie nawzajem. Projekt okazał się dla mnie bardzo inspirującym zadaniem i otworzył na nowe możliwości pracy z ludźmi. Liczę na to, że w przyszłości będziemy warsztatować na „żywo”, a forma internetowa będzie ciekawym i pomocnym dodatkiem.

Kursanci zdążyli poznać zatem wiele tajników Internetu użytkowego, zdrowej kuchni, a nawet sportu czy kosmetyków naturalnych i zarządzania budżetem domowym. Pomimo nietypowych warunków i spotkań jedynie w formie zdalnej nasi uczestnicy dzielnie biorą udział w warsztatach. Spędzony razem czas pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, ale także stawić czoła emocjom związanym z zaistniałą sytuacją na świecie, jak również zawrzeć nowe znajomości.

Z początku kwestia prowadzenia zajęć z obsługi komputera przez internet wydawała się wręcz nierealna – liczne problemy techniczne czy zróżnicowane wymagania sprzętowe powodowały, że zaczęły się nam nasuwać wątpliwości, czy odbycie takich zajęć jest w ogóle możliwe – mówi Gabriela Król. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu grupy i ścisłej współpracy, jaką mieliśmy między uczestnikami okazało się, że takie rozwiązanie online przyniosło więcej korzyści niż strat! Kurs okazał się być naprawdę intensywny – przez fakt, że uczestnicy „zmuszeni” byli niejako zetknąć się z komputerem już na etapie uruchomienia go i konfiguracji, zamiast jedynie wykonywać poszczególne zadania. Największą satysfakcję jaką odczuwam po poprowadzeniu kursu są zdecydowanie momenty, kiedy od osób, które jeszcze chwile temu deklarowały, że internet „nie jest dla nich” i nie będą go używać dostaję np. wiadomość na Facebooku ze zrobionym przez nich zdjęciem albo zaproszenie do eventu. Pomimo wielu przeszkód – zarówno dla mnie, jak i uczestników – satysfakcja z postępów ogromna i uważam, że osiągnęliśmy razem coś wręcz niemożliwego.

Na ostatnim spotkaniu uczestnicy zajmowali się m.in. grafiką komputerową oraz prezentacjami, a następnie udostępniali je na grupie na Facebooku. Mowa była także o kosmetykach naturalnych. Wszyscy bardzo czynnie uczestniczyli w zajęciach i pilnie pracowali.

Bardzo praktyczny projekt dla każdego – mówi Bożena Kopera. Nie będę się rozpisywała na temat części merytorycznej szkolenia, bo tematy poszczególnych bloków same się określają. Utrwaliłam oraz poszerzyłam swoją dotychczas zdobytą wiedzę w tych dziedzinach. Ponadto, zawarłam nowe znajomości i mile spędziłam czas. Czyż można cokolwiek więcej chcieć? To pytanie oczywiście retoryczne. Nazwa firmy organizującej projekt nie jest gwarancją sukcesu. Gwarancją sukcesu projektu są ludzie działąjący w tej instytucji, co przekłada się na między innymi: starannie dobranych wykładowców. Brałam udział w wielu szkoleniach organizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy i nigdy się nie rozczarowałam. Prezes Andżelika Felska jest przesympatyczną osobą i z taką pasją prowadzi ZUL, że wszyscy uczestnicy czuliśmy się wyjątkowo i zaopiekowani, zawsze miała dla nas czas, jak była taka potrzeba.

Reklama

Region

Edukacyjne sobotnie warsztaty w TOEE – sposób na zakończenie ferii

Miłośnicy przyrody w wieku szkolnym nie będą się nudzić w ostatnią sobotę ferii zimowych. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprasza na serię warsztatów edukacyjnych, które mają na celu rozszerzenie wiedzy o zwierzętach oraz rozwijanie empatii wśród najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

O godzinie 11:00 rozpocznie się warsztat pt. „Walentynki wśród zwierząt”, skierowany do dzieci w wieku od 6 lat. Ciekawostki na temat zwyczajów godowych zwierząt, ich zachowań w okresie rozrodu oraz tajemnice świata przyrody zostaną przedstawione w przystępnej dla dzieci formie. Dzięki interaktywnym zajęciom, uczestnicy będą mieli okazję poznać miłosne zwyczaje fauny w sposób zarówno edukacyjny, jak i zabawny.

ZAPISZ SIĘ: https://tiny.pl/t8jpf24r

Drugi warsztat będzie miał miejsce o godzinie 13:00 i będzie nosił nazwę „Miej serce i patrz w serce”. Jest on również przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia. Podczas tej sesji, młodzi uczestnicy nauczą się, jak ważna jest empatia wobec zwierząt oraz jakie są sposoby na okazywanie troski i zrozumienia dla potrzeb żywych istot. Interaktywny charakter warsztatów z pewnością przyciągnie uwagę uczestników i zachęci ich do aktywnego udziału.

APISZ SIĘ: https://tiny.pl/4h7ghn8p

Oba warsztaty są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. TOEE zachęca rodziców do zapisywania swoich pociech i wspólnego spędzenia edukacyjnego czasu w miłej i inspirującej atmosferze.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie