Region

Bezpieczne wakacje

O bezpieczeństwie podczas wakacji rozmawiał dziś, 26 maja br. z zachodniopomorskimi służbami wojewoda Tomasz Hinc. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w formie wideokonferencji.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na sytuację epidemiczną na świecie możemy spodziewać się, że w tym roku znacznie więcej turystów wybierze wypoczynek nad polskim morzem, na zachodniopomorskim wybrzeżu – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Służby muszą być dobrze przygotowane do napływu turystów, działać zgodnie z wydawanymi na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji, zaleceniami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wojewoda pokrótce przedstawił sytuację epidemiczną w województwie, podkreślając, że zachodniopomorska służba zdrowia jest przygotowana na wypadek wzrostu zachorowań.

Do tej pory szczęśliwie nie musieliśmy uruchamiać całego potencjału, jaki mamy przygotowany, a przypomnę, że to ponad 600 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 oraz możliwość robienia 1152 testów dobowo – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Od kilku dni mamy do czynienia z pojedynczymi zachorowaniami, a miniona doba była pierwsza od 6 marca bez odnotowanego potwierdzonego przypadku COVID-19 na terenie Pomorza Zachodniego.

O zaostrzonym reżimie sanitarnym obowiązującym także podczas wakacji mówiła dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka. Kontrole sanepidu będą prowadzone jak co roku, zgodnie z wytycznymi, które ma opublikować GIS. Ponadto wypoczywający nad morzem i jeziorami w Zachodniopomorskiem będą mogli w czasie sezonu letniego sprawdzić warunki na kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym: https:/sk.gis.gov.pl/

GDDKiA w Szczecinie omówiła stan remontów i przebudów na najpopularniejszej trasie prowadzącej na zachodniopomorskie wybrzeże.

Z uwagi na trwające prace, zwłaszcza na węzłach Brzozowo -Miękowo i Miękowo- Rzęśnica, w drodze nad morze będziemy zalecać wybór tras alternatywnych – mówił Grzegorz Dziedzina z GDDKiA – Pierwsza trasa, dogodna dla osób jadących z południa kraju, to droga przez Pyrzyce, Stargard, Nowogard i Golczewo. Druga to tradycyjna trasa alternatywna przez Stepnicę do Wolina.

O wszystkich zmianach na placach budowanych dróg i oddawanych do ruchu jezdniach jeszcze przed wakacjami, GDDKiA informować będzie w osobnych komunikatach.

Dodatkowe kontrole na drogach zapowiedziała policja oraz WITD. Wzmożone patrole pojawią się zwłaszcza w weekendy. Siły policji w miejscowościach nadmorskich będą wzmacniane siłami funkcjonariuszy z innych garnizonów w Polsce. Wicekurator Jerzy Sołtysiak zapowiedział, że w MEN powstają nowe wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży związane z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Proszę na bieżąco obserwować zalecenia wydawane przez GIS i Ministerstwo Zdrowia, tak by szybko reagować i dostosowywać działania poszczególnych służb do nowych przepisów – podsumował wojewoda Tomasz Hinc. Zapowiedział, że szczegółowe wytyczne i zalecenia dla organów administracji rządowej w województwie i samorządu terytorialnego w sprawie organizacji działań na rzecz bezpieczeństwa, z uwzględnieniem stanu epidemiologicznego, zostaną przekazane do 10 czerwca.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Rodzoś – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW, Mariola Cieśla – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jerzy Sołtysiak – wicekurator oświaty, Renata Kurowska-Łazarz – kierownik biura IMGW w Szczecinie, Małgorzata Domagała-Dobrzycka – zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, Piotr Ostrowski – zastępca komendanta wojewódzkiego policji, Grzegorz Dziedzina – zastępca dyrektora GDDKiA w Szczecinie, przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Urzędu Morskiego.

Region

Nowe życie Świnoujskiej latarni

Mieszkanie Latarnika, pokój, w którym dyżurował tuż pod szczytem latarni, warsztat. Oryginalne wyposażenie z końca XIX wieku i realistyczne dioramy. Pasjonaci opiekujący się Latarnią Morską w Świnoujściu mimo blokady lądowej rozpoczynają projekt, który ma nadać temu wyjątkowemu zabytkowi nowe życie!

Opublikowane

w dniu

Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia jest zebranie dokumentów i wykonanie projektu tzw. rehistoryzacji wnętrz. Środki na ten cel pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Ochrony Zabytków. Na to zadanie uzyskano blisko 150 000 zł – cały projekt będzie jednak kosztował kilka milionów złotych, bo poza przywróceniem pierwotnego układu pomieszczeń, przewidziano także zakup oryginalnych mebli, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Naszym marzeniem jest, by spacer po Latarni był podrożą w przeszłość do przełomu XIXi XX wieku – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, jedenz pomysłodawców projektu – goście, którzy nas odwiedzą zobaczą, jak mieszkały rodziny latarników, zobaczą magazyn paliwa do latarnianych lamp i będą mogli położyć się na twardym łóżku na szczycie latarni, na którym przez kilkadziesiąt lat czuwali strażnicy ognia – Latarnicy” – dodaje Kucharska.

Dodatkowym elementem ekspozycji mają być realistyczne postacie Latarników, ubrane w historyczne stroje, a projekt w przyszłości ma także być uzupełniony nowoczesnymi hologramami. Warto dodać, że równocześnie pasjonaci chcą zorganizować razemz Samorządem konkurs zagospodarowania okolic zabytku (taki konkurs ogłoszono już w 2018 roku) – będzie to możliwe, gdy miną obecne obostrzenia w dostępie do Latarni.

Warto przypomnieć, że Latarnia Morska w Świnoujściu obecnie jest niedostępna od strony lądu i można dostać się do niej tylko od strony wody. Pasjonaci, Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia liczą, że ten stan niedługo zostanie przywrócony do normalności i Królowa Jasności znów będzie dostępna bez ograniczeń.

Koncepcja „Nowe Światło, Nowe Życie” powstała w zespole pod kierownictwem Pana Piotra Piwowarczyka i Agaty Kucharskiej.

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego
i
w całym jego basenie, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższą Latarnią wybudowaną z cegły do jej szczytu prowadzi dokładnie 308 schodów.

Do Latarni Morskiej można dostać się jedynie drogą wodną. Statek wypływa codziennie
z ul. Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10:00, 12:45 oraz 15:45, na Warszowie są 15 minut później.

Dzięki wsparciu finansowemu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pakiet zawierający zwiedzanie Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz rejs w dwie strony statkiem ma wyjątkową, promocyjną cenę i kosztuje 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Czytaj dalej

Region

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Police-Mścięcino, Trzeszczyn

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.

Opublikowane

w dniu

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj dalej

Region

Gryfus przekazuje dar serca: dzieci z rodzin zastępczych otrzymały rowery ufundowane przez uczestników rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego

Wieloletnią tradycją corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego wiosną przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na zakup rowerów dla dzieci z rodzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. W przeszłości rowery zakupione z gryfusowych zbiórek trafiały m.in. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju czy też do rodzinnych domów dziecka na terenie Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Cieszę się ogromnie, że rowery trafiły do rodzin w których są naprawdę potrzebne. Wzruszenie obdarowanych dzieci jest największą nagroda na wolontariuszy zaangażowanych w pomoc” – powiedziała Maria Bohuszewicz – Kobrzyńska, wolontariuszka Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbył się w dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku w ramach zbiórki do puszek oraz darowizn przekazanych na konto fundacji udało się zebrać 4.400 złotych. Wolontariusze Gryfus upiekli na tą okazję specjalnie wiele ciast, które były podziękowaniem dla wszystkich biorących udział w zbiórce funduszy na rowery dla dzieci. Dzięki zabranym środkom Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus za 4.780 złotych zakupił 3 rowery z kaskami i akcesoriami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy na rowerze. W przeddzień Dnia Dziecka rowery zostały przekazane dzieciom z rodzin zastępczych będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

To jest piękne, że rowerzyści uczestniczący w naszych rajdach nie tylko realizują swoją pasję, ale także pomagają tym, którzy w życiu nie mieli tyle szczęścia” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Jest to dowód na to, że sport i działalność społeczna mogą iść w parze. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników rajdów, Gryfus kontynuuje swoją misję – nie tylko propagowania aktywności fizycznej, ale także pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Już ponad 10 lat zbieramy środki na rowery podczas kolejnych edycji rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz ofiarność darczyńców sprawiają, że każdego roku kolejne rowery trafiają do dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka czy też z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie