Gmina Police

Bezpieczna góra fosfogipsu

Opublikowane

w dniu

[lead]Hałda fosfogipsu, składowana przez Grupę Azoty Police, zwana jeszcze kilkanaście lat temu, z racji swojego koloru białą górą, jest obecnie zarośnięta drzewami i niewtajemniczonym nie przyjdzie nawet do głowy, że zielone zbocza to składowisko fosfogipsu. Polickie składowisko jest regularnie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa i może ono uchodzić za wzorcowe. [/lead]

Dwa miliony ton fosfogipsu trafia rocznie na składowisko eksploatowane od 1970 przez Grupę Azoty Police roku. Całkowita jego powierzchnia wynosi 270 hektarów. Jest to obecnie największe i zarazem jedyne tego typu ciągle czynne składowisko w Polsce.

Fosfogips jest odpadem powstającym przy produkcji kwasu fosforowego. Ze względu na zakwaszenie nie może być bezpośrednio wykorzystywany w budownictwie, zaś to że rozmaka pod wpływem wody, uniemożliwia jego szerokie stosowanie w drogownictwie. Z kolei jego oczyszczenie, choć teoretycznie możliwe, przy wielkości rzędu dwóch milionów ton rocznie jest całkowicie nieopłacalne. Tym bardziej, że w przyrodzie występują bardzo duże zasoby naturalnego gipsu.

Tak więc na całym świecie fosfogips najczęściej ląduje na składowiskach tworząc białe, pylące hałdy. To polickie różni się od większości z nich tym, że jest zielone od gęsto porastającej je roślinności. Przyjazne dla wzrostu roślin okazały się osady z oczyszczalni ścieków, które neutralizują kwasowość fosfogipsu i nadają się znakomicie do pokrycia i kształtowania hałdy. Dzięki nim na złożach tworzy się okrywa biologiczna o właściwościach chłonnych. Zatrzymywanie wody w zewnętrznej warstwie wysypiska sprawia, że powstają bardzo dobre warunki dla rozwoju roślinności. Osady z oczyszczalni mają konsystencję ciasta, dzięki czemu wyśmienicie się nadają do kształtowania oraz pokrycia skarp. Tysiąc ton osadów na dobę jest wwożonych na górę dziesięciotonowymi ciężarówkami. .

– Trzy lata temu otrzymaliśmy zgodę na podwyższenie 40-metrowego składowiska o 20 metrów do wysokości 60 metrów nad poziomem morza. Obecnie proces nadbudowy prowadzony jest równolegle do prac na dotychczasowym poziomie. Fosfogips trafia na składowisko z zakładu dziesięciokilometrowymi taśmociągami. Według szacunków możliwość podwyższenia hałdy wydłuży czas eksploatacji składowiska o ponad 20 lat – mówi Wojciech Wrześniewski, kierownik Wydziału Składowisk. – Na razie nie ma pomysłu na zagospodarowanie dwóch milionów ton fosfogipsu rocznie. Wierzę jednak, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat materiał ten stanowiący w 98,5 proc. siarczan wapnia znajdzie zastosowanie w rozwijającym się przemyśle – dodaje Wrześniewski.

Dokładanie do hałdy kilku tysięcy ton odpadów w ciągu doby stanowi wyzwanie wymagające pracy przez 24 godziny. Dziewięćdziesięcioosobowa załoga Wydziału Składowisk Grupy Azoty Police stale czuwa nad bezpieczeństwem składowiska, jego odpowiednim formowaniem, odwadnianiem terenu u podnóża góry, a także zapewnieniem całodobowej obsługi technicznej. Składniki fosfogipsu nie przenikają do wód sąsiadujących z „białą górą” i nie zagrażają środowisku. Praca składowiska fosfogipsu jest zgodna z wymaganiami prawnymi jakie dotyczą składowania odpadów i nie zagraża środowisku naturalnemu wokół niego.

Reklama

Gmina Police

Wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe z MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!

Opublikowane

w dniu

Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.

Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.

Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.

Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.

A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!

Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00
Gdzie? Na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach

Dla kogo? Dla miłośników sztuki w każdym wieku

Czytaj dalej

Gmina Police

Wypadek w Policach – motocyklista w szpitalu

Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.

Opublikowane

w dniu

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.

Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zdjęcia: Dziennik Północy

Czytaj dalej

Gmina Police

Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen

W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.

Opublikowane

w dniu

Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.

Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.

Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie