Region

Bezpieczne wakacje

O bezpieczeństwie podczas wakacji rozmawiał dziś, 26 maja br. z zachodniopomorskimi służbami wojewoda Tomasz Hinc. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w formie wideokonferencji.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na sytuację epidemiczną na świecie możemy spodziewać się, że w tym roku znacznie więcej turystów wybierze wypoczynek nad polskim morzem, na zachodniopomorskim wybrzeżu – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Służby muszą być dobrze przygotowane do napływu turystów, działać zgodnie z wydawanymi na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji, zaleceniami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wojewoda pokrótce przedstawił sytuację epidemiczną w województwie, podkreślając, że zachodniopomorska służba zdrowia jest przygotowana na wypadek wzrostu zachorowań.

Do tej pory szczęśliwie nie musieliśmy uruchamiać całego potencjału, jaki mamy przygotowany, a przypomnę, że to ponad 600 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 oraz możliwość robienia 1152 testów dobowo – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Od kilku dni mamy do czynienia z pojedynczymi zachorowaniami, a miniona doba była pierwsza od 6 marca bez odnotowanego potwierdzonego przypadku COVID-19 na terenie Pomorza Zachodniego.

O zaostrzonym reżimie sanitarnym obowiązującym także podczas wakacji mówiła dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka. Kontrole sanepidu będą prowadzone jak co roku, zgodnie z wytycznymi, które ma opublikować GIS. Ponadto wypoczywający nad morzem i jeziorami w Zachodniopomorskiem będą mogli w czasie sezonu letniego sprawdzić warunki na kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym: https://sk.gis.gov.pl/

GDDKiA w Szczecinie omówiła stan remontów i przebudów na najpopularniejszej trasie prowadzącej na zachodniopomorskie wybrzeże.

Z uwagi na trwające prace, zwłaszcza na węzłach Brzozowo -Miękowo i Miękowo- Rzęśnica, w drodze nad morze będziemy zalecać wybór tras alternatywnych – mówił Grzegorz Dziedzina z GDDKiA – Pierwsza trasa, dogodna dla osób jadących z południa kraju, to droga przez Pyrzyce, Stargard, Nowogard i Golczewo. Druga to tradycyjna trasa alternatywna przez Stepnicę do Wolina.

O wszystkich zmianach na placach budowanych dróg i oddawanych do ruchu jezdniach jeszcze przed wakacjami, GDDKiA informować będzie w osobnych komunikatach.

Dodatkowe kontrole na drogach zapowiedziała policja oraz WITD. Wzmożone patrole pojawią się zwłaszcza w weekendy. Siły policji w miejscowościach nadmorskich będą wzmacniane siłami funkcjonariuszy z innych garnizonów w Polsce. Wicekurator Jerzy Sołtysiak zapowiedział, że w MEN powstają nowe wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży związane z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Proszę na bieżąco obserwować zalecenia wydawane przez GIS i Ministerstwo Zdrowia, tak by szybko reagować i dostosowywać działania poszczególnych służb do nowych przepisów – podsumował wojewoda Tomasz Hinc. Zapowiedział, że szczegółowe wytyczne i zalecenia dla organów administracji rządowej w województwie i samorządu terytorialnego w sprawie organizacji działań na rzecz bezpieczeństwa, z uwzględnieniem stanu epidemiologicznego, zostaną przekazane do 10 czerwca.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Rodzoś – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW, Mariola Cieśla – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jerzy Sołtysiak – wicekurator oświaty, Renata Kurowska-Łazarz – kierownik biura IMGW w Szczecinie, Małgorzata Domagała-Dobrzycka – zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, Piotr Ostrowski – zastępca komendanta wojewódzkiego policji, Grzegorz Dziedzina – zastępca dyrektora GDDKiA w Szczecinie, przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Urzędu Morskiego.

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https://gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej

Region

Rośliny do domu i ogrodu – nowość na targach Bud-Gryf & Home

Rośliny doniczkowe, krzewy iglaste i liściaste czy cebulki kwiatowe – to tylko część ofert wystawców Mini Targów Zieleni, które zaplanowano podczas targów Bud-Gryf & Home w hali Netto Arena w Szczecinie od 17 do 19 marca br. Na odwiedzających targi będą czekały także szczecińskie pamiątki i wyroby artystyczne.

Opublikowane

w dniu

Mini Targi Zieleni goszczą na targach Bud-Gryf & Home po raz pierwszy. Wystawcy przygotowali ciekawą ofertę roślin do domu i ogrodu. Pojawią się tam m.in. kwiaty rabatowe i balkonowe, krzewy iglaste i liściaste, drzewa, trawy rośliny wrzosowate, byliny, a nawet palmy. Rośliny to oczywiście główna atrakcja Mini Targów Zieleni, ale nie jedyna; odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć i zakupić fontanny ogrodowe.

Podczas targów będzie można kupić także wyroby artystyczne i użytkowe, szczecińskie pamiątki i miody. Zmęczeni i głodni goście targów znajdą chwilę wytchnienia w strefie gastronomicznej.

Więcej informacji dotyczących Mini Targów Zieleni, a także targów Bud-Gryf & Home dostępnych jest pod adresem: https://zstw.szczecin.pl/pl/wydarzenia/2023/bud-gryf-home-2023/informacje-o-wydarzen

Organizatorem Bud-Gryf & Home jest Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia Sp. z o.o. Targi rozpoczną się 17 marca br. w hali Netto Arena w Szczecinie i potrwają do 19 marca. W piątek hala zostanie otwarta dla uczestników o godz. 12:00, koniec pierwszego dnia imprezy zaplanowano o godz. 17:00, w sobotę i niedzielę natomiast hala dostępna będzie od godz. 10:00 do godz. 17:00. Wejście na imprezę i parking przy hali są bezpłatne. W tym roku targi odbywają się po raz trzydziesty. Już po raz drugi wydarzenie odbędzie się w hali przy ul. Szafera.

Czytaj dalej

Region

Dron Arena 2023 – Whoop of Poland – Wyścigi mikro dronów ponownie w Szczecinie!

18 Marca 2023 r. między godzinami 12:00 – 20:00 w Szczecinie zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski, a ich zmagania będzie można obserwować zarówno na miejscu (wstęp bezpłatny dla publiczności), czyli w sali kinowej INKU przy Al. Wojska Polskiego 90 jak i online dzięki transmisji na żywo.

Opublikowane

w dniu

 Zapraszamy ponownie do stolicy Pomorza Zachodniego wszystkich tych, którzy lubią połączenie zdrowej sportowej rywalizacji i nowych technologii. Jednym z głównych wydarzeń w ramach odlotowej 12 rocznicy działalności Fundacji Kamienica1 oraz Whoop Of Poland (cyklu wydarzeń organizowanego w różnych miastach na terenie Polski) – są wyścigi mikro dronów! – zaprasza Paulina Pojawis z Fundacji Kamienica1.

 Na miejscu będzie mnóstwo atrakcji dla publiczności – można będzie podziwiać zmagania zawodników na dużym ekranie w sali kinowej, założyć specjalne gogle by sprawdzić co widzi zawodnik podczas sterowania swoim mikro dronem w czasie wyścigu na żywo tzw. system FPV (First Person View), obserwować przelatujące wokół drony, poznać i porozmawiać osobiście z uczestnikami oraz utytułowanymi zawodnikami w Polsce (w tym m. in.: znany na arenie międzynarodowej Paweł Phobos Stefański. Czy zeszłoroczny wicemistrz Polski “dużych” dronów wyścigowych Antoni Admovie Daczka). Podczas przerwy technicznej dla zawodników między godzinami 16:00 – 17:00 osoby z publiczności będą mogły osobiście spróbować pilotażu wirtualnym dronem za pomocą symulatora lotów dronów wyścigowych. Jeżeli ktoś nie będzie mógł być z nami na miejscu tego dnia – to może zobaczyć przebieg wyścigów online 

– Jeżeli ktoś sam chciałby wystartować i zmierzyć się z innymi w wyścigu mikro dronów – to jest jeszcze taka możliwość, albowiem rejestracja zostanie zamknięta o godzinie 23:59 dnia 10.03.2023 r., – udział bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona! – dodaje Paulina.

Więcej informacji na temat wydarzenia (m.in.: szczegółowy program wydarzenia, formularz rejestracyjny): https://www.facebook.com/events/875853767028107

Wspomniane wyścigi mikro dronów zostaną zrealizowane jako jedno z kolejnych wydarzeń pod nazwą Dronowo, czyli bezpłatnych cyklicznych spotkań miłośników dronów w Szczecinie, które odbywają się całorocznie w każdy czwartek między godzinami: 18:00 – 21:00 – więcej informacji na dedykowanej grupie:

https://www.facebook.com/groups/Dronowo.

Więcej informacji na temat dronów w Szczecinie na stronie na Facebook: https://www.facebook.com/DronowoOfficial

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie