Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Branżowe Centrum Umiejętności – nowoczesna przestrzeń dla edukacji i rozwoju w branży chemicznej

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, a wraz z nią rosną potrzeby rynku pracy w zakresie wykwalifikowanych specjalistów. Odpowiedzią na te wyzwania jest powstające w Lubieszynie Branżowe Centrum Umiejętności (BCU), które będzie kształcić zarówno uczniów, jak i osoby dorosłe z całej Polski w zakresie branży chemicznej, rozwijać ich kompetencje zawodowe oraz wspierać w ich przekwalifikowaniu. Powiat Policki właśnie podpisał umowę z wykonawcą, czyli firmą DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Policach odpowiedzialną za modernizację obiektu, w którym od nowego roku szkolnego będzie działać placówka.

Opublikowane

w dniu

BCU powstanie formalnie przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, fizycznie zaś umiejscowiona będzie w Lubieszynie, w zmodernizowanym i zaadoptowanym obiekcie niedaleko przejścia granicznego. Budynek jednokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 1 353,64 m² zostanie przekształcony tak, aby na jego parterze mogły funkcjonować m.in.: trzy pracownie chemiczne, pracownia BHP, pracownia komputerowa wraz z pracownią kreślarską, sala wielofunkcyjna, sekretariat oraz pomieszczenia biurowe. Dodatkowo w budynku w przyszłości jest zaplanowane utworzenie Polsko – Niemieckiego Centrum Współpracy, co podkreśli międzynarodowy wymiar współpracy edukacyjnej.

Inwestycja w przyszłość edukacji i rynku pracy

Branżowe Centrum Umiejętności kompleksowo wyposażone dydaktycznie i laboratoryjnie, umożliwi realizację szerokiego wachlarza szkoleń branżowych i zawodowych. BCU będzie miejscem otwartym dla różnych grup odbiorców – młodzieży w wieku 14-24 lat (uczniów i studentów), dorosłych, a także nauczycieli kształcenia zawodowego. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i trwała platforma współpracy pomiędzy biznesem a edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia w dziedzinie przemysłu chemicznego.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, którzy są ściśle związani z branżą chemiczną. W jego realizacji wykorzystane zostaną nie tylko zasoby kadrowe i organizacyjne tych partnerów, lecz także ich doświadczenie i know-how.

Harmonogram i wartość inwestycji

Realizacja projektu przewidziana jest na najbliższe miesiące, a zakończenie prac na czerwiec 2025 roku. Wartość umowy z wykonawcą wynosi 6 420 000,00 zł. Rozpoczęcie pierwszych szkoleń w BCU jest planowane na wrzesień 2025 roku, jednak dokładna data zależy od zakończenia prac budowlanych oraz sprawnego wyposażenia placówki.

Branżowe Centrum Umiejętności w Policach to przełomowy projekt, który znacząco wpłynie na rozwój edukacji zawodowej – branżowej – w regionie. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i współpracy z przemysłem chemicznym, stworzymy miejsce, które pozwoli młodzieży i dorosłym zdobywać nowe kompetencje i dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. To inwestycja w przyszłość zarówno mieszkańców powiatu polickiego, Szczecina, jak i Polski, ale też całej branży chemicznej – mówi Shivan Fate, Starosta Policki.

Branżowe Centrum Umiejętności to inwestycja kluczowa dla przyszłości kształcenia zawodowego w Polsce. Nowoczesna infrastruktura, innowacyjne programy nauczania oraz bliska współpraca z przemysłem chemicznym pozwolą skutecznie kształcić specjalistów, którzy będą stanowić fundament przyszłej gospodarki.

W trudnych dla branży chemicznej czasach jeszcze ważniejsze jest to, aby sprostać wysokim oczekiwaniom klientów. Aby to osiągnąć musimy dostosowywać zarówno nasze procesy technologiczne, jak i kompetencje oraz kwalifikacje naszych pracowników. Branżowe Centrum Umiejętności, którego jesteśmy partnerem, umożliwi nam wykorzystanie potencjału naszych wyspecjalizowanych kadr do kształcenia nowych oraz przekwalifikowania obecnych pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem – podkreśla wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Police, Artur Błażejak.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty integruje obszar logistyczny w ramach całej Grupy Kapitałowej

Zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę, zgodnie z którą kierunkowo przyjęta została koncepcja integracji obszarów logistyki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W kolejnych krokach, dedykowany zespół będzie pracować nad docelowym modelem integracji. W pracach uwzględnione zostaną możliwości w zakresie centralizacji obszaru logistyki.

Opublikowane

w dniu

W toku prac wypracowane zostaną również rekomendacje dotyczące spółek z Grupy Kapitałowej związanych z logistyką oraz potencjału wydzielenia procesów logistycznych w Grupie. Zatwierdzenie harmonogramu działań integracji logistyki w Grupie Azoty przewidziane jest na Q3 2025.

Koncepcja integracji obszaru logistyki została wypracowana w wyniki realizacji inicjatyw strategicznych w Programie Azoty Business.

Od kilku miesięcy wskazujemy, że obszary logistyczne będą odgrywać zdecydowanie większą niż dotychczas rolę w biznesie Grupy Azoty. Mamy na myśli zarówno nasze tereny portowe – tutaj ważnym aspektem będą partnerstwa z firmami zainteresowanym importem poszczególnych surowców, ale też naszą infrastrukturę kolejową. Zmieniamy podejście do logistyki, odchodzimy od koncepcji wykorzystywania naszych aktywów na potrzeby niemalże jedynie Grupy Kapitałowej. Widzimy w tym obszarze duży potencjał do generowania przychodów z usług zewnętrznych, a Grupa Azoty ma najlepszą pozycję do bycia liderem w dostawach importowanego amoniaku do Polski, posiadając jedyny w kraju morski terminal przeładunkowy amoniaku – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., odpowiedzialny m.in. za obszar logistyki, Prezes Zarządu Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski. Bardzo ważny jest dla nas Port w Policach, gdzie realizujemy projekt budowy przyłącza kolejowego wraz z bocznicą, aby otworzyć port na klientów zewnętrznych.

Wśród aktywów logistycznych Grupy Azoty znajdują się m.in. spółka kolejowa Grupa Azoty Koltar, porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Policach, a także rozbudowana infrastruktura logistyczna poszczególnych spółek z Grupy Kapitałowej oraz terminal przeładunkowy LHS w Grupa Azoty Siarkopol

Na przestrzeni ostatnich dni, polickie zakłady Grupy podpisały porozumienie  w sprawie rozwoju obszaru Portu Morskiego Grupy Azoty w Policach. Porozumienie zostało podpisane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwem Powiatowym w Policach, Urzędem Miejskim w Policach oraz Zarządem Morskiego Portu Police i dotyczy ponad 300 działek o łącznym obszarze ponad 460 hektarów. Efektem podpisanego Porozumienia ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności wskazanych terenów, jako miejsca przyjaznego inwestorom oraz zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw, usług portowych oraz wzrostu opłat lokalnych.

W kontekście zwiększania roli obszaru logistyki w Grupie Azoty, warto przypomnieć o przyznanym w październiku ub. roku dofinansowaniu w wysokości ponad 33 mln euro z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na inwestycję realizowaną przez Zarząd Morskiego Portu Police. Jej celem jest zwiększenie dostępności portu zarówno od strony lądowej, jak i morskiej, a także zwiększenie wydajności przeładunkowej. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kw. 2028 roku.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty rozpoczyna produkcję nowego nawozu wieloskładnikowego

Nowy nawóz wieloskładnikowy – POLIFOSKA Multi S, czyli produkt z 23-procentową zawartością siarki wytwarzany będzie w polickich zakładach Grupy Azoty. To kolejny nawóz po megAN (saletrzano-amonowy o dużej granuli), RSM OPTIMA (roztwór saletrzano-mocznikowy o unikalnym, jasnoniebieskim kolorze ułatwiającym identyfikację pochodzenia produktu) i eNpluS (azotowy z siarką i wapniem), których produkcja rozpoczęła się w ostatnich miesiącach w Grupie Azoty.

Opublikowane

w dniu

Rozbudowując nasze portfolio produktowe, tym razem postawiliśmy na nawóz wieloskładnikowy. Składniki zastosowane w POLIFOSCE Multi S powodują, że nowy produkt jest wysokoefektywny, co przekłada się na prawidłowy wzrost i rozwój roślin, a także jakość uzyskiwanego plonu. Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny. Jestem przekonany, że wprowadzamy na rynek nawóz, który w niedługim czasie stanie się jednym z flagowych produktów nawozowych w Grupie Azoty Police – komentuje Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

POLIFOSKA Multi S zawiera składniki pokarmowe o wysokiej rozpuszczalności i dostępności dla roślin: 7% azotu w formie amonowej, 10% fosforu, 20% potasu oraz 5% wapnia, 1% magnezu, 23% siarki w formie siarczanowej oraz dodatkowo wzbogacony krzemem. Dzięki doskonałej rozpuszczalności w wodzie, składniki szybko docierają do korzeni i wspierają rozwój roślin już od samego początku wegetacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Porozumienie w sprawie rozwoju obszaru Portu Morskiego Grupy Azoty w Policach

Współdziałanie dla rozwoju obszaru Portu Morskiego w Policach, w celu zagospodarowania terenów portowych oraz stworzenia wspólnej oferty inwestycyjnej – to główne założenia podpisanego Porozumienia, którego sygnatariuszami są Grupa Azoty Police, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Miejski w Policach oraz Zarząd Morskiego Portu Police. Tereny objęte porozumieniem zajmują ponad 300 działek o łącznym obszarze ponad 460 hektarów. Porozumienie wpisuje się w zapowiedzi zarządu Grupy Azoty, zgodnie z którymi Grupa rozwija potencjał swojej infrastruktury portowej.

Opublikowane

w dniu

Port Morski Grupy Azoty Police to nasz duży atut, który szczególnie teraz – w okresie intensywnego poszukiwania rozwiązań mających przywrócić stabilizację finansową Grupy Azoty – chcemy maksymalnie wykorzystać. Mamy ambitne plany związane z rozwojem terenów portowych. To doskonałe miejsce do prowadzenia działalności produkcyjnej, czy przemysłowej, dzięki dostępnej infrastrukturze technicznej, które otwiera przestrzeń dla setek nowych miejsc pracy w Policach. Obecnie trwają prace związane z budową węzła kolejowego w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police, na którą w ubiegłym roku otrzymaliśmy środki unijne w wysokości ponad 33 mln euro. Dzięki połączeniu z krajową i międzynarodową siecią kolejową, zwiększymy nasze zdolności przeładunkowe, a sam port uzyska możliwości intermodalne – podkreśla Prezes Zarządu Grupy Azoty Police, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Andrzej Dawidowski.

Zakłady Chemiczne Police to jedno z najbardziej znanych miejsc na gospodarczej mapie regionu, od lat jeden z największych pracodawców w województwie.

Obecnemu zarządowi pragnę pogratulować skuteczności. Cieszę się z ponownej współpracy Zakładów z Samorządem Województwa. Dywersyfikacja działalności produkcyjnej jest konieczna, bo świat gospodarki, świat chemii znacząco się zmienia, a kolejne dziedziny zyskują na znaczeniu, jak choćby offshore, czy zielone surowce, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. W oparciu o Port Morski w Policach chcemy stworzyć unikatowy hub gospodarczy i tak naprawdę od kilku miesięcy pracujemy nad wsparciem procesu budowania parku logistyczno-przemysłowego wokół Polic. Pomoże w tym bocznica kolejowa i Zachodnie Obejście Szczecina, które skomunikują ten teren m.in. z parkiem przemysłowym w Goleniowie. Nasze CIG, które od 20 lat wspiera lokowanie inwestycji na Pomorzu Zachodnim, będzie aktywnie pozyskiwać inwestorów także dla Polic. Tworzą się ku temu bardzo sprzyjające warunki  – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Równolegle do inwestycji prowadzonych bezpośrednio w porcie, ogłoszono przetargi na budowę Zachodniego Obejścia Szczecina, która znacząco usprawni transport. Uzupełnienie tego projektu o budowę Kolejowej Obwodnicy Szczecina, za czym postuluje policka Spółka Grupy, pozwoliłoby na wyprowadzenie transportu materiałów niebezpiecznych poza obszary miejskie Polic i Szczecina.

Podpisanie porozumienia otwiera nowe możliwości rozwoju naszego regionu. Wspólne działania na rzecz zagospodarowania terenów Portu Morskiego w Policach pozwolą na przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę nasz region stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku, co przyniesie korzyści zarówno gospodarce, jak i mieszkańcom. Cieszę się, że możemy jako Starostwo Powiatowe w Policach uczestniczyć w tej ważnej inicjatywie – mówi Starosta Policki Shivan Fate.

Efektem podpisanego Porozumienia ma być wzrost potencjału gospodarczego i atrakcyjności terenów inwestycyjnych Gminy Police, jako miejsca przyjaznego inwestorom oraz zwiększenie konkurencyjności na regionalnym rynku pracy. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie przychodów, wynikające z obsługi przeładunków portowych, dzierżaw, usług portowych oraz wzrostu opłat lokalnych. Rozwój terenów portowych pozwoli na ulokowanie podmiotów branży chemicznej, paliwowej, konstrukcji stalowych, offshore, OZE czy logistycznych, co powinno się przełożyć na nowe miejsca pracy.

Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom infrastrukturalnym w obszarze naszej gminy i Szczecina, Police stają się atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym, ważni partnerzy chcą lokować tu swój kapitał – powiedział Burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – To bez wątpienia wpłynie na jakość naszego rynku pracy, ale też stworzy gospodarcze perspektywy. Nowy kapitał, nowe inwestycje, zwiększą bezpieczeństwo finansowe gminy Police i mieszkańców.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie