Powiat Policki

Bezpieczne wakacje – policjanci zadbają o bezpieczeństwo wyjeżdżających

Wyczekiwane wakacje się rozpoczęły. Dla dzieci i dorosłych to czas na złapanie oddechu i wspólny odpoczynek, dla niektórych to czas intensywnych rolniczych prac polowych. Wielu z nas wybierze się na urlop w kraju bądź też spędzi wakacje w bardziej egzotycznych miejscach. W czasie wakacyjnym jak co roku mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa aby zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. Będą nad nim czuwać jak co roku także policjanci.

Opublikowane

w dniu

Czas wakacji to dla dzieci i młodzieży to okres beztroski i wypoczynku. Dla Policji jest to okres wytężonej pracy. Z początkiem gorącego okresu ruszają działania „Bezpieczne wakacje” w które jak co roku aktywnie angażują się policcy funkcjonariusze. Policyjni wodniacy, patrole zmotoryzowane zadbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających nasze strony. Drogówka będzie natomiast czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli do miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów. Jednak pamiętajmy, że osobami które w szczególności mają dbać o nasze bezpieczeństwo jesteśmy my sami dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach:

Bezpieczne wakacje i dom:

Przed wyjazdem na długo oczekiwany urlop pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Pochowajmy również z tarasu czy podwórza bardziej wartościowe wyposażenie jak kosiarki, grille czy zestawy mebli wypoczynkowych aby nie wpadły w oko potencjalnego złodzieja.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Bezpieczne wakacje w trasie:

Na drogach naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość policjantów pionu prewencji. Więcej patroli będzie także w pobliżu przystanków komunikacji publicznej. Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości należy wezwać patrol policji i swoje wątpliwości zgłosić funkcjonariuszom. Każdy organizator kolonii czy wycieczek może zgłosić autokar do kontroli. Policjanci przed wyjazdem przyjadą na miejsce i sprawdzą stan techniczny pojazdu, dokumenty i przede wszystkim stan trzeźwości kierowcy.

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Pamiętajmy, iż w czasie wzmożonego ruchu pośpiech jest złym doradcą gdyż czasu zyskamy niewiele a narażamy życie i zdrowie nasze i naszych bliskich.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Bezpieczne wakacje nad wodą:

Policyjni wodniacy zadbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. Policjanci będą kontrolowali również dzikie kąpieliska, z których cały czas korzysta bardzo dużo osób w tym dzieci i młodzieży.
W okresie letnim niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania oraz alkohol. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol. Jednak również nasza nieuwaga, kontrolujmy swoje dzieci nie pozwalajmy im kąpać się bez nadzoru osób dorosłych i nie pozwalajm y wypływać daleko od brzegu.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

Bezpieczne wakacje w mieście:

Nie zapominamy również o tych, którzy pozostają w swoich domach. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Policjanci będą skupiać się w szczególności na parkach, skwerach i terenów rekreacyjnych gdzie najczęściej spotyka się młodzież. Patrole zmotoryzowane będą wspierane przez policyjne patrole rowerowe. Funkcjonariusze na jednośladach mogą łatwiej dotrzeć w miejsca, które są trudno dostępne radiowozom, a zarazem zbyt rozległe, aby policjanci patrolowali je wyłącznie pieszo.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży:

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie. Kontrolujmy w jaki sposób spędzają czas wolny. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Reklama

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powołano nowy skład Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach

W związku z zakończeniem kadencji Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach we wtorek 19 lutego w Starostwie Powiatowym w Policach odbyło się ostatnie, uroczyste spotkanie Rady.

Opublikowane

w dniu

Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach została utworzona na mocy Zarządzenia Starosty Polickiego Nr 19/2020 z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie utworzenia Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach oraz powołania jej członków.

W jej składzie działali Emilia Raczkowska, Krystyna Ryszkiewicz, Benita Lewandowska, Anna Redlarska oraz Zbigniew Koguciuk.

Członkowie Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach otrzymali z rąk Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego podziękowania za profesjonalizm oraz zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Dziękując za wkład włożony w  pomoc osobom niepełnosprawnym przedstawiciele Zarządu Powiatu w Policach oraz Rady Powiatu w Policach, złożyli wszystkim obecnym życzenia wielu radości i osiągnięć w dalszej pracy zawodowej, prospołecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Następnie na mocy Zarządzenia Starosty Polickiego Nr 8/2024 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie utworzenia Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach oraz powołania jej członków rozpoczęła się czteroletnia kadencja Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach. W skład ww. rady weszły następujące osoby:

  • Karolina Krzemińska– przedstawiciel Gminy Dobra, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej;
  • Beata Kryger – przedstawiciel Gminy Nowe Warpno;
  • Anna Redlarska – przedstawiciel Gminy Kołbaskowo;
  • Krystyna Wełnicka – przedstawiciel Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach;
  • Emilia Raczkowska – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu w Policach Beata Chmielewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski wręczyli nowym członkom akty powołania.

Członek Zarządu w Policach Beata Chmielewska omówiła kwestie organizacyjne, tryb działania Rady oraz przeprowadzono wybory. Przewodniczącą Rady została Emilia Raczkowska, wiceprzewodniczącą Karolina Krzemińska, a sekretarzem Rady Beata Kryger.

Mam nadzieję, że nasza współpraca z nowym składem Rady będzie owocna i będziemy realizować wiele cennych inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Powiecie Polickim – mówiła podczas pierwszego posiedzenia Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Do zakresu działalności Rady należy:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
realizacja praw osób niepełnosprawnych,
2) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
3) ocena realizacji programów,
4) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu Polickiego pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych składa się z 5 osób, które powoływane są spośród przedstawicieli działających na terenie Powiatu Polickiego, organizacji pozarządowych i fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatowych i gminnych).

Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby. Podczas posiedzeń omawiane są w szczególności problemy dotyczące integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych.

Tekst: Beata Nowak/ Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie