Bez kategorii

Bezpiecznie w placówkach dla seniorów. Zasady działania w czasie pandemii

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych korzystających m.in. z usług opiekuńczych czy uczęszczających do placówek „Senior+” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zaktualizowane instrukcje i zasady działania w czasie pandemii. – Zależy nam, by osoby starsze mogły w sposób możliwie bezpieczny korzystać z usług czy zajęć – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Opublikowane

w dniu

Ponieważ to osoby starsze są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa, bardzo ważne jest ścisłe stosowanie się do wytycznych sanitarnych w miejscach, w których przebywają. To m.in. domu i kluby „Senior+”, a także placówki świadczące usługi opiekuńcze osobom starszym.

Wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowaliśmy zaktualizowane instrukcje i rekomendacje dla tych placówek. Chodzi oczywiście o maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia lub rozprzestrzeniania się wirusa. Gorąco apeluję o przestrzeganie wszelkich wytycznych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezpieczny „Senior+”

Domy i kluby „Senior+” to miejsca, w których osoby starsze mogą spędzać razem czas, korzystać z różnego rodzaju zajęć czy warsztatów, uczyć się nowych rzeczy, budować wspólnotę. W czasie pandemii życie codzienne w placówkach wyglądało nieco inaczej, przez pewien czas były one zamknięte, a później musiały nauczyć się funkcjonować w reżimie sanitarnym.

Najnowsze wytyczne przygotowane dla prowadzących domy i kluby dla seniorów to m.in.:

  • Tryb pracy rotacyjnej, małe grupy, zmiana godzin pracy
  • Rekomendacje dotyczące przestrzegania zasad higieny przez personel i osoby starsze
  • Kontakt telefoniczny i zdalny z uczestnikami
  • Alternatywne formy realizacji usług
  • Dowóz posiłków dla seniorów do miejsca zamieszkania

Zależy nam na tym, by seniorzy mogli w bezpieczny sposób korzystać z zajęć – czasem w mniejszych grupach, w trybie zmianowym, a czasem online. Ważne jest natomiast, by osoby starsze nie zostały pozostawione bez wsparcia i kontaktu, by nie czuły się samotne i zagubione – podkreśla minister Maląg.

Usługi opiekuńcze w czasie pandemii

Innym ważnym obszarem skupiającym przede wszystkim osoby starsze są miejscaświadczące usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze. By minimalizować zagrożenie dla korzystających z pomocy – ale też osób świadczących usługi – ważne jest stosowanie się do wytycznych.

To m.in. zalecenie monitorowania stanu zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne niedopuszczanie do ich świadczenia osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy, a także bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej.

Konieczne jest także monitorowanie sytuacji seniorów korzystających z usług opiekuńczych w dziennych ośrodkach wsparcia, których działalność zastała zawieszona. W przypadku występowania na danym terenie dużej liczby zakażeń, np. w strefach czerwonych, usługi powinny być świadczone tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności – wylicza minister Marlena Maląg.

Reklama

Bez kategorii

Bezpłatne wejścia dla dzieci i młodzieży do pływalni Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

Przypominamy, że jeszcze przez tydzień dzieci i młodzież uczęszczające do szkół podstawowych na terenie Powiatu Polickiego, mogą za okazaniem legitymacji szkolnej bezpłatnie korzystać z pływalni Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Jednocześnie informujemy, że w czasie ferii zimowych (13-26 lutego) pływalnia będzie czynna w godzinach 9:30 – 19:15 – ostatnie wejście o godzinie 18:30.
Sauna w budynku pływalni podczas ferii zimowych będzie otwarta w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17:00 – 19:00.

Czytaj dalej

Bez kategorii

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na ferie zimowe

Tworzenie etiud teatralnych, zabawy integracyjne, ćwiczenia na wyobraźnię, prace manualne, podróże w czasie do epoki Bogusława X Wielkiego, władcy Księstwa Pomorskiego – te i wiele innych atrakcji szczeciński Zamek zaplanował na czas ferii zimowych.

Opublikowane

w dniu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na spotkania w trakcie przerwy od nauki. Pierwszy tydzień (13-17 lutego) wypełnią zajęcia pod nazwą „Coś z pudełka”. Poprowadzą je na zmianę Kaja Cykalewicz-Licak oraz Magdalena Gardas-Wasilewska. Uczestnicy wspólnie puszczą wodzę fantazji. Zwykłe kartonowe pudełko może czasami bardzo zaskoczyć. Każdy przedmiot może opowiedzieć swoją historię. A pudełko może okazać się maską teatralną, makietą albo domkiem. W trakcie tego tygodnia odbędą się m.in. zabawy integracyjne, ćwiczenia na wyobraźnię i prace manualne.

Drugi tydzień ferii (20-24 lutego) poprowadzi Marta Wróblewska-Szałek – pedagożka, animatorka kultury. Spotkania odbędą się pod hasłem „Mali odkrywcy historii”. Będzie to świetna okazja, aby w aktywny i twórczy sposób poznać historię dawnej siedziby książęcego rodu Gryfitów. Najmłodsi przeniosą się w świat zamkowych przygód i tajemnic, a ich przewodnikiem będzie postać księcia Bogusława X Wielkiego. Korzystając z różnych środków ekspresji (światło, teatr, muzyka czy plastyka) poznają czasy świetności Zamku oraz jego najciekawszych mieszkańców. Zajrzą do gabinetu renesansowego naukowca. Oswoją zamkowe duchy i dowiodą w teatrze cieni, że Zamek to miejsce, w którym jak mało gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością.

PROGRAM:

COŚ Z PUDEŁKA

Spotkania dla dzieci w wieku 6 – 10 lat

13-17 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 – 12:30

Sala Anny Jagiellonki

Liczba uczestników ograniczona

Bilety: 15 zł

Prowadzenie: członkinie Fundacji Tettere:

13-14 lutego Kaja Cykalewicz-Licak – graficzka, scenografka

15-17 lutego Magdalena Gardas-Wasilewska – pedagożka teatru, animatorka kultury

MALI ODKRYWCY HISTORII

Spotkania dla dzieci w wieku 6-10 lat

20-24 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 – 12:30

Sala Anny Jagiellonki

Liczba uczestników ograniczona

Bilety: 15 zł

Prowadzenie: Marta Wróblewska-Szałek

Więcej informacji i bilety na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (tel. 91 489 16 30). Liczba miejsc ograniczona.

Czytaj dalej

Bez kategorii

Wstrzymana dostawa wody w Mierzynie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie