Region

“Budżet w pigułce” – warsztaty w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym w Mierzynie realizowane były pilotażowe, bezpłatne warsztaty weekendowe pod nazwą “Budżet w pigułce” w ramach Projektu Erasmus+ Edukacja dorosłych, Akcja KA204 na lata 2019-2021 pn. „Nauczyciel w uniwersytecie ludowy wobec wyzwań współczesnej Europy”.

Opublikowane

w dniu

To była fantastyczna przygoda i duża satysfakcja z nabywania pakietu wiedzy teoretycznej popartej ćwiczeniami z różnych dziedzin, wykładanej w bardzo ciekawy i przystępny sposób przez przemiłych wykładowców – mówi Zofia Wesołowska, uczestniczka warsztatów. Niezmiernie interesująca była wizyta w gospodarstwie ekologicznym Edyty Jaroszewskiej-Nowak. Podsumowując, warto było skorzystać z tego programu.”

Program nauczania dla kursu „Budżet w pigułce” obejmuje sześć modułów: zdrowa kuchnia, czyli zasady zdrowego odżywiania, przydomowy ogród, czyli zakładanie i prowadzenie przydomowego ogrodu, zbieranie i przetwórstwo plonów, sport / fitness, czyli znaczenie ruchu i stosowanie go w życiu codziennym, zarzadzanie gospodarstwem domowym, czyli planowanie wydatków i zarządzanie budżetem domowym, Internet użytkowy, czyli jak korzystać z bogactwa Internetu, również za pomocą urządzeń innych niż komputer, kosmetyki i chemia naturalna, czyli zasady samodzielnego wykonywania kosmetyków i chemii domowej.

Fundacja zaprosiła mnie do projekt u „Budżet w pigułce”, w którym mialam przeprowadzić warsztaty z kosmetyki naturalnej – mówi Liliana Kępińska, prowadząca warsztaty. Z radością przyjęłam propozycję, bo od lat pasjonuję się kosmetyką, ziołami i pracą z ludźmi. Problemem okazała się forma przekazu. Bo ze względu na sytuację izolacji społecznej, zajęcia można było prowadzić tylko online. Ale jak tu przeprowadzić warsztaty, które z założenia są samodzielną pracą rąk, przez internet? Pani Ania, pracowniczka ZUL, stanęła na wysokości zadania organizując platformę zoom i koordynowała przebieg informacji mejlowych między prowadzącymi I uczestnikami. Wyzwaniem dla mnie było, w jaki uruchomić wyobraźnię i kreację twórczą jedynie przez monitor? Wszak zrobienie osobiście maści czy kremu, to nie to samo co mówienie o tym. Ale okazało się, że jednak można. Razem z uczestnikami odkrywaliśmy możliwości stworzenia swojego kosmetyku z tego co mamy w kuchni i ogrodzie. Wykorzystywaliśmy produkty spożywcze oraz tzw. chwasty, które okazywały się ziołami:), do tworzenia mieszanek z artykułów spożywczych, w większości ekologicznych, do użytku zewnętrznego: peelingów, pasty do zębów, wyciągów i maceratów do przemywania i pielęgnacji skóry, a także specyfików służących do czyszczenia gospodarstwa domowego, prania, mycia naczyń itp. Ku mojej wielkie przyjemności i radości, po pewnym czasie i mojej prośbie o włączanie kamerek internetowych, stworzył się zespół uczestników tak inteligentnych I twórczych, że dzięki łagodnej współpracy zaczęliśmy się uczyć od siebie nawzajem. Projekt okazał się dla mnie bardzo inspirującym zadaniem i otworzył na nowe możliwości pracy z ludźmi. Liczę na to, że w przyszłości będziemy warsztatować na „żywo”, a forma internetowa będzie ciekawym i pomocnym dodatkiem.

Kursanci zdążyli poznać zatem wiele tajników Internetu użytkowego, zdrowej kuchni, a nawet sportu czy kosmetyków naturalnych i zarządzania budżetem domowym. Pomimo nietypowych warunków i spotkań jedynie w formie zdalnej nasi uczestnicy dzielnie biorą udział w warsztatach. Spędzony razem czas pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, ale także stawić czoła emocjom związanym z zaistniałą sytuacją na świecie, jak również zawrzeć nowe znajomości.

Z początku kwestia prowadzenia zajęć z obsługi komputera przez internet wydawała się wręcz nierealna – liczne problemy techniczne czy zróżnicowane wymagania sprzętowe powodowały, że zaczęły się nam nasuwać wątpliwości, czy odbycie takich zajęć jest w ogóle możliwe – mówi Gabriela Król. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu grupy i ścisłej współpracy, jaką mieliśmy między uczestnikami okazało się, że takie rozwiązanie online przyniosło więcej korzyści niż strat! Kurs okazał się być naprawdę intensywny – przez fakt, że uczestnicy „zmuszeni” byli niejako zetknąć się z komputerem już na etapie uruchomienia go i konfiguracji, zamiast jedynie wykonywać poszczególne zadania. Największą satysfakcję jaką odczuwam po poprowadzeniu kursu są zdecydowanie momenty, kiedy od osób, które jeszcze chwile temu deklarowały, że internet „nie jest dla nich” i nie będą go używać dostaję np. wiadomość na Facebooku ze zrobionym przez nich zdjęciem albo zaproszenie do eventu. Pomimo wielu przeszkód – zarówno dla mnie, jak i uczestników – satysfakcja z postępów ogromna i uważam, że osiągnęliśmy razem coś wręcz niemożliwego.

Na ostatnim spotkaniu uczestnicy zajmowali się m.in. grafiką komputerową oraz prezentacjami, a następnie udostępniali je na grupie na Facebooku. Mowa była także o kosmetykach naturalnych. Wszyscy bardzo czynnie uczestniczyli w zajęciach i pilnie pracowali.

Bardzo praktyczny projekt dla każdego – mówi Bożena Kopera. Nie będę się rozpisywała na temat części merytorycznej szkolenia, bo tematy poszczególnych bloków same się określają. Utrwaliłam oraz poszerzyłam swoją dotychczas zdobytą wiedzę w tych dziedzinach. Ponadto, zawarłam nowe znajomości i mile spędziłam czas. Czyż można cokolwiek więcej chcieć? To pytanie oczywiście retoryczne. Nazwa firmy organizującej projekt nie jest gwarancją sukcesu. Gwarancją sukcesu projektu są ludzie działąjący w tej instytucji, co przekłada się na między innymi: starannie dobranych wykładowców. Brałam udział w wielu szkoleniach organizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy i nigdy się nie rozczarowałam. Prezes Andżelika Felska jest przesympatyczną osobą i z taką pasją prowadzi ZUL, że wszyscy uczestnicy czuliśmy się wyjątkowo i zaopiekowani, zawsze miała dla nas czas, jak była taka potrzeba.

Reklama

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie rowerzyści wyruszyli ze Szczecina do Kopenhagi

Dzisiaj rano w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie 50 rowerzystów wyruszyło ze Szczecina do Kopenhagi. Wydarzenie zorganizował Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Szczecinie miłośników turystyki rowerowej pożegnali m.in. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek, Kierownik Działu Marketingu Unity Line – Katarzyna Antoń, Kierownik salonu Opla w Grupie Gezet oraz Prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus – Paweł Malinowski.

Opublikowane

w dniu

Prezydent Szczecina podkreślił, że wyruszający do Kopenhagi rowerzyści są ambasadorami Szczecina i Pomorza Zachodniego i dodał, że chętnie dołączyłby do wyprawy, ale jako gospodarz obchodów Dni Skandynawskich ma obowiązki, które nie pozwalają mu opuścić w tym czasie stolicy Pomorza Zachodniego. Piotr Krzystek życzył uczestnikom rajdu bezpiecznej jazdy przez Polskę, Szwecję i Danię. Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus wyraził radość, że w tym roku poza mieszkańcami Szczecina i Pomorza Zachodniego w rajdzie biorą udział także miłośnicy turystyki rowerowej m.in. z Chojnic, Dąbrowy Górniczej, Gdyni, Poznania, Tucholi i Warszawy. W tym roku w rajdzie uczestniczą także Niemcy z Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Rowerzyści w 5 dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Na pierwszym etapie będą delektować się pięknem Pomorza Zachodniego na odcinku ze Szczecina do Świnoujścia. Rozwijająca się dynamicznie infrastruktura rowerowa na Pomorzu Zachodnim umożliwi pokonanie m.in. niedawno otwartej drogi rowerowej na północ od Czarnocina gdzie rowerzyści będą jechać po wale przeciwpowodziowym w bezpośredniej bliskości Zalewu Szczecińskiego. Po przeprawieniu się do Szwecji rowerzyści pokonają kolejne 100 kilometrów po wybrzeżu Skanii. Trzeciego dnia miłośnicy turystyki rowerowej będą zwiedzać najbardziej rowerowe miasto na Świecie – Kopenhagę. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Czwarty dzień do przejazd prze Skanię, a piąty to już powrót do Szczecina.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu.

Uczestnicy wyprawy otrzymali dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowała firma Unity Line. Organizację wydarzenia wsparły firmy Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można było zorganizować tą wyprawę.

Czytaj dalej

Region

Tylko do 15 maja szkoły mogą zgłaszać się do bezpłatnych programów edukacyjnych Fundacji Orange

„Moc działania razem”, to hasło, które towarzyszy naborowi szkół z całej Polski do programów MegaMisja dla klas 1-3 i #SuperKoderzy dla klas 4-8. Fundacja Orange podkreśla w ten sposób, jak ważna przy budowaniu zdrowych nawyków cyfrowych jest współpraca, działanie razem i nauka w grupie. Zgłoszenia można przesyłać do 15 maja. Szczegóły znajdują się na stronie www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol

Opublikowane

w dniu

Podczas MegaMisji dla klas 1 – 3 tematy takie jak: krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę – tłumaczone są w formie angażującej zabawy, w której dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika. Szkoła otrzymuje nagrody oraz wsparcie merytoryczne przy realizacji. Uczniowie zaś zdobywają nowe umiejętności w dużej mierze bez użycia technologii pod czujnym okiem nauczycieli.

– W MegaMisji uczniowie mają zajęte i głowy, i ręce. Muszą sporo kombinować i nauczyć się pracować w większych grupach, bez kłótni, narzucania swoich propozycji – mówi Krystyna Dziąg, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej z Trzciannej – Są bardziej otwarte, zżyte ze sobą. Nie wstydzą się wypowiadać własnego zdania i argumentów na jego obronę. Czasami toczą prawdziwe dyskusje, spierając się o różne sprawy i potrafią wypowiedzieć się na każdy temat. To jest fantastyczne! – przyznaje i dodaje: – Małe dzieci dość późno uczą się współdziałania w grupie, współpracy. Te już to potrafią.

Z kolei w programie #SuperKoderzy uczniowie składają roboty, tworzą stacje pogodowe, grają na owocach, kodują – a przy tym rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nauczyciel ma do wyboru 15 ścieżek tematycznych i zajęcia może prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki (ale też m.in. muzyki, matematyki, czy na języku angielskim). Jak program wpływa na zachowanie uczniów?

Słuchają się nawzajem, dzielą pomysłami, nie narzucają własnego zdania. Zaprzyjaźniają się ze sobą, spędzają razem czas. Znajdują wartość w kontaktach z rówieśnikami. Dodatkowo są bardzo aktywni. Sami wpadają na pomysły, chcą robić więcej. W tym roku np. wymyślili konkurs fizyczny z różnymi etapami, opracowują escape room. Wielokrotnie pozytywnie mnie zaskakują – opowiada Monika Gnutek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Janikowie.

Oba programy wpisują się w podstawę programową, dotychczas udział w nich wzięło 2 tysiące szkół i ponad 50 tysięcy uczniów. – Nauczycielki i nauczyciele nie muszą być specjalistami od nowych technologii – otrzymują od nas kompleksowe wsparcie, scenariusze zajęć oraz gwarantowane nagrody dla szkół. Obie inicjatywy realizujemy z powodzeniem w miastach i wsiach, w placówkach dużych i małych. Każda szkoła ma szansę, by dostać się do programów. Na zgłoszenia czekamy do 15 maja – zachęca Izabela Kręgiel, koordynatorka programu MegaMisja w Fundacji Orange.

Jak zgłosić szkołę?

Każda szkoła, która chce przystąpić do inicjatyw Fundacji Orange powinna do 15 maja 2023 r. wypełnić formularz online na stronie www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Temat pracy brzmi: Zaproś MegaMisję/#SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij dlaczego chcesz być w naszym programie. Dla aplikujących działa też specjalna infolinia: 502 091 955, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Pytania można zadawać również drogą mailową:

megamisja@biuroprogramu.online

superkoderzy@biuroprogramu.online

Czytaj dalej

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

https:/www.youtube.com/watch?v=pzgsHjSdYsM&t=1s

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https:/gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https:/www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie