Powiat Policki

„Budżet w pigułce” – październikowa nowość w ZUL

„Budżet w pigułce” to duży i atrakcyjny kurs Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Zaplanowanych jest łącznie 240 godzin w 6 blokach tematycznych, tzw. modułach: ZDROWA KUCHNIA, PRZYDOMOWY OGRÓD, SPORT / FITNESS, ZARZĄDZANIE GOSPODARSTWEM DOMOWYM, INTERNET UŻYTKOWY, KOSMETYKI I CHEMIA NATURALNA. Trwa rekrutacja, przyjętych zostanie maksymalnie 20 osób. Warunkiem jest wypełnienie formularza – tylko to bowiem zapewnia zakwalifikowanie się. ZUL myśli o osobach w wieku około 45 do 65 lat.

Opublikowane

w dniu

Oj, będzie się działo! Pewna tego jest też Angelika Felska, organizatorka i prezes zarządu ZUL w Mierzynie.

Projekt ten jest realizowany w ramach programu ERASMUS+. Udział w nim wzięli uczestnicy Danii, Niemiec i trzy Uniwersytety Ludowe z Polski. Ustaliliśmy, że projekt nasz będzie skierowany do osób starszych. Osób, które utraciły pracę i ciężko im znaleźć nową albo się przekwalifikować. Do rodziców, którzy odchowali dzieci i nie bardzo wiedzą, jak wrócić „do ludzi” i na rynek pracy. Do osób, które zaczynają się borykać z coraz większą ilością problemów z czasem przekładających się na funkcjonowanie domu i ich rodzin. „Budżet w pigułce” to będzie na pewno dobra zabawa. Przede wszystkim praktyka nie wykłady. Dużo zajęć warsztatowych, praktycznych, ale także zajęcia sportowe. Wszystko po to, żeby pokazać uczestnikom kursu, jak funkcjonować poza codziennymi obowiązkami, szkołą dzieci, czy pracą (jeżeli ją mają albo chcieliby mieć). Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na samego siebie.”

Wszystkie zajęcia będą prowadzić osoby interesujące, z doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. Podkreślić należy magiczną moc celów poszczególnych tematów kształcenia. Uczestnicy ZDROWEJ KUCHNI poznają zasady właściwego odżywiania się oraz piramidy żywieniowej, a także nauczą się doceniać lokalne produkty rolno-spożywcze. Na pewno każdy stanie się miłośnikiem zdrowej kuchni!

PRZYDOMOWY OGRÓD to wiedza, jak założyć i pielęgnować ogród oraz jak uzyskać dobre zbiory. To nabycie umiejętności przygotowania gleby i doboru odpowiednich roślin pod kątem lokalnych uwarunkowań środowiskowych.

Blok tematyczny SPORT obejmuje znaczenie ruchu dla utrzymania dobrej, nawet bardzo dobrej kondycji ciała i ducha. Istotne jest poznanie i stosowanie zasad bezpiecznego treningu, czyli np. rozgrzewki i rozciągania, jak również ograniczenia ryzyka bolesnej kontuzji.

ZARZĄDZANIE GOSPODARSTWEM DOMOWYM to wiedza związana z domowym budżetem, planowaniem wydatków i odpowiednią gospodarką pieniędzmi. To wszystko, co najważniejsze!

W ramach bloku INTERNET UŻYTKOWY uczestnicy kursu nauczą się korzystania z Internetu za pośrednictwem komputera, tabletu i telefonu. Warto wiedzieć, jak obsługiwać bezpieczne płatności internetowe, czy zarejestrować lekarską wizytę domową. To wcale nie jest trudne! Dzięki Internetowi życie jest po prostu łatwiejsze.

Na zajęciach z działu KOSMETYKI I CHEMIA NATURALNA kursanci nauczą się wykonywać domowym sposobem podstawowe kosmetyki i środki czyszczące. Dowiedzą się o ich zbawiennym wpływie na urodę i środowisko, a także poznają ich koszty produkcji.

„Budżet w pigułce” zapowiada się zatem bardzo interesująco pod każdym względem. Kurs na pewno pomoże każdemu zapomnieć o nudzie i codziennych problemach. Będzie wspaniałą okazją do zawarcia nowych znajomości i nabycia cennych umiejętności. Wydarzenie zostanie zorganizowane i sfinansowane w ramach projektu: „Nauczyciel w Uniwersytecie Ludowym wobec wyzwań współczesnej Europy” nr 2019-1-PLO1-KA204-065864 dofinansowanego przez Program Komisji Europejskiej Erasmus+.

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie