Zachodniopomorskie

Będzie łatwiej dolecieć do Warszawy. Ryanair wznawia połączenia z Goleniowa

Oczekiwane przez mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów połączenie lotnicze ze stolicą zostanie przywrócone od 1 maja br. Samoloty Ryanair będą pięć razy w tygodniu zabierać pasażerów z lotniska Szczecin – Goleniów do podwarszawskiego Modlina. Zaplanowano również pięć rejsów w drugą stronę. 

Opublikowane

w dniu

Linia lotnicza Ryanair ponownie uruchamia połączenie z Goleniowa do stolicy, a konkretnie na lotnisko Warszawa Modlin. Rejsy Boeingiem 737 z 189 miejscami mają odbywać się pięć razy tygodniowo.
To bardzo dobra wiadomość! Jako samorząd województwa zabiegaliśmy o ponowne uruchomienie tego połączenia – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Warto przypomnieć, że wielokrotnie krytykowałem władze lotniska Okęcie i rząd PiS za likwidację połączenia z Warszawą. Szczególnie, że zrobili to w momencie przebudowy linii kolejowej powodując mocne wykluczenie komunikacyjne Pomorza Zachodniego.
Loty Ryanair z Goleniowa na Okęcie zostały wstrzymane w styczniu 2019 roku. To oznaczało duże utrudnienie w podróżowaniu do stolicy i wzrost cen biletów państwowego przewoźnika. Polskie Linie Lotnicze LOT miały monopol na tej trasie.
O większa liczbę połączeń z Pomorza Zachodniego do Warszawy apelowali samorządowcy (m.in. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego), organizacje zrzeszające przedsiębiorców, branża turystyczna i zarządzający portem lotniczym Szczecin – Goleniów.
Loty Ryanair zostaną wznowione 1 maja 2022 r. Mają odbywać się wg poniższego rozkładu:
Poniedziałek:
Warszawa Modlin godz. 6.45 – Szczecin Goleniów godz. 7.55;
Szczecin Goleniów 8.20 – Warszawa Modlin 9.30.
Wtorek:
Warszawa Modlin 19.10 – Szczecin Goleniów 20.20
Szczecin Goleniów 20.45 – Warszawa Modlin 21.55
Środa:
Warszawa Modlin 12.55 – Szczecin Goleniów 14.05
Szczecin Goleniów 14.30 – Warszawa Modlin 15.40
Piątek:
Warszawa Modlin 6.20 – Szczecin Goleniów 7.30
Szczecin Goleniów 7.55 – Warszawa Modlin 9.05
Niedziela:
Warszawa Modlin 6.20 – Szczecin Goleniów 7.30
Szczecin Goleniów 7.55 – Warszawa Modlin 9.05
Ceny biletów – na stronie przewoźnika – zaczynają się od kwoty 48,62 PLN.
Połączenie lotnicze ze stolicą jest bardzo oczekiwane przez mieszkańców Pomorza Zachodniego. Rejsy będą odbywać się do Modlina, a nie na Okęcie, ale… Port Lotniczy Szczecin – Goleniów poinformował, że od 1 maja 2022 również PLL LOT planuje uruchomienie dodatkowych połączeń do Warszawy. Loty mają odbywać się trzy razy dziennie.
Z lotniska Szczecin – Goleniów realizowane są regularne połącznia m.in. do Norwegii, Anglii, Irlandii, w sezonie letnim także do Chorwacji. Siatka połączeń krajowych to loty do Warszawy i Krakowa, od czerwca do września również do Rzeszowa.
Przed kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 port lotniczy na Pomorzu Zachodnim obsługiwał prawie 600 tysięcy pasażerów rocznie. W 2020 r. nastąpiło tąpnięcie do 186 tysięcy, ale od ubiegłego roku branża lotnicza się odbudowuje. Ruch pasażerski i towarowy dynamicznie rośnie.
Jak wyjaśnia Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy lotniska w Goleniowie, w ramach „pocovidowych powrotów” od 28 marca uruchomione zostanie połączenie do Stavanger (dwa razy tygodniowo), od 29 marca loty do Bergen (dwa razy tygodniowo), a od 4 czerwca połączenie na główne lotnisko Oslo – Gardermoen. Również dwa razy w tygodniu.
Dodatkowo, od czerwca do października 2022 biura podróży będą oferowały – z częstotliwością cztery razy tygodniowo – połączenie do tureckiej Antalyi.

Zachodniopomorskie

Wrzosowiska Kłomińskie – fioletowy cud natury na Pomorzu Zachodnim

Wrzosowiska Kłomińskie, położone w niedalekiej odległości od Bornego Sulinowa, obecnie przeżywają okres pełni kwitnienia. To największe wrzosowiska w Polsce oraz jedne z imponujących w Europie. Teraz, gdy przyroda przejmuje kontrolę nad tym dawnym radzieckim poligonem, rozległe pola, lasy i drogi mienią się wachlarzem odcieni fioletu.

Opublikowane

w dniu

Na powierzchni ponad 900 hektarów znajduje się rezerwat „Diabelskie Pustacie”, gdzie podziwiać można największe skupiska bujnie kwitnących wrzosów. Turystom udostępnione są szlaki spacerowe oraz wieża widokowa, z której rozciąga się niezapomniany widok na zafioletowane pustacie. Mimo że czas na oglądanie tych piękności jest ograniczony – zwykle do drugiej połowy sierpnia i przez cały wrzesień – to właśnie teraz wrzosy zachwycają najbardziej intensywnym kolorem.

Popołudnia i weekendy przyciągają na wrzosowiska wielu odwiedzających, dążących do skorzystania z tego krótkiego okresu kwitnienia. Jednak dla tych, którzy preferują spokojniejsze chwile, zaleca się poranne wizyty podczas wschodu słońca, gdy wrzosowiska prezentują się magicznie, a jednocześnie można cieszyć się nieskażoną ciszą.

Dla rowerzystów i pieszych przygotowano specjalne trasy, a do rezerwatu można dotrzeć również samochodem, korzystając z udostępnionej leśnej drogi. Na miejscu czekają na turystów podstawowe udogodnienia, takie jak wiaty, parking oraz tablice informacyjne, które opowiadają historyczne tło tego terenu, od czasów wojskowej przeszłości po współczesny pejzaż przyrodniczy. Co warte podkreślenia, lokalni pszczelarze wnoszą swój wkład w bogactwo rezerwatu, ustawiając tu ule oraz oferując wyjątkowy miód wrzosowy jako pamiątkę pobytu w tej wyjątkowej lokalizacji.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wsparcie Pomorza Zachodniego dla pszczelarstwa

Województwo Zachodniopomorskie kontynuuje swoje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa przyrodniczego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pszczół. W ramach najnowszego projektu, Pomorze Zachodnie przeznaczy 300 tysięcy złotych na wsparcie ekologii i zdrowotności pszczół w regionie. Inwestycje te wpisują się w ciągłe działania wykonane przez ostatnie trzy lata, podczas których zakupiono około 182 tony karmy z dobroczynnymi dodatkami prebiotycznymi. Pomoc ta trafiła do prawie półtora tysiąca pszczelarzy, aktywności tę wspierająco ocenia Marcin Łapeciński, Członek Zarządu Województwa.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo, w latach 2019-2020 zostało przeznaczone 600 tysięcy złotych na wymianę węzy pszczelej, co umożliwiło zakup około jedenaście ton tego kluczowego surowca, służącego do budowy plastrów pszczelich.

Zainteresowani pszczelarze mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu „Utrzymanie zdrowotności oraz liczebności rodzin pszczelich na terenie województwa zachodniopomorskiego poprzez zakup karmy z dodatkami prebiotycznymi”. Aplikacje są przyjmowane przez serwis internetowy Witkac.pl, a okres składania wniosków został wyznaczony do dnia 28 sierpnia bieżącego roku.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

60 milionów złotych dla gmin na dziennych opiekunów dzieci do lat trzech

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Czas na złożenie wniosku mija z końcem sierpnia.

Opublikowane

w dniu

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci.

– Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Sprawdzi się przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach, gdzie liczba urodzeń jest nieduża, nie ma więc potrzeby tworzenia w gminie żłobka, dla dużej grupy. Opiekę dla kilkorga maluchów może tam zapewnić właśnie dzienny opiekun. Zachęcam więc naszych samorządowców do sięgania po środki z programu rządowego. To idealna forma aktywizacji zawodowej rodziców, którzy bez obaw o swoją pociechę, będą mogli wrócić do pracy.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie