Zachodniopomorskie

Będzie łatwiej dolecieć do Warszawy. Ryanair wznawia połączenia z Goleniowa

Oczekiwane przez mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów połączenie lotnicze ze stolicą zostanie przywrócone od 1 maja br. Samoloty Ryanair będą pięć razy w tygodniu zabierać pasażerów z lotniska Szczecin – Goleniów do podwarszawskiego Modlina. Zaplanowano również pięć rejsów w drugą stronę. 

Opublikowane

w dniu

Linia lotnicza Ryanair ponownie uruchamia połączenie z Goleniowa do stolicy, a konkretnie na lotnisko Warszawa Modlin. Rejsy Boeingiem 737 z 189 miejscami mają odbywać się pięć razy tygodniowo.
To bardzo dobra wiadomość! Jako samorząd województwa zabiegaliśmy o ponowne uruchomienie tego połączenia – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Warto przypomnieć, że wielokrotnie krytykowałem władze lotniska Okęcie i rząd PiS za likwidację połączenia z Warszawą. Szczególnie, że zrobili to w momencie przebudowy linii kolejowej powodując mocne wykluczenie komunikacyjne Pomorza Zachodniego.
Loty Ryanair z Goleniowa na Okęcie zostały wstrzymane w styczniu 2019 roku. To oznaczało duże utrudnienie w podróżowaniu do stolicy i wzrost cen biletów państwowego przewoźnika. Polskie Linie Lotnicze LOT miały monopol na tej trasie.
O większa liczbę połączeń z Pomorza Zachodniego do Warszawy apelowali samorządowcy (m.in. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego), organizacje zrzeszające przedsiębiorców, branża turystyczna i zarządzający portem lotniczym Szczecin – Goleniów.
Loty Ryanair zostaną wznowione 1 maja 2022 r. Mają odbywać się wg poniższego rozkładu:
Poniedziałek:
Warszawa Modlin godz. 6.45 – Szczecin Goleniów godz. 7.55;
Szczecin Goleniów 8.20 – Warszawa Modlin 9.30.
Wtorek:
Warszawa Modlin 19.10 – Szczecin Goleniów 20.20
Szczecin Goleniów 20.45 – Warszawa Modlin 21.55
Środa:
Warszawa Modlin 12.55 – Szczecin Goleniów 14.05
Szczecin Goleniów 14.30 – Warszawa Modlin 15.40
Piątek:
Warszawa Modlin 6.20 – Szczecin Goleniów 7.30
Szczecin Goleniów 7.55 – Warszawa Modlin 9.05
Niedziela:
Warszawa Modlin 6.20 – Szczecin Goleniów 7.30
Szczecin Goleniów 7.55 – Warszawa Modlin 9.05
Ceny biletów – na stronie przewoźnika – zaczynają się od kwoty 48,62 PLN.
Połączenie lotnicze ze stolicą jest bardzo oczekiwane przez mieszkańców Pomorza Zachodniego. Rejsy będą odbywać się do Modlina, a nie na Okęcie, ale… Port Lotniczy Szczecin – Goleniów poinformował, że od 1 maja 2022 również PLL LOT planuje uruchomienie dodatkowych połączeń do Warszawy. Loty mają odbywać się trzy razy dziennie.
Z lotniska Szczecin – Goleniów realizowane są regularne połącznia m.in. do Norwegii, Anglii, Irlandii, w sezonie letnim także do Chorwacji. Siatka połączeń krajowych to loty do Warszawy i Krakowa, od czerwca do września również do Rzeszowa.
Przed kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 port lotniczy na Pomorzu Zachodnim obsługiwał prawie 600 tysięcy pasażerów rocznie. W 2020 r. nastąpiło tąpnięcie do 186 tysięcy, ale od ubiegłego roku branża lotnicza się odbudowuje. Ruch pasażerski i towarowy dynamicznie rośnie.
Jak wyjaśnia Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy lotniska w Goleniowie, w ramach „pocovidowych powrotów” od 28 marca uruchomione zostanie połączenie do Stavanger (dwa razy tygodniowo), od 29 marca loty do Bergen (dwa razy tygodniowo), a od 4 czerwca połączenie na główne lotnisko Oslo – Gardermoen. Również dwa razy w tygodniu.
Dodatkowo, od czerwca do października 2022 biura podróży będą oferowały – z częstotliwością cztery razy tygodniowo – połączenie do tureckiej Antalyi.

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie