Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Branżowe Centrum Umiejętności – nowoczesna przestrzeń dla edukacji i rozwoju w branży chemicznej

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a wraz z nią rosną potrzeby rynku pracy w zakresie wykwalifikowanych specjalistów. Odpowiedzią na te wyzwania jest powstające w Lubieszynie Branżowe Centrum Umiejętności (BCU), które będzie kształcić zarówno uczniów, jak i osoby dorosłe z całej Polski w zakresie branży chemicznej, rozwijać ich kompetencje zawodowe oraz wspierać w ich przekwalifikowaniu. Powiat Policki właśnie podpisał umowę z wykonawcą, czyli firmą DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Policach odpowiedzialną za modernizację obiektu, w którym od nowego roku szkolnego będzie działać placówka.

Opublikowane

w dniu

BCU powstanie formalnie przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, fizycznie zaś umiejscowiona będzie w Lubieszynie, w zmodernizowanym i zaadoptowanym obiekcie niedaleko przejścia granicznego. Budynek jednokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 1 353,64 m² zostanie przekształcony tak, aby na jego parterze mogły funkcjonować m.in.: trzy pracownie chemiczne, pracownia BHP, pracownia komputerowa wraz z pracownią kreślarską, sala wielofunkcyjna, sekretariat oraz pomieszczenia biurowe. Dodatkowo w budynku w przyszłości jest zaplanowane utworzenie Polsko – Niemieckiego Centrum Współpracy, co podkreśli międzynarodowy wymiar współpracy edukacyjnej.

Inwestycja w przyszłość edukacji i rynku pracy

Branżowe Centrum Umiejętności kompleksowo wyposażone dydaktycznie i laboratoryjnie, umożliwi realizację szerokiego wachlarza szkoleń branżowych i zawodowych. BCU będzie miejscem otwartym dla różnych grup odbiorców – młodzieży w wieku 14-24 lat (uczniów i studentów), dorosłych, a także nauczycieli kształcenia zawodowego. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i trwała platforma współpracy pomiędzy biznesem a edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia w dziedzinie przemysłu chemicznego.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, którzy są ściśle związani z branżą chemiczną. W jego realizacji wykorzystane zostaną nie tylko zasoby kadrowe i organizacyjne tych partnerów, lecz także ich doświadczenie i know-how.

Harmonogram i wartość inwestycji

Realizacja projektu przewidziana jest na najbliższe miesiące, a zakończenie prac na czerwiec 2025 roku. Wartość umowy z wykonawcą wynosi 6 420 000,00 zł. Rozpoczęcie pierwszych szkoleń w BCU jest planowane na wrzesień 2025 roku, jednak dokładna data zależy od zakończenia prac budowlanych oraz sprawnego wyposażenia placówki.

Branżowe Centrum Umiejętności w Policach to przełomowy projekt, który znacząco wpłynie na rozwój edukacji zawodowej – branżowej – w regionie. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i współpracy z przemysłem chemicznym, stworzymy miejsce, które pozwoli młodzieży i dorosłym zdobywać nowe kompetencje i dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. To inwestycja w przyszłość zarówno mieszkańców powiatu polickiego, Szczecina, jak i Polski, ale też całej branży chemicznej – mówi Shivan Fate, Starosta Policki.

Branżowe Centrum Umiejętności to inwestycja kluczowa dla przyszłości kształcenia zawodowego w Polsce. Nowoczesna infrastruktura, innowacyjne programy nauczania oraz bliska współpraca z przemysłem chemicznym pozwolą skutecznie kształcić specjalistów, którzy będą stanowić fundament przyszłej gospodarki.

W trudnych dla branży chemicznej czasach jeszcze ważniejsze jest to, aby sprostać wysokim oczekiwaniom klientów. Aby to osiągnąć musimy dostosowywać zarówno nasze procesy technologiczne, jak i kompetencje oraz kwalifikacje naszych pracowników. Branżowe Centrum Umiejętności, którego jesteśmy partnerem, umożliwi nam wykorzystanie potencjału naszych wyspecjalizowanych kadr do kształcenia nowych oraz przekwalifikowania obecnych pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem – podkreśla wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Police, Artur Błażejak.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Sukces na dachu Ameryki – pracownik Grupy Azoty zdobył Aconcaguę

7 lutego br. to szczególny dzień dla Zbigniewa Kapuścińskiego oraz Grupy Azoty Zakładów Chemicznych w Policach. Polski inżynier chemik, związany z Policami od początku swojej kariery zawodowej, zdobył Aconcaguę – najwyższy szczyt Andów, a także obu Ameryk i półkuli południowej. Zbigniew Kapuściński, będąc na co dzień kierownikiem Wydziału Oczyszczalni Ścieków, 7 lutego br. o godz. 12:45 osiągnął wysokość 6960,8 metrów nad poziomem morza i stanął na szczycie, wznosząc się ponad swoje codzienne wyzwania góry

Opublikowane

w dniu

Pasjonat sportów górskich od najmłodszych lat, Kapuściński jest również aktywnym biegaczem, biorącym udział w licznych biegowych sztafetach organizowanych przez Grupę Azoty. Jego determinacja i poświęcenie w dążeniu do celu jest inspiracją dla wielu. Oprócz Aconcagui, Kapuściński zdobył najwyższe szczyty na kilku kontynentach i samotnie wspinał się na wulkany – co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i ogromnej pasji do gór.

Gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Współpraca Grupy Azoty i Politechniki Morskiej w Szczecinie na rzecz rozwoju Polickiego Portu

Podejmowanie wspólnych inicjatyw badawczych i rozwojowych w zakresie rozwoju Polickiego Portu to główne założenie podpisanego Porozumienia pomiędzy Grupą Azoty Police, Zarządem Morskiego Portu Police oraz Politechniką Morską w Szczecinie. Współpraca obejmować będzie wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego uczelni oraz potencjału polickiej Spółki, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw podejmowanych na terenach portowych.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police dostrzega ogromne korzyści z partnerstwa biznesu z nauką. Z Politechniką Morską współpracujemy od wielu lat, głównie w zakresie kształcenia kadr inżynieryjno-technicznych na dedykowanym kierunku. Dziś, mając na uwadze dynamiczny rozwój naszego portu, poszerzamy tę współpracę o prowadzenie kolejnych wspólnych przedsięwzięć badawczych. Politechnika dysponuje know-how, licznymi wynikami badań i opracowaniami naukowymi, dzięki którym będziemy mogli sprawnie realizować zaplanowane oraz nowe inwestycje, zwiększające potencjał naszej infrastruktury logistycznej w porcie – wskazuje Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski.

Należące do Politechniki Morskiej Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających to flagowy projekt szczecińskiej Uczelni. Placówka dysponuje specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, gdzie prowadzi badania nad najnowocześniejszymi technologiami w różnych obszarach gospodarki morskiej. Dzięki dostępowi do robotów podwodnych oraz profesjonalnych dronów, realizuje badania hydrograficzne i geodezyjne, dostępne tylko dla nielicznych instytutów badawczych w kraju.

Podpisując Porozumienie z Grupą Azoty oraz Portem Police cieszymy się na rozpoczęcie współpracy w nowym obszarze, który ma na celu wzmocnienie innowacyjności oraz rozwoju sektora przemysłowego i naukowego w regionie.  Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających Politechniki Morskiej w Szczecinie z przyjemnością będzie wspierać partnerów w realizacji ambitnych projektów badawczo-rozwojowych. Połączenie wiedzy akademickiej z praktycznymi rozwiązaniami pozwoli sprostać wyzwaniom przyszłości. Jest to również szansa dla młodych inżynierów, opuszczających progi uczelni, na rozwój w najlepszych firmach w kraju. Współpraca nauki z biznesem, na którą Uczelnia stawia od dawna, to niekwestionowana korzyść dla obu stron – mówi Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM.

Doświadczenie kadry naukowej Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz zaplecze technologiczne w postaci Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających stanowią cenną bazę do podejmowania inicjatyw związanych m.in. z rozbudową w polickim porcie terminalu, torów podejściowych, czy centrów logistycznych.

Współpraca z uczelniami jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnej logistyki gospodarki morskiej. Naszym celem jest stworzenie silnych fundamentów dla innowacji oraz efektywności procesów logistycznych. Jako zarząd portu, z pełnym przeświadczeniem dążymy do rozwijania tej współpracy, mając na uwadze, że tylko dzięki synergii nauki i praktyki możemy osiągnąć ambitne cele, które podniosą konkurencyjność naszego portu – zaznacza Prezes Zarządu Morskiego Portu Police Dariusz Budzik.

Podpisane porozumienie to kolejny krok Grupy Azoty Police w kierunku rozwoju swoich terenów portowych, stanowiących ogromny potencjał biznesowy dla całej grupy kapitałowej. Liczne działania skoncentrowane wokół portu, w tym realizowana obecnie rozbudowa infrastruktury kolejowej, która zwiększy dostępność portu zarówno od strony lądowej, jak i morskiej, przełożą się na jeszcze większą atrakcyjność tych terenów dla nowych inwestorów.

Obszary logistyczne odgrywają obecnie w Grupie Azoty coraz większą rolę. Dostępna infrastruktura, wykorzystywana do niedawna głównie na potrzeby własne grupy kapitałowej, obecnie staje się cennym aktywem biznesowym, przyciągającym podmioty zewnętrzne. Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach Zarząd Grupy Azoty S.A. podjął uchwałę, zgodnie z którą kierunkowo przyjęta została koncepcja integracji obszarów logistyki. W kolejnych krokach, dedykowany zespół będzie pracować nad docelowym modelem integracji. W pracach uwzględnione zostaną możliwości w zakresie centralizacji obszaru logistyki.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty integruje obszar logistyczny w ramach całej Grupy Kapitałowej

Zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę, zgodnie z którą kierunkowo przyjęta została koncepcja integracji obszarów logistyki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W kolejnych krokach, dedykowany zespół będzie pracować nad docelowym modelem integracji. W pracach uwzględnione zostaną możliwości w zakresie centralizacji obszaru logistyki.

Opublikowane

w dniu

W toku prac wypracowane zostaną również rekomendacje dotyczące spółek z Grupy Kapitałowej związanych z logistyką oraz potencjału wydzielenia procesów logistycznych w Grupie. Zatwierdzenie harmonogramu działań integracji logistyki w Grupie Azoty przewidziane jest na Q3 2025.

Koncepcja integracji obszaru logistyki została wypracowana w wyniki realizacji inicjatyw strategicznych w Programie Azoty Business.

Od kilku miesięcy wskazujemy, że obszary logistyczne będą odgrywać zdecydowanie większą niż dotychczas rolę w biznesie Grupy Azoty. Mamy na myśli zarówno nasze tereny portowe – tutaj ważnym aspektem będą partnerstwa z firmami zainteresowanym importem poszczególnych surowców, ale też naszą infrastrukturę kolejową. Zmieniamy podejście do logistyki, odchodzimy od koncepcji wykorzystywania naszych aktywów na potrzeby niemalże jedynie Grupy Kapitałowej. Widzimy w tym obszarze duży potencjał do generowania przychodów z usług zewnętrznych, a Grupa Azoty ma najlepszą pozycję do bycia liderem w dostawach importowanego amoniaku do Polski, posiadając jedyny w kraju morski terminal przeładunkowy amoniaku – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., odpowiedzialny m.in. za obszar logistyki, Prezes Zarządu Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski. Bardzo ważny jest dla nas Port w Policach, gdzie realizujemy projekt budowy przyłącza kolejowego wraz z bocznicą, aby otworzyć port na klientów zewnętrznych.

Wśród aktywów logistycznych Grupy Azoty znajdują się m.in. spółka kolejowa Grupa Azoty Koltar, porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Policach, a także rozbudowana infrastruktura logistyczna poszczególnych spółek z Grupy Kapitałowej oraz terminal przeładunkowy LHS w Grupa Azoty Siarkopol

Na przestrzeni ostatnich dni, polickie zakłady Grupy podpisały porozumienie  w sprawie rozwoju obszaru Portu Morskiego Grupy Azoty w Policach. Porozumienie zostało podpisane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwem Powiatowym w Policach, Urzędem Miejskim w Policach oraz Zarządem Morskiego Portu Police i dotyczy ponad 300 działek o łącznym obszarze ponad 460 hektarów. Efektem podpisanego Porozumienia ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności wskazanych terenów, jako miejsca przyjaznego inwestorom oraz zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw, usług portowych oraz wzrostu opłat lokalnych.

W kontekście zwiększania roli obszaru logistyki w Grupie Azoty, warto przypomnieć o przyznanym w październiku ub. roku dofinansowaniu w wysokości ponad 33 mln euro z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na inwestycję realizowaną przez Zarząd Morskiego Portu Police. Jej celem jest zwiększenie dostępności portu zarówno od strony lądowej, jak i morskiej, a także zwiększenie wydajności przeładunkowej. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kw. 2028 roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie