Powiat Policki

„Budżet w pigułce” – październikowa nowość w ZUL

„Budżet w pigułce” to duży i atrakcyjny kurs Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Zaplanowanych jest łącznie 240 godzin w 6 blokach tematycznych, tzw. modułach: ZDROWA KUCHNIA, PRZYDOMOWY OGRÓD, SPORT / FITNESS, ZARZĄDZANIE GOSPODARSTWEM DOMOWYM, INTERNET UŻYTKOWY, KOSMETYKI I CHEMIA NATURALNA. Trwa rekrutacja, przyjętych zostanie maksymalnie 20 osób. Warunkiem jest wypełnienie formularza – tylko to bowiem zapewnia zakwalifikowanie się. ZUL myśli o osobach w wieku około 45 do 65 lat.

Opublikowane

w dniu

Oj, będzie się działo! Pewna tego jest też Angelika Felska, organizatorka i prezes zarządu ZUL w Mierzynie.

Projekt ten jest realizowany w ramach programu ERASMUS+. Udział w nim wzięli uczestnicy Danii, Niemiec i trzy Uniwersytety Ludowe z Polski. Ustaliliśmy, że projekt nasz będzie skierowany do osób starszych. Osób, które utraciły pracę i ciężko im znaleźć nową albo się przekwalifikować. Do rodziców, którzy odchowali dzieci i nie bardzo wiedzą, jak wrócić „do ludzi” i na rynek pracy. Do osób, które zaczynają się borykać z coraz większą ilością problemów z czasem przekładających się na funkcjonowanie domu i ich rodzin. „Budżet w pigułce” to będzie na pewno dobra zabawa. Przede wszystkim praktyka nie wykłady. Dużo zajęć warsztatowych, praktycznych, ale także zajęcia sportowe. Wszystko po to, żeby pokazać uczestnikom kursu, jak funkcjonować poza codziennymi obowiązkami, szkołą dzieci, czy pracą (jeżeli ją mają albo chcieliby mieć). Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na samego siebie.”

Wszystkie zajęcia będą prowadzić osoby interesujące, z doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. Podkreślić należy magiczną moc celów poszczególnych tematów kształcenia. Uczestnicy ZDROWEJ KUCHNI poznają zasady właściwego odżywiania się oraz piramidy żywieniowej, a także nauczą się doceniać lokalne produkty rolno-spożywcze. Na pewno każdy stanie się miłośnikiem zdrowej kuchni!

PRZYDOMOWY OGRÓD to wiedza, jak założyć i pielęgnować ogród oraz jak uzyskać dobre zbiory. To nabycie umiejętności przygotowania gleby i doboru odpowiednich roślin pod kątem lokalnych uwarunkowań środowiskowych.

Blok tematyczny SPORT obejmuje znaczenie ruchu dla utrzymania dobrej, nawet bardzo dobrej kondycji ciała i ducha. Istotne jest poznanie i stosowanie zasad bezpiecznego treningu, czyli np. rozgrzewki i rozciągania, jak również ograniczenia ryzyka bolesnej kontuzji.

ZARZĄDZANIE GOSPODARSTWEM DOMOWYM to wiedza związana z domowym budżetem, planowaniem wydatków i odpowiednią gospodarką pieniędzmi. To wszystko, co najważniejsze!

W ramach bloku INTERNET UŻYTKOWY uczestnicy kursu nauczą się korzystania z Internetu za pośrednictwem komputera, tabletu i telefonu. Warto wiedzieć, jak obsługiwać bezpieczne płatności internetowe, czy zarejestrować lekarską wizytę domową. To wcale nie jest trudne! Dzięki Internetowi życie jest po prostu łatwiejsze.

Na zajęciach z działu KOSMETYKI I CHEMIA NATURALNA kursanci nauczą się wykonywać domowym sposobem podstawowe kosmetyki i środki czyszczące. Dowiedzą się o ich zbawiennym wpływie na urodę i środowisko, a także poznają ich koszty produkcji.

„Budżet w pigułce” zapowiada się zatem bardzo interesująco pod każdym względem. Kurs na pewno pomoże każdemu zapomnieć o nudzie i codziennych problemach. Będzie wspaniałą okazją do zawarcia nowych znajomości i nabycia cennych umiejętności. Wydarzenie zostanie zorganizowane i sfinansowane w ramach projektu: „Nauczyciel w Uniwersytecie Ludowym wobec wyzwań współczesnej Europy” nr 2019-1-PLO1-KA204-065864 dofinansowanego przez Program Komisji Europejskiej Erasmus+.

Gmina Dobra

Powstanie przejście dla pieszych i perony autobusowe w Grzepnicy

Powiat Policki przystąpił do realizacji kolejnego etapu modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. W miejscowości Grzepnica, w ramach zapowiedzianej inwestycji, powstaną dwa nowe perony autobusowe. Umowa na wykonanie projektu budowlanego została podpisana, a jej zakres obejmie nie tylko same perony, ale również szereg dodatkowych elementów mających na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżujących.

Opublikowane

w dniu

Perony autobusowe zlokalizowane zostaną w pasie drogowym drogi powiatowej nr 3911Z, łączącej Dobrą z Bartoszewem, nieopodal ul. Rezydenckiej. Projekt przewiduje także budowę nowego chodnika, który umożliwi bezpieczne dotarcie pieszych z przystanków do przejścia dla pieszych. Ponadto, zaprojektowane zostanie przejście dla pieszych wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym, co zwiększy widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Istotnym elementem projektu będzie również doświetlenie dla pieszych, które poprawi widoczność po zmroku.

Inwestycja realizowana będzie we współpracy z Gminą Dobra. Dzięki nowym peronom autobusowym mieszkańcy Grzepnicy oraz okolicznych miejscowości zyskają wyżej poziom dostępności komunikacyjnej, co przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności regionu. Prace projektowe to pierwszy krok ku realizacji długo oczekiwanej przez lokalną społeczność inwestycji, która wpłynie na poprawę warunków podróży oraz infrastruktury drogowej.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Powstanie projekt budowlany modernizacji odcinka drogi powiatowej Buk-Rzędziny

Powiat Policki inicjuje znaczące działania w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego i komfortu mieszkańców. W bliskiej perspektywie czasowej ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe na realizację projektu budowlanego odcinka drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Buk a Łęgi.

Opublikowane

w dniu

Obecna struktura jezdni, charakteryzująca się licznymi ubytkami oraz niewystarczającą szerokością uniemożliwiającą bezproblemowe mijanie się pojazdów, jest źródłem zagrożeń dla użytkowników tej trasy. Starosta Policki, Andrzej Bednarek, podkreśla wagę procedury, która ma na celu przygotowanie projektu budowlanego mającego na celu kompleksową modernizację wymienionego odcinka.

W ramach prac projektowych zaplanowano szeroki wachlarz usprawnień. Do najważniejszych należy przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych Nr 3907Z i 3909Z w miejscowości Buk, urządzenie i modernizacja istniejących chodników oraz infrastruktury dla rowerzystów. Projekt uwzględnia również budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę zjazdów, jak i organizację miejsc postojowych. Kluczowym elementem będzie również poszerzenie konstrukcji jezdni do sześciu metrów, co znacząco wpłynie na poprawę warunków ruchu.

Powiat Policki zobowiązuje się do rozwiązania kolizji z istniejącym uzbrojeniem technicznym w ramach projektu. Planowane działania mają kluczowe znaczenie dla podniesienia standardów bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jak również wszystkich użytkowników drogi. Szczegółowe informacje dotyczące przetargu i harmonogramu prac zostaną zaprezentowane wkrótce.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzi remont głównej drogi w Ustowie

Starostwo Powiatu Polickiego ogłosiło, że planowany jest remont głównej drogi w miejscowości Ustowo – ostatniego odcinka trasy łączącej Szczecin z Siadłem Górnym. Obecna kondycja kilometrowego fragmentu pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na liczne wyrwy i ubytki, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących tą trasą.

Opublikowane

w dniu

Na realizację prac remontowych przekazano środki w wysokości 6,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jak poinformował starosta policki, Andrzej Bednarek. Władze lokalne wspólnie z gminą podejmują starania o pozyskanie brakujących środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu, szacowanych na 11 milionów złotych.

Plan przewiduje, że przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony najpóźniej w maju bieżącego roku. W międzyczasie, do czasu rozpoczęcia głównych działań remontowych, droga zostanie tymczasowo zabezpieczona. Starosta Bednarek apeluje o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przyszłych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie